Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
10.02.2013
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Čerstvé bylinky je dobré mít vždy po ruce. Bez pažitky, rozmarýnu, bazalky, libečku, máty, oregana či koriandru se mnohá jídla prostě neobejdou. Pokud se pro ně vydáte do supermarketu, pak mějte na paměti, že jsou určeny spíše k přímé spotřebě a většinou příliš dlouho nevydrží. Pokud bychom chtěli, aby nám bylinky, které často do jídel přidáváme, vydržely po celou sezónu, je nejlepší si vypěstovat své vlastní. Není to nic složitého, je třeba jim jen věnovat určitou péči. Pokud máte dostatečně široký parapet, aby vám na něj pár květináčků vešlo, můžete se pustit do zahradničení.
Bez sluníčka to nepůjde
Tím hlavním, bez čeho se žádná rostlina neobejde, je slunce. Jestliže jsou tedy vaše okna situovaná na sever, pravděpodobně nemusíte se zahradničením ani začínat. Tato okna jsou pro umístění bylinkové zahrádky naprosto nevhodná. Většina rostlin totiž slunce vyžaduje ve větším než malém množství. A právě bylinky snesou dokonce i přímý sluneční žár. Dříve než rostlinku vysadíte, vezměte si raději nějakou odbornou knihu a přečtěte si o ní pár informací. Tak zjistíte, jaké má například nároky na světlo, zálivku a jaký vyžaduje typ půdy. U každé bylinky se tyto nároky mohou trochu lišit.
Pokud jste se takto teoreticky připravili, můžete se pustit do první praktické činnosti, tedy do výsadby. Existují dvě možnosti, jak začít. Složitější variantou je vypěstování vlastních sazeniček ze semínek. Tou snadnější je pak nákup již předpěstovaných sazeniček, které jsou určeny k vysázení do substrátu. Seženete je v zahradnictvích nebo na specializovaných trzích.
Výsev semínek
Pokud jste odhodlaní pustit se do výsadby semínek a chcete si rostlinku vypěstovat, jak se říká od základu, je třeba se řídit jistým postupem. Připravte si nádoby a do nich dejte substrát pro výsevy tak, aby mezi povrchem zeminy a okrajem nádoby zůstal volný prostor zhruba 2 cm. Na povrch zeminy poté rovnoměrně rozmístěte semena a ta opatrně zahrňte. Rostlinky je třeba vysévat řídce, aby se až povyrostou, vzájemně neutlačovaly a měly dostatek místa. Jinak by se začaly předhánět a příliš by se vytahovaly za světlem. Že nebudou semena vyseta moc blízko u sebe, můžete zajistit tak, že je smícháte s trochou písku.
Poté už stačí tato čerstvě zasazená semínka pokropit vodou a přikrýt tabulkou skla nebo průhlednou fólií. Vytvoříte tak improvizovaný skleník, který dáte na parapet. Jakmile se objeví první klíčící lístky, sklo nebo fólii odstraňte. Nadále však bude třeba u těchto rostlinek udržovat vlhkost. Až bylinky ukážou první lístky a více povyrostou, můžete je opatrně přesadit. Kdo by je chtěl přemístit na venkovní záhon, měl by tak učinit až po třech zmrzlých v květnu.
Péče o bylinky
Bylinky na vašem okenním parapetu nevyžadují žádnou speciální péči, potřebují vlastně jen dvě věci – slunce a závlahu. Zalévejte je nejlépe ráno nebo večer, nikdy ne v poledne a v plném slunci. Mohli byste je spálit. Zalévat se doporučuje spíše méně a častěji, než pořádně jednou za týden. V květináči by měl být dostatek drenážních otvorů, aby měla přebytečná voda kam odtékat. Klíčící semena, která ještě nemají kořínek, je nejlepší zavlažovat jemnou vodní mlhou, kterou vytvoříte rozprašovačem vody.
Jestliže jste bylinky umístili na vnitřní parapet, pamatujte, že teplo z radiátoru způsobuje rychlejší vysychání zeminy. Dále je třeba udržovat správnou teplotu, která se ideálně pohybuje mezi 15 až 20 stupni Celsia. Tato teplota by měla být stabilní, rostlinám například nedělá moc dobře větrání, kdy na ně proudí studený vzduch. Okno proto příliš neotvírejte, nebo přemístěte rostliny do stabilnějšího prostředí.
Bylinkám se lépe daří, když se pravidelně seřezávají. Průběžně můžete sklízet asi 10% nadzemní části. Tak rostlina neutrpí žádný šok. Rostliny nepřihnojujte. Pokud víte, že z byliny nebudete využívat květ ani semena, tak odkvetlý květ odstraňte. Zbytečně by totiž rostlinu vysiloval zráním do semen.
Kvalitní nářadí je nezbytné
Pro zahradničení a práci s bylinkami je třeba mít také určité vybavení. Pro sázení rostlin a práci s půdou jsou nezbytné například dobré rukavice. Člověk se neušpiní a práce samotná je mnohem pohodlnější. Nejlepší je, když jsou rukavice vyrobeny ze speciálního prodyšného materiálu, protože tak je zajištěn odvod potu. Vnitřní plocha by měla být pevná, přilnavá a voděodolná, aby umožňovala nejen dobrý úchop, ale také ochranu rukou před vlhkostí a špínou. Některé rukavice pro zahrádkáře mají speciálně tvarované prsty a umožňují tak práce, u nichž je potřeba mít cit v prstech – skvěle se tak uplatní například při sázení, pletí, stříhání i přesazování.
Pro sázení a přesazování jistě využijete také lopatku z kvalitní oceli. Umožní vám dokonalou přípravu zeminy v truhlíku. Mnohé lopatky mají speciálně tvarovanou rukojeť, aby byla práce a manipulace ještě snazší. Pro kypření půdy, přesazování i odstraňování nežádoucího plevele je možné použít trojzubé vidle vyrobené z kvalitní oceli.
Pro závlahu semínek, která ještě nejsou pevně usazená v zemi, se skvěle hodí postřikovač. Dnešní postřikovače mají pro snadné použití ergonomicky tvarovanou rukojeť, spoušť i velký plnící otvor. U některých postřikovačů je možné nastavit trysku tak, aby stříhala jak jemnou vodní mlhu, tak i plný paprsek. Pro sklizeň naší úrody je dobré mít kvalitní nůžky určené přímo pro stříhání bylinek a květin. Nejlepší jsou ty, které mají speciálně broušené ostří z nerezavějící oceli. Dokážete s nimi tak přestřihnout také lepenku, plast či květinářský drát. Stříhat pažitku pomocí těchto nůžek je rozhodně pohodlnější a rychlejší, než se o to pokoušet nožem. V kuchyni si tak můžete stříhat bylinky rovnou do hrnce. Nůžky se vyrábí ve verzi pro praváky i leváky.
- jpa -
Foto: Fler.cz, Gardena
Tematické články
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
Na čerstvé koření a bylinky potřebujeme hmoždíř
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Článek byl zobrazen 18223 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jarní výsev zeleniny
Zima sice ještě zdaleka není za námi, ale začátek března je i přesto ideální dobou na předpěstování první jarní zeleniny. Pokud si tedy chcete co nejdříve dopřávat čerstvé vitamíny z vlastní zahrádky, neměli byste otálet a do jarního výsevu se co nejdříve pustit.

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Zahradní květiny VI. – Netřesk
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Maliny zvládne vypěstovat úplně každý
A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.

Zdravá a krásná dýně
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.