Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
08.10.2024
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Poctivá příprava před výsevem
Nejprve se pusťte do úklidu skleníku. V zimě je krátký den a málo slunečního svitu. Proto umyjte okna, aby k rostlinám proudilo co nejvíc světla.
Záhony ve skleníku zbavte rostlinných zbytků z ukončené sezóny a zlehka zryjte.
Pokud ještě neproběhlo podzimní hnojení, vpravte do půdy vyzrálý kompost a organické hnojivo. Vrátíte tím půdě odčerpané živiny.
Jak zajistit funkční ohřev? Do půdy zapracujte vrstvu nevyzrálého kompostu a na něj nasypte zhruba 20 cm zeminy, aby vám nehotový kompost přemírou živin nespálil budoucí křehounké rostliny. Nevyzrálý a dosud pracující kompost umí zahřát sám sebe a teplo z rozkladu organické hmoty se uvolňuje do okolí až po dobu tří týdnů.
Připravené záhony se zarytým kompostem nebo hnojivem zalijte odstátou vodou s probiotiky pro rostliny. Užitečné bakterie nově získané živiny naporcují na sousta, která jsou pro rostliny vstřebatelná i tím nejmenším kořínkem. Semínka a rostliny také ochrání před útoky patogenů.
Odolné zimní odrůdy, základ úspěchu
Nízké teploty a krátký den nejsou zrovna ideální životní podmínky pro většinu rostlin. Přesto je dost skromných otužilců, kteří na pozvánku do zimního skleníku rádi kývnou. Patří mezi ně:
- kořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele (kořenové i naťové)
- kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek
- cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka
- hrách – na podzim nebo začátku zimy zasadíte, na jaře sklízíte sladké lusky (odrůda Meteor)
- fazole – mezi ověřené přezimující odrůdy patří Aquadulce Claudia a Super Aquadulce
- listová zelenina – špenát, zimní salát Arctic a polníček
Zimní péče o rostliny ve skleníku
Oproti letní sezóně nebude potřeba běhat do skleníku každý den s plnou konví vody. To ale neznamená, že můžete zálivku vypustit úplně. Držte se pravidla: přiměřeně zalévat, pokud nemrzne.
Voda by měla mít stejnou teplotu jako půda. Nejlépe je mít v rohu skleníku průběžně doplňovanou konev. Těsně před zaléváním do ní přidáme víčko probiotik pro rostliny. V půdě nasycené kompostem nebo sypkým organickým hnojivem budou jako doma. Rostliny mohou mít vlivem chladu nebo výkyvů teplot sníženou imunitu, kterou jim užitečné bakterie pomohou zvýšit. Navíc ochrání malé křehké rostlinky před patogeny číhajícími v půdě.
Sklízíme skleníkovou listovku
Listy špenátu nebo polníčku už jsou tak akorát ke sklizni? Výborně, hurá pro úrodu! V zimě má sklizeň listové zeleniny jen dvě podmínky:
1. Sklízíme během dnů, kdy je teplota nad nulou.
2. Utrháváme jednotlivé listy od těch největších. Zbytek necháváme postupně dorůst. Rostliny se v zimě hůř regenerují a při nešetrné sklizni nám mohou jediným ponechaným lístečkem zamávat naposled.
Zahříváme skleník
Co když venku řádí mrazy? Neztrácejte hlavu, skleník můžete kromě kompostu prohřát i jinými způsoby:
Jako rychlé řešení pomohou obyčejné svíčky. Aby vzniklé teplo neunikalo hned nahoru, můžeme je částečně zastínit třeba obrácenými květináči.
Pokud přes den svítí do skleníku slunce, akumulují teplo ve skleníku vložené cihly a kameny. Teplo okolo sebe potom vyzařují v mrazivých nocích.
Severní stranu skleníku izolujeme bublinkovou fólií. Hodí se i na přepažení jednotlivých tepelných zón ve skleníku. S fólií můžeme také přímo na záhonu ve skleníku vytvořit malé pařeniště pro nejohroženější rostlinky.
Místo pro okrasné rostliny
Do skleníku můžete na zimu ubytovat také květináče s odolnými okrasnými rostlinami – ať už jsou to trvalky, dřeviny nebo cibuloviny. Zazimovat sem můžete oleandry, fuchsie a muškáty.
Nevíte, jak připravit skleník na jaro? Přečtěte si článek Příprava skleníku na novou sezónu nebo Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?
Text: Adéla Steinová ve spolupráci s Weiki
Článek byl zobrazen 4676 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě
Pokud patříte mezi milovníky popínavých a bohatě kvetoucích rostlin, pak pro vás docela jistě Clematis česky Plamének není žádnou neznámou. Tato rostlina se pyšní opravdu velmi bohatou a pestrou škálou květů, které budou zdobit vaši zahradu od jara do konce léta, u drobnokvětých druhů dokonce až do prvních mrazíků.

Makramé závěsy na květiny zútulní váš interiér
Jednou ze zajímavých technik zavěšení pokojových rostlin jsou závěsy makramé. Kromě vizuální stránky mají tyto závěsy i řadu praktických výhod.

Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.

Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?

Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.

Kalendář pro (ne)kaktusáře
Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.