Pěstujeme levanduli
21.08.2010
Víceletá silně aromatická rostlina je známá svými blahodárnými účinky na naše zdraví, jako výborné koření i jako aromatická rostlina, která dokáže krásně provonět domov. Díky svým fialovým květům a stále zeleným keříčkům je také ozdobou opravdu každé zahrady.
Jejích blahodárných účinků využívají lidé již celá staletí. Staří Řekové jí s velkou oblibou používali ve vyhlášených lázních ke správnému uvolnění a relaxaci. Využívala se a dodnes využívá i při výrobě kosmetiky a léků. Dnes je nejtypičtější pro oblast francouzské Provence, ale s velkým úspěchem se dá pěstovat i v našich zeměpisných šířkách, ač to mu tak příliš často není.
Pěstování
Levandule je silně větvený polokeř, který dorůstá výšky až šedesáti centimetrů. Vyznačuje se malými lístky a krásně fialovými drobnými kvítky. Kvete především v letních měsících a v době svého květu je nejvíc aromatická. Její pěstování je poměrně náročné, neboť ke zdárnému růstu potřebuje místo chráněné před větrem s dostatkem slunce, ideálně nasměrované k jihu. Půda musí mít dostatečné množství vápníku, avšak není vhodné, aby byla příliš zásobena živinami, rostlina má pak tendenci dávat všechnu sílu do listů a málo kvete. Půda, v níž chcete levanduli pěstovat, by také měla mít dostatek spodní vody. Nedaří se jí v těžkých půdách a v místech s dlouhotrvajícími mrazy. Dá se sice úspěšně pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách, ale při delších mrazech rostlina vymrzá.
Pokud se rozhodnete pro její pěstování, pak je potřeba půdu důkladně prohnojit kompostem a vždy na jaře použít znovu vrstvu nastýlky, nebo některá z průmyslově vyráběných hnojiv. Vysévá se v dubnu, i když častější a také jednodušší je pěstování ze sadby, při výsevu se spotřebuje příliš velké množství semen s nejistým výsledkem naklíčení. Vhodnější je vysetí semen do pařeniště koncem února nebo začátkem března. Na záhon se pak přesazují sazenice v červnu zhruba 20 cm od sebe. Rozmnožovat je můžete řízkováním také na jaře. Rostliny je vhodné v prvních letech růstu prořezávat, aby měly dostatek květů, prořezávejte je na jaře, vždy zhruba o jednu třetinu. Je potřeba je v průběhu roku okopávat a zbavovat pravidelně plevele. Přes zimu je vhodné rostlinky přikrýt buď chvojím, nebo netkanou textilií, abyste zabránili promrznutí. U nás se tato voňavá rostlina příliš často nepěstuje, spíše se s ní setkáte jako s osamělým keříkem zdobící zahrádky u domu, nebo bývají používané jako okrasné živé ploty dělící od sebe třeba záhonky nebo lemující zahradní cestičky.
Sklizeň
Levandule se sklízí v době od července do srpna, vždy těsně před rozkvětem nebo v jeho samotném začátku. Květy můžete stáhnout z keříků prsty, nebo seříznout nožem, případně zahradnickými nůžkami ustřihnout celé lodyhy i s květy. Po sklizni je nutné rostliny důkladně vysušit, což v domácích podmínkách nejlépe uděláte tak, že rostliny svážete do svazků a zavěsíte na suché a teplé místo. Využít můžete i sušičky, nebo je rozprostřít v tenkých vrstvách opět na stinných a suchých místech. Dbejte na to, aby teplota při sušení nepřesáhla pětatřicet stupňů Celsia. Jakmile rostliny dobře proschnou, můžete je uložit do plátěných nebo papírových sáčků, popřípadě použít k dekoraci celou sušenou kytici.
Ochrana před škůdci a nemocemi
Levandule trpí stejně jako ostatní rostliny na nejrůznější onemocnění, především pak na ta, která jsou virového původu. Způsobují zakrslost rostlin nebo žloutenku. U nás se tyto nemoci příliš často nevyskytují, přesto, máte-li pocit, že je rostlina napadena, raději ji odstraňte, zabráníte tak šíření nemoci. Zřídka se vyskytují také houbovitá onemocnění, která způsobují odumření celé rostliny. Charakteristický pro ně je bílý povlak na rostlině. Co se týče škůdců, ty příliš levanduli netrápí. Díky svému výraznému aroma je spíše sama využívána jako odpuzovač mšic, mravenců, svilušek a dalších drobných škůdců. Pokud vás trápí mšice nebo svilušky na pokojových rostlinách, postačí přidat několik kapek levandulového oleje do rozprašovače, dolít vodou a po dobu jednoho až dvou týdnů stříkat každý den napadené rostliny.
