Jak vybrat a položit travní koberec
13.06.2014
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.
Co je travní koberec?
Jako travní koberec je nazýván trávník, který byl předem vypěstován ve speciálních trávníkových školkách. Takový trávník se pěstuje na rozsáhlých plochách po dobu 10 až 12 měsíců, ale také i několik let. Po celou dobu je pravidelně zavlažován, sekán, hnojen a také ošetřován proti houbovým chorobám. Nakonec je z pěstební plochy speciálním strojem odříznut i s drnem a smotán jako koberec. Role travního koberce jsou dodávány v různých šířkách, nejběžnější šířkou travního pásu je 30 - 45 cm. Srolované pásy “živého” koberce, jsou poté ihned dodávány zákazníkovi, kde se pokládají na předpřipravenou půdu. Pěstováním a také následným pokládáním travních koberců se zabývají specializované firmy.
Jak poznat zdravý travní koberec?
Pokud je travnímu koberci dopřávána kvalitní a dostatečná péče, je hustý, pevný a jeho barva je svěže zelená. Jeho pokládka je snadná, protože se s rolí dobře manipuluje. Jak poznáme, že je s travním kobercem něco v nepořádku a že se jeho koupi máme raději vyhnout? Pokud trávník není hezky zelený, ale spíše našedlý a objevují se na něm hnědavé skvrny, rozhodně není zdravý. Poznáte to také z jeho hustoty, kdy je spíše řídký a tráva slabá.
Přeprava travního koberce
Travní koberce ve srolovaném stavu mají jeden nedostatek - snadno se zapaří. Až si tedy budete objednávat travní koberec pro vaši zahradu, zajímejte se také o způsob jeho dopravy. Zjistěte si, jak dlouho konkrétní firmě trvá jej doručit až k vám. Důležitá je zejména doba od jeho sloupnutí až po dobu expedice. Zde samozřejmě platí, že čím kratší, tím lepší, jinak by mohl trávník začít sesychat. Ideální proto je, když se srolovaný trávník položí ihned po odříznutí. V případě, že je trávník transportován na větší vzdálenosti, měl by být převážen ve voze, kde je udržována potřebná stabilní teplota.
Příprava podkladu je základem úspěchu
Jestli bude trávník vytvořený z travního koberce ve výsledku ozdobou vaší zahrady ovlivňuje nejen jeho původ a způsob pěstování, ale také to, na jakou půdu je položen. Je proto třeba si dobře připravit podklad. Půda by měla být dobře zpracovaná, tedy upravená, zbavená plevelů, kamenů či stavební suti. Aby byl podklad dokonale připraven, je dobré povrch pozemku mechanicky narušit - můžeme jej buď porýt, nebo po něm přejet rotavátorem.
Pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, která je navíc i chudá na živiny, musíte ji před samotnou pokládkou travního koberce obohatit o další komponenty. V tomto případě je vhodné do půdy celoplošně zapracovat vrstvu písku a kompostu. Pokud však patříte mezi ty šťastlivce, jejichž pozemek je tvořen kvalitní zeminou, není třeba do ní písek ani kompost již přidávat. Zde stačí jen urovnat terénní nerovnosti a půdu vyplnit vrstvou trávníkového substrátu. Tím se výrazně urychlí počáteční ujímání travního drnu. Terén je nutné dobře uhrabat, zarovnat a přejet válcem. Důležité je, aby se povrch při nášlapu nebořil.
Pokládka trávníku
Před samotnou pokládkou je zapotřebí povrch navlhčit vodou. Jakmile vám role travního koberce firma domů doručí, položte je co nejdříve. Srolovaný trávník nesmíte nikdy nechávat na přímém slunci. Jednotlivé role na připravenou půdu pak jednoduše rozbalíme. Travní pásy se pokládají vždy jedním směrem a musí být položeny těsně u sebe. Velikost pruhů je možné upravovat řezáním. Pokud by vás napadlo, že byste odříznuté kusy travního koberce ještě využili, nedělejte to. Snadno totiž sesychají a v trávníku by se vám vytvořily akorát nevzhledné mezery. Jakmile máte všechny role rozloženy a trávník zkompletován, je třeba jej ještě uválcovat, aby pruhy k podkladu dobře přilnuly.
Péče o travní koberec
Po položení travního koberce je třeba jej okamžitě důkladně zalít. Zálivka by měla být opravdu vydatná, měla by se dostat do hloubky 15 až 20 centimetrů. Další zálivku je pak třeba provést jakmile se začnou objevovat první známky sesychání. Že trávník potřebuje vodu poznáte podle tmavých skvrn, zkroucených a povadlých listů. Trávník si v tuto chvíli začne budovat kořenový systém. Nesmíte ho však nikdy nechat přeschnout více, než je zdrávo. Jako optimální se jeví zálivka obsahující 2 až 4 litry vody na metr čtvereční za den. V horkých letních dnech se pak doporučuje zalévat travní koberec i dvakrát denně. Mělo by to být vždy ráno a večer, nikdy ne během poledne a plného slunce, jinak byste jej spálili.
Na čerstvě položený travní koberec by alespoň 14 dní neměl nikdo vstupovat. V případě, že je to nezbytně nutné, nevstupujte na něj nohou, ale položte si na něj pochozí desku a poté přejděte. Poté ji samozřejmě zase odstraňte. Čerstvě položený provlhčený trávník je totiž měkký a velmi náchylný na prošlápnutí. Kdybyste jej šlápotami znehodnotili, musel by se odstranit a jeho podklad znovu vyrovnat. Po nějaké době ležení ladem se pak trávník vytvořený pomocí travního koberce stane plnohodnotnou součástí zahrady.
Po dvou týdnech je již možné trávník také poprvé posekat. Dobré je sekat jej pravidelně, protože přerostlý drn je náchylný k zahnívání. Pokud bychom jej nechali přerůst a následně posekali, objevily by se nám na zahradě nevzhledné hnědé plochy. Stébla trávy je dobré zkracovat nejvíce o třetinu jejich délky. Během sezóny je pak nutné trávník udržovat ve formě, musíte jej pravidelně přihnojovat plnohodnotnými hnojivy. Na jaře a v létě jsou ideální hnojiva s obsahem dusíku, na konci srpna už pak dusíkem nepřihnojujte. Poslední přihnojení se provádí během podzimních měsíců, na přelomu září a října - na to se hodí hnojivo s vyšším obsahem draslíku.
- jpa -
Foto. Zahrady RR, Travní servis
Další články z rubriky Zahrada
Rider – ideální sekačka do členitého terénu
Co všechno zvládnou zahradní traktory?
Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít?
Mobilní zavlažovací systémy do malé i větší zahrady
Hnojení a regenerace trávníku
Článek byl zobrazen 21724 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.
Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Kytičky na balkóně jsou sice pěkné, ale kdo by nechtěl uzobnout něco dobrého. Sice se běžně v květináči nebo truhlíku pěstují stáleplodící jahody, jenže utrhnout si opravdové ovoce, to je něco úplně jiného.
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Pokojové rostliny VIII. - Maranta
"Rostlina modlitby" nebo "králičí stopa". Tak se lidově říká exoticky vypadající pokojové rostlině marantě, která v prvé řadě zaujme sametovými, výrazně zelenými oválnými listy s různě tvarovanými tmavými skvrnami.
Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.