SlideWood design zastřešení

Reklama

Maliny zvládne vypěstovat úplně každý

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

19.08.2012

A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.

Kde se vzaly maliny?

Ač se maliník poprvé objevuje na zahradách u lidských příbytků již někdy ve čtvrtém nebo pátém století, první oficiální zmínky o něm jsou až z konce šestnáctého století. Původně šlo o rostlinu pěstovanou pouze jako okrasnou, teprve později se pěstuje výlučně pro své plody. Nejprve se tak stalo v Evropě, později v Asii i v Americe. Dnes se malin po celém světě vyprodukuje úctyhodných čtyři sta tisíc tun ročně.

Pěstování

Úplně původním stanovištěm maliníků byly lesy. Na zahrádky jsme si je s většími či menšími úspěchy přesadili a měli bychom tak činit do vlhké a dobře vyživované půdy. Maliník potřebuje pro svůj dobrý růst a bohatou úrodu dostatek slunečního svitu na horní části výhonů, ale zároveň zastínění spodní části výhonů. Je potřeba jej také chránit před větrem. Půda, do níž maliník vysadíte, nesmí být příliš těžká ani podmáčená. Snadno by podlehl hnilobě a v zimě by vám vymrznul. Na druhou stranu se mu ale nedaří ani v půdách příliš lehkých a rychle vysychavých.

Před koupí sazenic se v první řadě přesvědčte, že jsou zdravé, kvalitní, s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Vždy vybírejte u skutečných odborníků a specialistů, jen tak budete mít jistotu, že je rostlina zcela zdravá. Na tržnici můžete koupit maliník, který neprošel kontrolou a snadno tak může být napaden virovým onemocněním, které jej nenávratně zničí. Zrádné na tomto onemocnění je, že jej okem nepoznáte a navíc se nedá rostlina proti virům ošetřit ani preventivně za pomoci postřiků či chemických preparátů. Vysazují se jak na podzim, tak i v jarních měsících, záleží na tom, zda má rostlina již vyvinuté kořeny či nikoliv. Po vysazení se obvykle rostlina zaštípne na tři očka, a pokud vysazujete na podzim, pak je také vhodné rostlinu chránit proti vymrznutí vrstvou chvojí. U nás se nejčastěji pěstují jednou plodící odrůdy, u nichž je hlavní sezóna sběru v červenci nebo začátkem srpna. U dvakrát plodících odrůd je pak ještě sběr možný po celý srpen až do poloviny září. Po sklizni je vhodné dobře půdu kolem maliníku prokypřit a následně pohnojit kvalitních hnojem nebo přihrnout kompostem. U maliníků je velmi jednoduché množení, jednoduše stačí na podzim vzít odnož. Pro správný růst keře je nutné pravidelně omlazovat porost. Ideálně hned po sklizni se zbavíme starých výhonů, které by zbytečně bránily růstu mladých, jež budou další rok plodit. I maliník lze již s velkými úspěchy pěstovat doma na balkóně. Jednoduše v květináči, ale potřebuje dobrou oporu.

Výživa a škůdci

Aby se vašim rostlinám dobře dařilo, potřebují k tomu půdu dostatečně zásobenou živinami, především pak je nutné zajistit dostatečný přísun dusíku, bez nějž by nebyly schopné dozrávat plody, fosforu, jehož nedostatek je v našich půdách spíše méně ojedinělým jevem, vápníku, draslíku, bez nějž je rostlina podstatně náchylnější k nejrůznějším chorobám, železa, jehož nedostatek způsobuje zasychání listů i síry, zinku nebo mědi. Samozřejmě, že nejvhodnější jsou čistě organická hnojiva v podobě kompostů, hnoje ať už koňského nebo hovězího, zeleného hnojení nebo mulčování. Kompost je ideální k hnojení především na podzim, při rytí se totiž nejlépe zapracuje ke kořenům rostliny. Stejně tak i hnůj. Mulčování je vhodné nejen jako zásobárna živin, ale také jako ochrana před výkyvy počasí, přílišnou vlhkostí i suchem a v neposlední řadě vám ušetří spoustu práce s pletím kolem maliníku.

