Pěstujeme levanduli
21.08.2010
Víceletá silně aromatická rostlina je známá svými blahodárnými účinky na naše zdraví, jako výborné koření i jako aromatická rostlina, která dokáže krásně provonět domov. Díky svým fialovým květům a stále zeleným keříčkům je také ozdobou opravdu každé zahrady.
Jejích blahodárných účinků využívají lidé již celá staletí. Staří Řekové jí s velkou oblibou používali ve vyhlášených lázních ke správnému uvolnění a relaxaci. Využívala se a dodnes využívá i při výrobě kosmetiky a léků. Dnes je nejtypičtější pro oblast francouzské Provence, ale s velkým úspěchem se dá pěstovat i v našich zeměpisných šířkách, ač to mu tak příliš často není.
Pěstování
Levandule je silně větvený polokeř, který dorůstá výšky až šedesáti centimetrů. Vyznačuje se malými lístky a krásně fialovými drobnými kvítky. Kvete především v letních měsících a v době svého květu je nejvíc aromatická. Její pěstování je poměrně náročné, neboť ke zdárnému růstu potřebuje místo chráněné před větrem s dostatkem slunce, ideálně nasměrované k jihu. Půda musí mít dostatečné množství vápníku, avšak není vhodné, aby byla příliš zásobena živinami, rostlina má pak tendenci dávat všechnu sílu do listů a málo kvete. Půda, v níž chcete levanduli pěstovat, by také měla mít dostatek spodní vody. Nedaří se jí v těžkých půdách a v místech s dlouhotrvajícími mrazy. Dá se sice úspěšně pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách, ale při delších mrazech rostlina vymrzá.
Pokud se rozhodnete pro její pěstování, pak je potřeba půdu důkladně prohnojit kompostem a vždy na jaře použít znovu vrstvu nastýlky, nebo některá z průmyslově vyráběných hnojiv. Vysévá se v dubnu, i když častější a také jednodušší je pěstování ze sadby, při výsevu se spotřebuje příliš velké množství semen s nejistým výsledkem naklíčení. Vhodnější je vysetí semen do pařeniště koncem února nebo začátkem března. Na záhon se pak přesazují sazenice v červnu zhruba 20 cm od sebe. Rozmnožovat je můžete řízkováním také na jaře. Rostliny je vhodné v prvních letech růstu prořezávat, aby měly dostatek květů, prořezávejte je na jaře, vždy zhruba o jednu třetinu. Je potřeba je v průběhu roku okopávat a zbavovat pravidelně plevele. Přes zimu je vhodné rostlinky přikrýt buď chvojím, nebo netkanou textilií, abyste zabránili promrznutí. U nás se tato voňavá rostlina příliš často nepěstuje, spíše se s ní setkáte jako s osamělým keříkem zdobící zahrádky u domu, nebo bývají používané jako okrasné živé ploty dělící od sebe třeba záhonky nebo lemující zahradní cestičky.
Sklizeň
Levandule se sklízí v době od července do srpna, vždy těsně před rozkvětem nebo v jeho samotném začátku. Květy můžete stáhnout z keříků prsty, nebo seříznout nožem, případně zahradnickými nůžkami ustřihnout celé lodyhy i s květy. Po sklizni je nutné rostliny důkladně vysušit, což v domácích podmínkách nejlépe uděláte tak, že rostliny svážete do svazků a zavěsíte na suché a teplé místo. Využít můžete i sušičky, nebo je rozprostřít v tenkých vrstvách opět na stinných a suchých místech. Dbejte na to, aby teplota při sušení nepřesáhla pětatřicet stupňů Celsia. Jakmile rostliny dobře proschnou, můžete je uložit do plátěných nebo papírových sáčků, popřípadě použít k dekoraci celou sušenou kytici.
Ochrana před škůdci a nemocemi
