Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
23.03.2018
Morus nigra 'Sicilia' neboli velkoplodá moruše černá je mrazuvzdorná ovocná dřevina, která vás odmění svými plody již druhý rok po výsadbě. Plody připomínají protáhlé ostružiny a jsou velmi chutné. Jak si poradit při výsadbě a na co si dát při pěstování pozor?
Morušovník, původně pocházející z Číny, se ve střední Evropě pěstuje od středověku. Aniž byste znali plody moruše, znáte jistě housenky motýla bource morušového, jejichž jedinou potravou jsou právě listy morušovníku. Výměšky žláz tohoto motýla (tenká vlákna) jsou využívány k výrobě přírodního hedvábí.
Morušovník zažívá v posledních letech renesanci a vrací se i do českých parků a zahrad. Pro své plody je velmi oblíbenou ovocnou dřevinou, která plodí od června do července velkými podlouhlými plody černé barvy. Plody moruše (velikosti až 4 cm) jsou podobné obřím podlouhlým ostružinám a mají také podobné využití. Jsou určeny k přímé konzumaci, do marmelád, šťáv, moučníků apod.
Pro velikost listů jsou morušovníky často pěstovány jako okrasné dřeviny. Rostliny se pěstují jako stromy dorůstající výšky až 4 metry, ale také jako keře, které jsou součástí živých plotů. Dřeviny dobře obrůstají a lze je tudíž pomocí řezu udržet ve zvolené formě.
Pro výsadbu moruše bychom měli zvolit slunné a teplé místo. Rostliny nemají žádné specifické nároky na půdu, jako je tomu např. u borůvek, ale nesnášejí studené a mokré stanoviště. Dobře se jí daří především v nížinách. Výsadbu moruší provádíme v období od března do května a na podzim potom od září až do zámrazu.
Tvarovací řez provádíme koncem zimy za teplejších dnů, když už nejsou mrazy, anebo brzy na jaře před prvním rašením. Pokud chcete morušovník zkrátit hodně hluboko, je to možné, aniž by to ohrozilo plodnost rostliny. Výhony lze zkrátit až na čtvrtinu délky (20 cm), přičemž plody se vytvoří i na mladých jednoletých výhonech.
Pokud moruši pěstujeme ve volné půdě, zálivku provedeme při výsadbě, poté ještě opatrně než se zakoření a dále již zavlažujeme pouze v případě potřeby. Moruše má kořeny značně hluboko, takže je schopná brát si vláhu a živiny z hlubších půdních vrstev.
Abychom dosáhli co nejlepších pěstitelských výsledků, dobrého růstu a bohatých výnosů, je nutné rostliny pravidelně přihnojovat od doby rašení až do začátku srpna. Nejvhodnější jsou plná vícesložková hnojiva, která zásobují rostliny veškerými živinami.
Morušovníky jsou odolné vůči chorobám a škůdcům a nevyžadují žádnou specifickou ochranu, postřiky apod.
Význam plodů moruše pro zdraví
Pro jejich výživovou hodnotu je můžeme zařadit mezi superpotraviny. Mají vysoký obsah vitamínu C, vitamín K, železa, fosforu, vápníku, draslíku, hořčíku, ale také vlákniny a bílkovin. Moruše je také významným zdrojem antioxidantů zpomalujících stárnutí buněk. V prodejnách zdravé výživy se můžeme setkat také se sušenými plody moruše, které jsou velmi chutné jako zdravá svačinka plná vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu, že plody jsou velmi náchylné na poškození při přepravě, je téměř nemožné dostat se k čerstvým plodům jinak, než si je vypěstujete, případně je dostanete od souseda, který je již pěstuje.
Kromě moruše černé si můžete vypěstovat také moruši bílou (Morus alba eldorado), která ovšem dorůstá až do výšky 5 – 6 metrů a je tedy vhodná jako solitér spíše do větší zahrady.
Kvalitní sazenice moruše pro výsadbu nakoupíte v eshopu https://eshop.starkl.com/moruse/.
Mohlo by vás zajímat:
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
- PR článek -
Článek byl zobrazen 17346 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.

Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.

Zahradní květiny XI. – Kakosty
Když se řekne kakost, mnozí si vzpomenou na svůj herbář ze základní nebo střední školy a na luční drobnou květinku zvanou kakost smrdutý. Nenechte se však zmýlit - kakostů je totiž kolem tří set druhů a mnohé z nich jsou hojně pěstovány na zahradách a skalkách.

Okrasné trávy – skvosty babího léta
Okrasné trávy doplňují trvalkové záhony po celý rok, ale teprve na sklonku léta a na podzim naplno vynikne jejich půvab. A zdobí i v zimě. Jsou oblíbené zejména pro svou jednoduchost a přirozenost, navíc se hodí na každou zahradu – u venkovského stavení i v moderní městské zástavbě.

Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.

Lesní Vánoce s vánočními hvězdami aneb tipy na sváteční výzdobu s využitím poinsettií a přírodních materiálů
Jedlové a borovicové větvičky, šišky, mech a bobule jsou typické dekorativní doplňky, které snadno najdete v lese a které jsou zejména na podzim a v zimě velmi oblíbené pro tvoření a dekorace. Ideálním způsobem, jak tyto přírodní materiály na dekorace nasbírat a vnést přírodu do svého domova, jsou dlouhé podzimní procházky.

Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.

Pěstování hroznového vína
Zasadit vinnou révu je totéž jako bychom zasadili strom. Při dobré péči může keř na zahrádce vydržet nejméně čtvrt století, ale nejsou výjimkou ani starší rostliny. Dokladem toho jsou zdi starých stodol a chalup dodnes porostlé mohutnými révovými keři.