Boj s plevelem
05.05.2012
Nikdo o něj nestojí a je jen na obtíž. Snese přirovnání s nevítanou návštěvou či obtížným hmyzem a přece jej trpíme na svých zahrádkách. Je lepší se starat dřív než začne mít plevel navrch.
Obyčejně si myslíme, že stačí motyka nebo trochu chemie a bude po starostech. Ale tak to být vůbec nemusí. Může se totiž stát, že místo abychom plevel zničili ještě ho naopak podpoříme v růstu, jako například oddenkatý plevel bršlice kozí noha. Již časně zjara vyrůstají z oddenků listové růžice a z nich vysoké květní lodyhy, které později dosáhnou až metrové výšky. Bršlice kvete od května do října bílým květenstvím ze složených okolíků, které dozrají v semena. Čerstvá jsou neklíčivá, ale vyklíčí až když přezimují v půdě. Letos, po teplé zimě, bršlice čekat na nějaké klíčení nebude a začne se množit jinak – z oddenků, které koření velmi hluboko. Z každého sebemenšího úlomku oddenku vyroste nová rostlina. Bršlice je velmi vytrvalá a daří se jí v běžných zahradních půdách a snese cokoliv, sucho i vlhko. Na zahrádce se může objevit kdykoliv. Šíří se větrem, osivem, sadbou, ale můžeme si ji přinést i s kompostem či chlévským hnojem.
Nejhorším plevelným agresorem je bezesporu vytrvalý pýr plazivý. Své „nepřátele“ pýr ničí vylučováním zvláštní látky do půdy, čímž potlačí růst ostatních rostlin. Pýr v půdě koření sice mělce, zato jsou jeho oddenky po celé délce článkované. Každý „dílek“ oddenku je vybaven pupenem, z něhož vyrůstají stébla až 120 cm vysoká. Proto se rozmnožuje rychle a intenzívně. Výborně se mu daří na úrodných vlhčích půdách.
U oddenkatých plevelů je nejúčinnější odstranit všechny kořenové části, včetně nejmenších úlomků, z nichž se později vyvinou statní jedinci. Motyka ani rýč nejsou tím nejlepším nářadím, vhodnější jsou rycí vidle, které oddenky nepoškodí a lépe se pak vybírají z půdy. Následně přichází ke slovu aplikace herbicidů. Plošné ošetření je nezbytné u velkých ploch, kde je postup obrácený, nejdříve herbicid a pak odstranění odumřelého plevele. Na malých zahrádkách se herbicidy používají při zakládání nových záhonů nebo na skalkách. Vždy se před nákupem herbicidů a jejich aplikací pročtěte na návod k použití a nezapomeňte ani na bezpečnostní pokyny, včetně ekologické likvidace zbytku herbicidu.
Herbicidy na oddenkaté a plazivé plevele (bršlici a pýr)
TOUCHDOWN QUATTRO ´
DOMINATOR
GLYFOGAN 480 SL
ROUNDUP biaktiv
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Květen na zahradě
Kompostéry
Článek byl zobrazen 11118 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zahrada

Pěstujeme okrasný javor
V dnešní době řada lidí touží po bezúdržbové zahradě a tak si jen málokdo vysazuje listnaté stromy, pod kterými se každý podzim hromadí spadané listí. Ovšem okrasné javory za pár shrabaných listů stojí. Okrasné formy javoru zkrášlí jakoukoliv zahradu a při jejich pěstování je třeba vynaložit jen minimální úsilí. Vybrat si můžeme ze spousty druhů.

Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.

Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Podzim je plný barev. Barev všelijakých odstínů, které nám ukazuje sama příroda na nejrůznějších listech, plodech a bobulích. Tak proč si trochu té podzimní krásy nevzít domů? Stačí vyrazit na procházku do lesa, na trh nebo nejbližšího květinářství. Uvidíte, jak krásně si těmito jednoduchými doplňky prozáříte interiér.

Posviťe si na zahradu třeba červivou kostkou
Každý majitel zahrady touží po funkčním a zároveň stylovém zahradním osvětlení. Naštěstí je dnes z čeho vybírat, a tak si na zahradu můžeme nainstalovat úsporná designová svítidla s LED technologií, nebo svítící koule, kostky a zvířátka.

Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.

Domečky, budky a úkryty pro živočichy na zahradě
Chcete slyšet ze své zahrady zpěv ptáků, bzukot včel, vnímat neopakovatelné zvuky koncertujících žab či cvrčků nebo pozorovat hrající si veverky? Pak jim vytvořte prostředí, v němž se budou cítit dobře a bezpečně a zažijete nevídané scenérie, které je schopna poskytnout jen sama příroda.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.

Zahrada v dubnu
V dubnu už je jaro v plném proudu, stromy a keře se začínají zelenat a teplé sluneční paprsky nás lákají ven. Na zahradě je potřeba udělat spoustu věcí a tak se kolotoč prací roztáčí na plné obrátky. Čeká nás vysazování zeleniny, okrasných květin a dřevin nebo třeba zakládání trávníku. Není čas na lenošení, tak honem do toho!