Levandule trpí stejně jako ostatní rostliny na nejrůznější onemocnění, především pak na ta, která jsou virového původu. Způsobují zakrslost rostlin nebo žloutenku. U nás se tyto nemoci příliš často nevyskytují, přesto, máte-li pocit, že je rostlina napadena, raději ji odstraňte, zabráníte tak šíření nemoci. Zřídka se vyskytují také houbovitá onemocnění, která způsobují odumření celé rostliny. Charakteristický pro ně je bílý povlak na rostlině. Co se týče škůdců, ty příliš levanduli netrápí. Díky svému výraznému aroma je spíše sama využívána jako odpuzovač mšic, mravenců, svilušek a dalších drobných škůdců. Pokud vás trápí mšice nebo svilušky na pokojových rostlinách, postačí přidat několik kapek levandulového oleje do rozprašovače, dolít vodou a po dobu jednoho až dvou týdnů stříkat každý den napadené rostliny.
Využití
Květy levandule obsahují velké množství silic, podstatně méně pak tříslovin a hořčin, které blahodárně působí na celou naši nervovou soustavu. Levandule má uklidňující účinky, působí výborně při křečích a nadýmání, oceníte jí při nespavosti nebo přílišné podrážděnosti. Účinně také snižuje krevní tlak a pomáhá při revmatických obtížích. Chybět by neměla ani u všech lidí, kteří trpí na migrény. Ženy ocení levanduli ve formě čajové směsi jako výborného pomocníka při bolestivé menstruaci. Tinktury z levandule jsou úspěšně využívány při léčbě tvorby lupů, při vypadávání vlasů nebo počínající plešatosti. Velmi rozšířené je její využití v kosmetickém průmyslu. Přidává se do koupelí, které vás dokážou po celodenním shonu příjemně uvolnit, případně pomoci s nespavostí. Krémy s jejím obsahem mají protizánětlivé účinky, využívají se k léčbě ekzémů a plísňových onemocnění, hodí se také při popáleninách a to i takových, které jste si způsobili přílišným opalováním.
Široké využití má sušená levandule jako dekorativní prvek v domácnosti. Již po staletí je známé i to, že uložena ve skříni je skvělým odpuzovačem šatních molů. Její výrazné aroma je nepříjemné také komárům a mravencům. V kuchyni se využívají mladé konečky listů, které se však používají ve velmi malém množství. Přidávají se k divočině, rybám, grilovanému masu nebo do zeleninových polévek či salátů. A pokud máte pocit, že levanduli jste nikdy v jídle neochutnali, pak vězte, že je nedílnou součástí provensálského koření.
Připravila: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Zahrada plná voňavých bylinek
Nalaďte se do pohody s polštáři a polštářky
Bylinky za oknem
Pěstování bylinek v bytě
Zahradní květiny XII. – Frézie
Článek byl zobrazen 33879 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Dětská hřiště Jungle Gym
Zabavit děti někdy není zrovna nejjednodušší úkol. Pokud jim však na zahradě postavíte dětské hřiště od společnosti Jungle Gym, můžete si být jisti, že jste jim obstarali zábavu na několik dalších let, která je jen tak neomrzí. Toto zahradní království přinese dětem spoustu radosti a nekonečných her.

Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.

Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.

Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.

Jednoduše na zahradní odpad
Zahradní odpad je v podstatě jakýkoliv odpad ze zahrady, který je dál schopen rozkladu. Aby ovšem rozklad mohl proběhnout, je potřeba s ním správně nakládat. Úplně nejjednodušší způsob je jej zkompostovat.

Pěstování jahod snadno a rychle
Jahody – červené, lákavě voňavé plody, které se po dlouhých zimních měsících dostávají jako úplně první ovoce na náš stůl. Jsou plné vitamínů, především pak vitamínu C nebo vitamínů skupiny B, obsahují spoustu minerálních látek i stopových prvků, které mají dohromady blahodárný vliv na naše zdraví. V neposlední řadě také skvěle chutnají.

Posviťe si na zahradu třeba červivou kostkou
Každý majitel zahrady touží po funkčním a zároveň stylovém zahradním osvětlení. Naštěstí je dnes z čeho vybírat, a tak si na zahradu můžeme nainstalovat úsporná designová svítidla s LED technologií, nebo svítící koule, kostky a zvířátka.