Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
13.10.2017
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.
Jak pěstovat šípkovou růži
Šípková růže, Rosa canina, je trnitý keř vysoký až tři metry. Pokud není vysazena na zahradu, roste planě na mezích, u cest, na skalnatých slunných stráních od nížin až po podhůří. Dává přednost vápnitým, ale chudým půdám, avšak nesnáší suché písčité půdy, ani mokrá stanoviště. Kvete v červnu až červenci růžovými nebo bílými květy a typickými pěti okvětními plátky a žlutou korunou pestíků. Pro pěstování je nejdůležitější její vzrůst, neboť neúnavně každoročně odnožuje a vytváří neproniknutelnou trnitou stěnu. Proto je vhodná pro živé ploty přírodního stylu. Vhodnými sousedy jsou trnky, dřišťály či jiné druhy růží. Pro udržení určité linie plotu je nezbytný neustálý udržovací řez, kterým omezí tvorbu výmladků a usměrní růst keře.
Plody šípkové růže jsou jedlé a léčivé. Pro pěstování na domácích zahradách je však výhodnější se poohlédnout po ovocných odrůdách růží. Jedná se o odrůdy botanických růží, například Rosa rubiginosa růže vinná, Rosa rugosa růže svraskalá či růže jablíčková (Rosa villosa ´Karpatia´). Ovocné odrůdy každoročně dávají úrodu velkých a dužnatých šípků. Ovšem pozor, některé se rozrůstají a odnožují stejně rychle jako planá šípková růže.
V šípkovém plodu je celá lékárna
Na sběr šípku je nejlepší čas od října do listopadu. Někdy se doporučuje sbírat šípky až po prvních mrazech, neboť tehdy jsou prý chutnější a sladší, ale bohužel, mráz většinu vitamínů v plodech zničí.
Šípky sbíráme zralé, tmavě červené, nepoškozené mrazem a samozřejmě zdravé. Najdeme v nich nejen vitamín C, ale také "áčko" a "béčko", železo, dokonce i vápník. Šípky obsahují také flavonoidy, které jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi a dokonce působí i proti rakovině. Šípky díky obsahu tolika pozitivních látek pomáhají zvyšovat obranyschopnost a zároveň bojují se záněty a viry v těle. K tomu si ještě připočítejme pozitivní účinky v boji s osteoartrózou, aterosklerózou, močovými kameny, i zánětem průdušek.
Šípkový receptář
Použití šípků je skutečně široké a vyrobit se z nich dá opravdu ledacos. Používají se džemy, kompoty, omáčky, sirup nebo na výrobu domácího vína.
Šípkový čaj
Nejběžnějším použitím je však jejich konzumace v podobě čaje. Použít se na něj dají sušené, ale i čerstvé šipky. V případě chřipky se doporučuje vypít dva až tři šálky šípkového čaje za den. Vhodné je šípky přecedit přes husté sítko, protože tím se vyhnete požití drobných ostrých chloupků, které jsou velmi dráždivé.
Čtěte také: Zpříjemněte si podzim relaxačními čaji, domácími nebo koupenými
Sušené šípky
Šipky je vhodné sušit v sušičce ovoce nebo v troubě, neboť je důležité, aby se šípky usušily co nejrychleji. Šípky sušíme nejlépe při teplotě od 10 C do 35 °C, jinak velmi rychle ubývá vitamin C. Usušené šípky neskladujeme déle než rok, protože po této době obsah vitamínů výrazně klesne.
Šípkový džem
Na kilogram šípků budeme potřebovat čtvrt kila želírovacího cukru a vodu. Šípky omyjeme a odřízneme z nich oba konce. Šípky vaříme ve vodě, dokud nezměknou. Pak je rozmačkáme nebo rozmixujeme a propasírujeme přes husté síto. Přidáme cukr a vaříme na jemném plamenu do zhoustnutí.
Šípkové víno
Nasbíráme si jeden a půl litru šípků. Budeme ještě potřebovat 3 l vody, 1 a ¾ kg cukru. Šípky opereme, odřízneme (stonek i čepičku) a vložíme do pěti litrové lahve. Cukr svaříme s vodou, necháme vychladnout a nalijeme přes plátýnko na šípky. Láhev převážeme dvojitým pergamenem a necháme stát na teplém místě asi osm týdnů. S lahví nehýbeme. Jakmile poslední šípek klesne ke dnu, víno slijeme do lahví, zazátkujeme a uložíme v chladu. Vínu prospěje delší uležení, čím déle tím lépe.
