Zimní zahrada
16.02.2006
Zimní zahrady se pod nejrůznějšími názvy objevovaly již v 17. století. Dřívější skleníky pro exotické rostliny se stávají zajímavým architektonickým prvkem dnešních novostaveb i rekonstruovaných objektů.
Zimní zahrada je prostorem, který lze obývat během celého roku. Kombinuje přitom výhody posezení v přírodě s pohodlím obytných částí domu. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že zimní zahrada není skleník, přestože rostliny jsou v zimní zahradě vítaným zpestřením. Skleník slouží k pěstování rostlin a rychlení úrody a veškeré parametry (teplota, vlhkost) jsou plně přizpůsobeny rostlinám. V zimní zahradě ovšem není přílišná vlhkost a případná koncentrace plísní žádoucí. Nikdo přeci nechce relaxovat u kávy a knihy v prostoru, kde ze stropu a stěn kape voda.
Zimní zahrada není samostatně stojící stavba. Je přičleněna k domu a alespoň jedna její stěna je tvořena obvodovou zdí domu. Charakteristická je také prosklenou střechou. Dle světových stran je nejvhodnější umístit zimní zahradu na západní, jižní nebo výhodní stranu. Nejteplejší ze zmiňovaných je jižní strana, západní strana nám umožní prodloužit si den. Bude-li zimní zahrada umístěna tak, aby její nejdelší stěna byla nejvíce oslněna, bude příjemně vyhřívat i obytný prostor. V letních měsících však může být v zimní zahradě až nepříjemné horko, proto by její střecha měla být mírně skloněna a zastíněna žaluzií nebo podobným způsobem.
Tvar zimní zahrady je na fantazii stavitele. Nejjednodušší je samozřejmě obdélníkový půdorys připojený k jedné stěně domu. Vzhledem k nosnosti rámové konstrukce musí být stěny zimní zahrady kolmé. Velikost zimní zahrady je potom závislá na tom, jak často a na co ji chceme využívat a dále jaké jsou finanční možnosti, od kterých se odvíjí také způsob vytápění a materiál konstrukce. Na přístavbu, která zvětší obrys domu je potřeba stavební povolení.
Zimní zahrada může být nevytápěná, která pouze pasivně akumuluje teplo, nebo vytápěná (radiátory, podlahovým vytápěním apod.). Nevytápěnou zimní zahradu nelze v zimě využívat jinak něž jako „klimatický nárazník“, ve kterém si bohužel moc neposedíme. Na první pohled se tedy zdá, že je lepší zimní zahradu vytápět, protože nač je zimní zahrada, ve které nelze v zimě pobývat? Před rozhodnutím o vytápění je potřeba si dobře rozmyslet, zda budeme opravdu zimní zahradu využívat i během zimy. Pokud bude zimní zahrada vytápěná, lze v ní pěstovat také tropické rostliny.
Větrání a stínění
Pro nerušené využívání zimní zahrady musí být zajištěno větrání. Zejména během horkých letních dnů by mělo být alespoň deset procent plochy otevřené, aby nedošlo k přehřátí. V chladných dnech zase větrání odvede z prostoru vyšší vzdušnou vlhkost, která způsobuje kondenzování par na skle.
Při nárůstu teploty v letních měsících by také mohlo dojít ke spálení rostlin. Abychom tomu předešli, je dobré zimní zahradu zastínit zvenku (navíjecí rolety nad střechou) i zevnitř (zastínění kolmých stěn). Při zastínění během večerních hodin se vyhneme také nepříjemným pohledům kolemjdoucích i případných nenechavců.
Teplo z vyhřáté zimní zahrady lze velmi dobře využít. Buď je usměrníme do obytných částí domu, nebo akumulujeme do materiálů v interiéru zahrady. Dobrými zásobníky tepla jsou nosné stěny domu z cihel nebo kamene, voda (v podobě fontánky či bazénku). Špatnými zásobníky jsou naopak dřevo, beton, kov a všechny světlé materiály. Nábytek v zimní zahradě by měl být lehce omyvatelný se sedáky, které lze prát.
Ti, kteří již mají zimní zahradu, ví, že výhled přes skleněné výplně do okolní zahrady je úchvatný. Ovšem jen v případě, že je okolí udržované a přechod mezi exteriérem a zimní zahradou působí přirozeně.
Foto: archiv firem Albo, Montplast
Články s podobnou tématikou
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Královny zahradních jezírek
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
Článek byl zobrazen 29393 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky
Jste připraveni na sníh? Zastřešte terasu i bazén!
Svatý Martin dostál svému přísloví a přinesl k nám sníh. Je vaše zahrada dostatečně připravena na sníh? Protože jestli ne, je opravdu za 5 minut dvanáct. Pole jsou zoraná a stejně tak byste na zimu měli připravit nejen svou zahradu, ale i terasu a také bazén. Se zazimováním bazénu i terasy pomůže zastřešení od jedničky na trhu – ALUKOVu.
Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky
Rodinným domům nebo bytům dodávají zimní zahrady patřičný komfort a umožňují člověka blízce propojit s přírodou. V těchto útulných prostorách se oddáváme čtení knih, zasněnému rozjímání o životě, pozorováním fauny, posezení s přáteli, případně grilování s rodinou u něčeho dobrého na zub. Jak si zimní zahradu co nejútulněji zařídit?
Lehký hliníkový přístřešek místo zimní zahrady
Pergola, zastřešená terasa nebo zimní zahrada je součástí již téměř každého rodinného domu. I v bytových domech se stále častěji setkáváme se zastřešenými terasami, které zvětšují a zpříjemňují obytný prostor bytu. Jednou z možností, jak terasu realizovat, je hliníkový přístřešek, který má oproti klasickým zimním zahradám řadu výhod.
Noano group s.r.o. - okna, dveře a zimní zahrady od specialisty
Naše firma působící v Klecanech od roku 2005 se kromě dodávky a montáže oken a dveří zabývá také stavbami zimních zahrad, výrobou a montáží sítí proti hmyzu, montážemi žaluzií, roletek, japonských stěn, vnitřních a vnějších parapetů a řadou dalších příslušenství okolo rodinných a panelových domů, průmyslových objektů, škol a školek.
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Nechte si postavit zimní zahradu, společnost NOANO s. r. o. ví, jak na to
Česká společnost NOANO group s. r. o, úspěšně působí v Klecanech již od roku 2005. Noano group je držitelem certifikátu ISO 9001. V letošním roce byl zaznamenán výrazný nárůst poptávek zimních zahrad, které jsou klenotem mnoha rodinných domů, ale i bytů. Mnoho lidí si uvědomuje, že celoroční využívání těchto zahrad je vhodné nejen k pěstování exotických rostlin, které si jinak nemůžeme dovolit.
Kupujeme skleník
Vlastnit skleník je snem nejednoho milovníka květin a je také užitečným pomocníkem všech pěstitelů zeleniny, protože sezóna ve skleníku začíná dříve a také ji prodlouží o nějaký ten týden. Pokud si hodláte svůj sen splnit, výběr skleníku nepodceňujte.
Posuvné balkónové a terasové dveře a portály – jak vybírat?
Posuvné balkónové dveře a portály jsou ideálním propojením vnitřních a venkovních prostor elegantním a přitom funkčním způsobem. Z jakých systémů můžete vybírat a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jaké jsou největší přednosti a nevýhody jednotlivých typů?