Využití
Květy levandule obsahují velké množství silic, podstatně méně pak tříslovin a hořčin, které blahodárně působí na celou naši nervovou soustavu. Levandule má uklidňující účinky, působí výborně při křečích a nadýmání, oceníte jí při nespavosti nebo přílišné podrážděnosti. Účinně také snižuje krevní tlak a pomáhá při revmatických obtížích. Chybět by neměla ani u všech lidí, kteří trpí na migrény. Ženy ocení levanduli ve formě čajové směsi jako výborného pomocníka při bolestivé menstruaci. Tinktury z levandule jsou úspěšně využívány při léčbě tvorby lupů, při vypadávání vlasů nebo počínající plešatosti. Velmi rozšířené je její využití v kosmetickém průmyslu. Přidává se do koupelí, které vás dokážou po celodenním shonu příjemně uvolnit, případně pomoci s nespavostí. Krémy s jejím obsahem mají protizánětlivé účinky, využívají se k léčbě ekzémů a plísňových onemocnění, hodí se také při popáleninách a to i takových, které jste si způsobili přílišným opalováním.
Široké využití má sušená levandule jako dekorativní prvek v domácnosti. Již po staletí je známé i to, že uložena ve skříni je skvělým odpuzovačem šatních molů. Její výrazné aroma je nepříjemné také komárům a mravencům. V kuchyni se využívají mladé konečky listů, které se však používají ve velmi malém množství. Přidávají se k divočině, rybám, grilovanému masu nebo do zeleninových polévek či salátů. A pokud máte pocit, že levanduli jste nikdy v jídle neochutnali, pak vězte, že je nedílnou součástí provensálského koření.
Připravila: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Zahrada plná voňavých bylinek
Nalaďte se do pohody s polštáři a polštářky
Bylinky za oknem
Pěstování bylinek v bytě
Zahradní květiny XII. – Frézie
Článek byl zobrazen 33191 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Současné trendy v zahradní architektuře a realizacích zahrad
Někteří majitelé zahrad si se vzhledem těchto venkovních prostor příliš hlavu nelámou, jiní zase chtějí, aby byla zahrada reprezentativní součástí jejich domu. Pokud patříte k té druhé skupině, možná vás zajímá, jaké jsou aktuální trendy v zahradní architektuře. Zahradu nedělá jen dokonale střižený trávník a živý plot, ale i správný výběr rostlin.
Kustovnice čínská Goji – elixír dlouhověkosti i sexuální aktivity
Kdo hledá tajemství dlouhověkosti, možná ho nalezne v malých, sytě červených plodech kustovnice čínské, zvané goji. Tradiční čínská medicína tuto rostlinu od nepaměti považuje za lék na všechny neduhy. Její sušené plody podporují dlouhověkost, aktivitu a sexuální vitalitu. Možná by stálo za to, zařadit goji i na náš jídelníček.
Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.
Nová střešní terasa WoodPlastic® v Brně nabízí klid a krásný výhled
Trinity Office Center tvoří moderní blok kancelářských a obchodních budov přímo uprostřed Brna. Zaměstnancům a návštěvníkům tu nově slouží v pořadí už druhá střešní terasa z kompozitního materiálu WoodPlastic®. Bezúdržbová prkna od českého výrobce obklopená zelení poskytují vítané soukromí v příjemném prostředí i hezký výhled.
Příprava sekačky na jaro
Jaro už se ohlásilo v plné síle, což pro nás znamená, že bychom se měli zaměřit na naše zahrady a zahrádky a věnovat jim trochu více pozornosti. K tomu ovšem potřebujeme naše zahradní pomocníky, které však bude třeba nejdříve trochu oprášit, zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Jedním z nich je zahradní sekačka.
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.
Jednorázový gril – praktický pomocník nejen na cestách
Už jste o nich slyšeli? Dost možná ještě ne, a tak jsme tu proto, abychom vám o jednorázových grilech řekli něco více. Je to totiž celkem nová vychytávka, kterou oceníte třeba na dovolené, na rybách nebo jen tak venku s kamarády. Jak fungují a za kolik je lze pořídit?
Velkoplodé borůvky pomáhají proti stresu i rakovině
Máte rádi borůvky? Není divu, borůvky totiž patří mezi nejlahodnější a nejzdravější druhy ovoce. Nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou i prospěšné našemu zdraví. Chtěli byste si je vypěstovat sami, ale nevíte, jak na to? Pěstování borůvek není ve skutečnosti tak složité, jak by se mohlo zdát, stačí dodržovat určitá pravidla.