Šípková omáčka
Skvostná a nenahraditelná omáčka k tmavé zvěřině se v gurmánské historii zapsala jako jedna z nejslavnějších. U nás ji proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, který zbožňoval kančí kýtu s omáčkou ze šípkových povidel s bílým vínem. Sláva šípkové omáčky však přesáhla i hranice naší republiky. Pochutnávala si na ní i královna Viktorie na hostině na zámku Balmoral ve Skotsku. No ovšem, vždyť britská kuchyně jako jedna z mála světových kuchyní je plná receptů na zvěřinu. My vám nabízíme recept na tradiční šípkovou omáčku na staročeský způsob:
Jednu osminku bílého vína typu Ryzlink svaříme s jedním hřebíčkem a lžičkou cukru na dvě třetiny objemu. Přidáme dvě až tři lžíce šípkového protlaku, dvě lžíce rajčatového protlaku (pro pěknou barvu), zakápneme citrónovou šťávou, mírně osolíme a opepříme, zalijeme osminkou smetany a zlehka povaříme. Před podáváním hřebíček vyjmeme a servírujeme k pečené zvěřině a houskovému knedlíku.
Šípkový dip
Recept na dip nepatří ke klasickým návodům, jak šípky v kuchyni využít. Kdo rád zkouší nevšední chutě a kombinace, může překvapit hosty neobvyklou omáčkou k pikantním sýrům či ji využít při grilování masa.
Nejdříve si z čerstvých šípků uvaříme protlak. Důkladně očištěné, překrájené šípky zbavené chloupků mírně podlijeme vodou a udusíme do měkka. Potom je prolisujeme. Protlak zakápneme limetkovou šťávou, dochutíme bílým pepřem, lehce osolíme a dobře promícháme. Nakonec do ještě teplého dipu zamícháme čtyři lžíce medu a necháme vychladnout. Před podáváním dip vylepšíme dvěma panáky sherry, opět zlehka promícháme a asi hodinu dobře vychladíme. (Recept počítá s množstvím dvou set gramů čerstvých šípků).
Autor: Irena Forejtová
Přečtěte si také
Podzimní interiérové dekorace z vřesů
Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Článek byl zobrazen 30874 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Mít nebo nemít předzahrádku?
O významu tohoto slova netřeba vůbec pochybovat. Hlavní úkol předzahrádky - pokud vůbec u domu nějaká je - spočívá výhradně v reprezentaci. Plní tedy funkci jakési vizitky a zároveň pomáhá stavbu začlenit do okolní zeleně.
Grily Weber – nejprodávanější grily v České republice
Grily a grilování se v posledních letech staly nedílnou součástí pohodových letních večerů, zahradních rodinných oslav i víkendů na chatě nebo v kempu. Dopomohl tomu nejen vliv zahraničních trendů, ale hlavně popularizace grilování v oblíbených kuchařských televizních show. Poradíme vám, jak a kde si vybrat ten správný gril, kde načerpat inspiraci a naučit se ty správné postupy a finty pro grilování.
Kompostování na sídlišti? Proč ne!
Šetrný přístup k přírodě by měl být pro každého z nás samozřejmostí. Naštěstí pro životní prostředí a přírodu vůbec se stále více lidí chová vůči svému okolí opravdu ohleduplně.
Betonovou dlažbu vybírejte podle účelu a zatížení
Betonová dlažba nemusí být nutně určena pouze na terasu, ale tvoří také další zpevněné cesty kolem domu, stání pro auta, chodníčky mezi jednotlivými částmi zahrady, případně okolí bazénu. Pro každý účel se hodí jiná dlažba a kromě barev a tvarů jsou hlavním kritériem výběru vlastnosti dlažby.
Kořenová čistírna odpadních vod
Koho by při pohledu na zarostlý rybníček napadlo, že se nekochá pohledem na úchvatné přírodní jezírko, ale dívá se na čističku odpadních vod. Výraz „ekologický“ nelze vyjádřit jedním slovem. V překladu to znamená „v souladu s přírodou“. Přesně na tomto principu kořenová čistírna odpadních vod pracuje.
Nášlapné kameny a zahradní cesty
Chodníky a cestičky k zahradě jednoduše patří. Nejen, že se po nich dostanete k záhonkům, ke skleníku, či k posezení s grilem, ale také, pokud zvolíte správný materiál i tvar, úžasně dotvoří celkovou atmosféru zahrady.
Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.
Zahradní květiny X. – Begonie
Oblíbenými záhonovými květinami či ozdobou balkónových truhlíků a či jiných venkovních nádob jsou begonie. Zatímco begonie královská patří mezi pokojové rostliny, begonie zahradní nebo begonie voskovka má naopak ráda venkovní prostory.