Maliníky trpí především na nejrůznější virózy, které jsou ovšem velmi těžko rozpoznatelné. Prevencí proti nim je včasná likvidace celých rostlin a koupě zdravých odnoží od renomovaných pěstitelů. Další velmi častou chorobou jsou plísňová onemocnění a onemocnění houbami. Asi nejznámější je Plíseň šedá, která způsobuje postupné odumírání listů a následně i celé rostliny. Prevencí je nejen postřik speciálními roztoky, ale také dostatečné prosvětlení keřů, zabránění přemokření i omezení hnojení dusíkatými hnojivy. Jahodníkové padlí se projevuje jako bělavý povlak na listech, květech i plodech. Plody po napadení touto plísní buďto vůbec nedozrají, nebo jsou různě pokroucené a mají nepříjemný houbový zápach. Proti padlí je vhodný postřik aplikovaný ještě před květem nebo po sklizni. Houbovitá metlovitost postihuje rostliny především za velmi deštivého počasí proto je nasnadě jednoduché preventivní opatření a tím je vrstva nastýlky, či mulčovací kůry, která účinně odvede vlhkost od rostliny. Onemocnění způsobuje hnědnutí listů a následné usychání. Mezi nejčastější živočišné škůdce patří Mšice maliníková, proti níž je nejúčinnější ochrana v podobě insekticidů. Nejvíce škodlivý je pak Malinovník plstnatý, jehož larvy doslova vyžírají vnitřní části květů, které následně usychají, nebo se z nich vyvíjejí jen malé nevzhledné plody malin. Ochranou jsou postřiky aplikované před květem nebo ihned po sklizni, ale také pravidelná sklizeň zralých plodů. 

Odrůdy malin

Na trhu je v současné době k dostání něco málo přes deset druhů odrůd maliníků. Většina z nich je vyšlechtěna tak, aby plody byly krásně velké a chutné. Oblíbená je odrůda Granát, Mája, která má vysokou plodnost, nebo Rubín, která se pyšní vysokou plodností a nevelkou náročností na výběr stanoviště. Odborníci se také samozřejmě pokoušeli zkřížit maliny s jiným drobným ovocem. Nakonec se jim to podařilo s ostružinou, a z pokusů vzniklo hned několik odrůd. Asi nejznámější a taky nejchutnější z nich je Tayberry, která se běžně pěstuje i na našich zahradách.   Jedinou nevýhodou malin nebo jejich kříženců je nemožnost jejich skladování. Obvykle je nutné je zkonzumovat nebo zpracovat do druhého dne, podléhají totiž velmi rychle plísni nebo hnilobě. Listy z maliníku se využívají v léčitelství především k léčbě revmatismu a některých jaterních a ledvinových chorob, šťáva z malin má zase protizánětlivé účinky a dokáže snižovat horečku.

Připravila: Petra Martišková

Článek byl zobrazen 51781 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.

Další články na téma Zahrada

Jak správně udit klobásy v domácí udírně

Jak správně udit klobásy v domácí udírně

Domácí výroba klobás má na našem území dlouhou tradici. Obřad přípravy masové směsi, její plnění do střívek a následné uzení patří neodmyslitelně k domácí zabijačce už celá staletí. I když konzervace masa již není v dnešní době hlavním důvodem uzení, je domácí uzení stále velmi populární. Důvodem je specifická chuť uzených výrobků, a také dostupnost mobilních elektrických udíren, které celý proces uzení značně zjednodušují.

 
Vytvořte si kvalitní kompost s pomocí plastového kompostéru

Vytvořte si kvalitní kompost s pomocí plastového kompostéru

Chcete se rychle zbavit bioodpadu z kuchyně a zahrady a tím i nepříjemného zápachu a létajícího hmyzu? Pořiďte si kompostér, který z přírodních odpadů vytvoří kvalitní a plnohodnotný humus. Jenže jaký si vybrat? Možná vám padnou do oka zahradní plastové kompostéry, které mohou být statické, otočné nebo třeba zapuštěné do země.

 
Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?

Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?

Nejen v zámeckých parcích, ale také v běžných zahradách můžeme obdivovat pivoňky, jejichž pronikavá charakteristická vůně se line z nepřehlédnutelných a pestře zbarvených květů. Tyto dlouholeté okrasné trvalky jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Navíc tyto květiny ozdobí nejen vaši zahradu, ale skvěle vypadají také řezané ve váze.

 
Září na zahradě ve znamení sklizně ovoce i kvetoucích trvalek

Září na zahradě ve znamení sklizně ovoce i kvetoucích trvalek

I na podzim zahrada nabízí spoustu radosti. Na ovocných stromech dozrávají plody, květiny ještě kvetou a slunce stále hřeje. Září je klíčovým obdobím pro zahradníky – rozhoduje o úrodě příštího roku. Co je tedy potřeba udělat v září na zahradě?

 
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení

Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení

Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.

 
Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu

Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu

Líska obecná a další odrůdy lísky patří mezi stálice našich zahrad. Oblíbený keř se výborně hodí do živých plotů, plody lísky, lískové oříšky, jsou chutnou a hlavně zdravou pochoutkou a nezbytnou surovinou při pečení cukroví. Z lísky však využijeme také dřevo a proutí.

 
Kam dát zeleninu na zimu?

Kam dát zeleninu na zimu?

V domácnostech je zelenina uchovávána nejčastěji v plastových nádobách ve spodní části chladničky, ve spíži, sklepě nebo na balkóně. Každý způsob má své výhody a ve výsledku záleží jen na tom, jaké máme možnosti.

