Jak se v zimě postarat o ptáčky?
24.11.2013
Některé druhy ptáků, které se u nás vyskytují v létě, odlétají na zimu do teplých krajin, kde na ně čeká jak příznivější podnebí, tak i dostatek potravy. Mnohé ptačí druhy však zůstávají v České republice i přes zimu a tak v období silných mrazů a sněhových závějí jistě uvítají naši pomoc. Víte, jak přesně jim pomoci, abyste neudělali více škody než užitku?
V časech tuhé zimy a vysoké sněhové pokrývky ptáčci zkrátka nemají šanci najít nikde potravu. Toto pro ně náročné období jim můžeme alespoň trochu ulehčit tím, že je budeme přikrmovat. Nejrozšířenější je přikrmování na krmítku, není to však jediný možný způsob, jak jim můžeme efektivně pomoci.
Jaké krmítko vybrat?
Chtěli byste ptáčkům vyrobit nebo koupit krmítko, ale nevíte jaké je nejvhodnější? Nejlepší je samozřejmě ze dřeva, ale k dostání jsou i kovové nebo plastové modely. Krmítko by v prvé řadě mělo mít dostatečně širokou stříšku, díky které bude vámi předkládané krmivo udržováno v suchu a chráněno před sněhem či deštěm. Na samotné velikosti a tvaru krmítka až tak nezáleží, ale mělo by být spíše větší a prostornější, aby v něm mohly hodovat také větší ptačí druhy – pokud tedy nechcete krmítko přímo jen pro malé ptáčky. Každé krmítko by však mělo být vybaveno jakýmsi nízkým „zábradlím“, kterým bude olemována jeho základna. Vítr, nebo i samotní opeřenci by jinak potravu mohli smést na zem.
Dobrou vychytávkou jsou samosypná krmítka, která jsou vlastně automatická a není potřeba u nich tak často kontrolovat, jestli náhodou nejsou prázdná. Takové krmítko je vybaveno zásobníkem, do kterého se nasype krmivo a to se následně samo dávkuje podle toho, jak rychle ubývá. Pokud se nechcete pouštět do vlastní výroby krmítka, stačí navštívit některý hobbymarket, kde seženete jistě spoustu variant kvalitních krmítek.
Kam krmítko umístit?
Krmítko bychom měli vždy umístit na klidné volné prostranství, kde nebudou ptáčci nikým rušeni, do výšky alespoň 1,5 metru nad zem. V případě, že jej chceme připevnit ke stromu, je dobré ho zavěsit pomocí drátu nebo provázku za dostatečně silnou větev. Tento způsob upevnění je vhodný z hlediska bezpečnosti ptáků, protože jsou tak mimo dosah koček, kun a dalších predátorů.
Čím je rozhodně NEkrmíme?
Pamatujte na to, že krmítko není odpadkový koš, proto do něj rozhodně nedávejte zbytky od oběda, nedojedené a už vůbec ne zkažené potraviny. Potravu ve formě kuchyňského odpadu, jako jsou těstoviny, slaná, kořeněná či uzená jídla, sice ptáčci mnohdy bez problémů zbaští, ale co se s nimi děje posléze už nikdo nezjišťuje. Mnohdy jím tímto počínáním více ublížíme, než pomůžeme, některé druhy potravin mohou být pro ně dokonce smrtelné. Vyvarovat bychom se měli i drobkům z pečiva, které obsahují droždí a navíc bývají často slané. I tato potrava způsobuje ptákům zažívací potíže a může vést k jejich úhynu.
A čím je tedy nakrmíme?
Vhodnou potravou pro všechny druhy volně žijících ptáků jsou různá semínka, která jim nesmírně prospívají. Do krmítka tedy můžeme nasypat semena ze slunečnice, prosa, konopí, řepky, máku a dalších plodin. Ptáci nám budou vděční a uvidíte, jak se po takové potravě jen zapráší. Zajistíme si tím také to, že se ptáčci budou právě na to naše krmítko často vracet. Pokud si chcete usnadnit práci a zároveň ptáčkům dopřát pestřejší stravu, kupte již speciálně namíchanou směs určenou pro krmení ptáků. Během procházky zimní přírodou můžete do krmítek, na něž narazíte, nasypat také různé bobule a plody, nejvhodnější jsou jeřabiny, plody černého bezu, hlohu a také semínka bodláku.
Jednoduchým a levným způsobem, jak ptáčkům během tuhé zimy ještě pomoci, je vyrobit jim tzv. tukové krmítko. Pro jeho výrobu nám stačí starší květináč, který otočíme dnem vzhůru a nalijeme do něj rozehřátý tuk se semínky nebo drcenými ořechy. Takto vyrobené krmítko je však nutné zavěsit na místo, kde nesvítí slunce (i když není v zimě příliš výhřevné), jinak by mohlo dojít k rozpuštění tuku.
Kdy začít s přikrmováním?
Přesná doba, kdy je dobré začít ptáčky přikrmovat, není přímo dána, ale můžeme s tím začít třeba již na začátku listopadu. V tuto dobu začínají mít problém se sháněním potravy, protože zem už může pokrývat vrstva sněhu. Krmivo bychom měli do krmítek podávat v pravidelných intervalech, nejdříve v menších dávkách a s klesajícími teplotami a zvyšující se sněhovou pokrývkou bychom měli dávky navýšit. Takto můžeme činit klidně až do března, než roztaje poslední sníh.
Péče o ptáčky není jen o krmení
To, že ptáčkům budeme pravidelně sypat zrní do krmítek je sice chvályhodné, ale tím by naše starost o malé opeřence neměla skončit. Důležité je prostor kolem krmítka udržovat v neustálé čistotě, protože jedině tak dokážeme zamezit bujení různých plísní a rozšiřování infekcí. Plísně a infekce mohou v krmítku vznikat právě v důsledku kontaktu čistého zrní se shnilým, nebo také prostřednictvím ptačího trusu.
Specialita pro sýkorky a strakapoudy
Nejen pro sýkorky a strakapoudy je vhodný také lojový závěs. Ten se dá koupit za pár korun, ale můžeme si jej vyrobit také svépomocí. Postačí nám k tomu potřebná semínka a rozpuštěný lůj. Jejich smícháním vznikne hmota, kterou je možné hezky tvarovat a následně v síťce zavěsit na větve stromů. Sýkorky, strakapoudi a další malí ptáčci si budou chodit z houpající se lojové kuličky uždibovat kousky semínek. A my můžeme mít dobrý pocit, že jsme ptáčky nenechali napospas někdy kruté zimě a pomohli jsme jim naplnit bříška.
- jpa -
Článek byl zobrazen 19109 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Jaký písek do dětského pískoviště?
Přemýšlíte, jak nalákat děti k venkovním hrátkám a napadlo vás pískoviště? Skvělá volba! Ale jaký písek do pískoviště použít? Zadržte, než dáte dětem k dispozici zbytky po posledním betonování. Za takový materiál by vám asi moc nepoděkovali. Raději čtěte dál, ať víte, jak vybírat a na co se zaměřit.