 
Zahradní chatky

Zahradní chatky

Útulné zázemí na zahrádce přijde vždycky vhod. Když prší, máme se kde schovat a v létě užijeme zahrádku i večer, aniž by bylo třeba spěchat domů. Kromě toho odpadnou starosti kam uložit nářadí a sklizenou úrodu. Katalog zahradních chatek (na rozdíl od rodinných domů) neexistuje, proto nabízíme orientační přehled podle čeho a jaký typ vybrat.

 

Zpět na předchozí stránku

Minirider Riwall

Reklama

Náš tip

Robotická sekačka LUBA

Robotické sekačky LUBA. Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie podpora AI Vision, pohon 4x4, silné motory.

 

ŠIKMÉ A OBLOUKOVÉ PLISÉ ROLETY

Plisé lze zhotovit i v atypických tvarech. Ve většině případů jej lze na rozdíl od atypických hliníkových žaluzií kompletně stahovat a vytahovat.

 

BEZÚDRŽBOVÉ LAVIČKY Z „TRAPLASTU“

Lavičky jsou dodávány jako stavebnice vč. spojovacího materiálu. Odolávají povětrnostním vlivům i mrazu a nepotřebují žádnou údržbu. Jsou vhodné na zahradu i jako městský mobiliář.

 

UMĚLÉ ZELENÉ STĚNY

Umělé zelené stěny jsou velmi trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí, kterou se živými rostlinami lze dosáhnout velmi obtížně. Navíc jsou prakticky jediným možným řešením v interiérech s nedostatečným přirozeným světlem nebo s náročnými klimatickými podmínkami.

 

MAMUT GLUE MULTI

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost. Lepí a tmelí totiž zároveň. A také díky tomu šetří váš čas i náklady.

 

ZÁBRANY KVĚTINOVÝCH TRUHLÍKŮ

Nenápadné a praktické zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zajistí umístění květin na okenních parapetech a zabezpečí je proti nechtěnému pádu.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní WPC terasy

WPC terasová prkna BambooGard, různé šířky, přírodní dekory, prodej, realizace, vyměření terasy zdarma, skladové zásoby.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

 

Další z této rubriky

Zimní zahrada Four Seasons - oáza klidu, pohody a odpočinku

Zimní zahrada Four Seasons - oáza klidu, pohody a odpočinku

Systém hliníkových profilů s přerušeným tepelným mostem a speciálního izolačního dvojskla amerického výrobce FOUR SEASONS byl vyvinut pro rozšíření domu o celoročně využitelný obytný prostor, stavbu zimních zahrad, zastřešení bazénů, teras a balkonů a pro stavby s komerčním využitím.

 

Bezpečná a zábavná zahradní hřiště

Bezpečná a zábavná zahradní hřiště

Máte malé děti, zahradu u domu a plné zuby městských hřišť? Pak jim pořiďte své vlastní hřiště. Užijí si spoustu zábavy, udělají něco pro svůj rozvoj a vy je budete mít bezpečně na očích. Na trhu je dnes k dostání již celá řada mobilních sestav z různých materiálů, které zvládnete sestavit sami.

 

Meloun z vlastní zahrádky

Meloun z vlastní zahrádky

Chutná zelenina, která nás v parných letních dnech příjemně osvěží, je u nás oblíbená celé dlouhé roky a vlastně již po celá staletí.

 

Umělé zelené stropy - nový rozměr interiérového designu

Umělé zelené stropy - nový rozměr interiérového designu

V moderním interiérovém designu roste zájem o přirozené a ekologické prvky, které přinášejí kousek přírody do vnitřních prostor. Značka Florum tento trend posouvá na zcela novou úroveň díky svým umělým zeleným stropům. Tyto designové instalace nabízejí estetický a funkční přínos a vnášejí do interiérů svěžest přírody bez nutnosti údržby.

 

Prémiové zahradními domky Biohort. Záruka 20 let? Samozřejmost!

Prémiové zahradními domky Biohort. Záruka 20 let? Samozřejmost!

Součástí našeho kvalitní bydlení je dostatek úložných prostor. Na nedostatek místa narážíme zejména při uskladnění venkovních předmětů, které bývají poměrně neskladné. Jsou jimi kola, lyže, sekačka na trávu gril, zahradní nábytek, nářadí, venkovní hračky, nafukovací bazén nebo třeba krbové dřevo. Potřebujeme je mít dobře uskladněné, ale zároveň po ruce, abychom je mohli podle potřeby používat.

 

Zásady uzení a často kladené dotazy

Zásady uzení a často kladené dotazy

V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.

 

Kalendář pro (ne)kaktusáře

Kalendář pro (ne)kaktusáře

Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.

 

Vybíráme slunečníky na zahradu, terasu i balkón

Vybíráme slunečníky na zahradu, terasu i balkón

Pobyt na sluníčku není z dlouhodobého hlediska pro člověka zdravý a měli bychom se před jeho paprsky chránit. Stín si rychle vytvoříme pomocí slunečníku, a to nejen na zahradě, ale také na terase, u bazénu či na balkóně. Poradíme vám, jak slunečník vybírat a jaké typy jsou na trhu.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.