Užívejte si léta na zastřešené terase
Prázdniny sice skončily, ale léto stále láká k přesunu na terasu. Ta je pro mnohé oázou klidu, která může sloužit k odpočinku, grilování nebo popíjení ranní kávy na čerstvém vzduchu. Pokud chcete na terase trávit maximum volného, ale i pracovního času bez ohledu na počasí, doporučujeme ji vhodně zastřešit.

Balkónové minijezírko vyrobíte i ze starého kbelíku
Pokud nepatříte mezi šťastlivce vlastnící zahradu, ale také byste se rádi kochali pohledem na jezírko, nezoufejte. Pohled na vodní hladinu si můžete dopřávat přímo za oknem bytu. Balkonové minijezírko snadno vytvoříte ze starého květináče, nebo si můžete pořídit již hotové jezírko s čerpadlem, filtrací a zařízením na čištění vody.

Pěstujeme šantu neboli nepetu
Husté keříky šanty s šedozeleným olistěním a se zvláštní aromatickou vůní citrónu a máty přilákají na zahradu motýly, čmeláky, ale i kočky. Šanty jsou kromě vonného efektu i báječnou rostlinou pro osluněná suchá stanoviště. Často se kombinují s výsadbou růží, s nimiž stříbrolistá šanta vytváří neopakovatelný kontrast.

Dlažba kolem bazénu musí být především bezpečná
U dlažby kolem bazénu musíme kromě estetického hlediska sledovat hlavně bezpečnost. Dlažba by měla být protiskluzová, aby se omezila možnost uklouznutí nebo smyku za mokra. Nabízí se klasická betonová dlažba, ale velmi oblíbené a na pohled atraktivní jsou i velkoformátové porcelánové dlaždice.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.

Vánoční hvězda - Stars for Europe 2009
Poinsettie – jinak všem dobře známá vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám v květináči, která je nejen v našich končinách pokládána za téměř kultovní vánoční rostlinu. To však nebývalo odnepaměti. Pro komerční účely se začala poinsettie pěstovat například v Německu až v roce 1950.

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.