Listopad na zahradě
31.10.2010
Než začneme užívat pohodlí domova pěkně v teple, měli bychom sklidit poslední zbytky úrody a zahradu uklidit, aby nás paní Zima nepříjemně nepřekvapila.
Na balkóně už letničky moc parády neudělají. Snad jen chryzantémy ještě necháme dokvést a pak nádoby a truhlíky, hlavně ty které neodolají mrazu, před uložením vyčistíme od zbytků rostlin. Zeminu vysypeme na kompost nebo na záhon. Jestliže máme květiny a dřeviny náchylné na omrznutí ve velkých nádobách, kořenáčích nebo kontejnerech a nemůžeme je na zimu někam schovat, nemusíme zoufat. Nádoby se dají zapustit do země nebo do kompostu a nadzemní část rostlin obalit bublinkovou fólií.
Na zeleninových záhonech zůstal ještě kadeřávek, zimní a růžičková kapusta, petržel, černý kořen, zimní pór, špenát a polníček. Kromě kapusty, která krátkodobě snese až -5 oC není třeba se sklizní spěchat. Kadeřávek a růžičková kapusta jsou nejchutnější teprve po prvních nočních mrazících, proto je ponecháme venku, pokud je to jen trochu možné.
Ze sklizených záhonů odstraníme všechny rostlinné zbytky a pak půdu prokypříme rycími vidlemi. Živiny doplníme vyzrálým kompostem, případně chlévským hnojem, který zaryjeme a záhon necháme v hrubé brázdě promrznout.
Skladované ovoce kontrolujeme a přebíráme. Při výsadbě nových stromků do lehké půdy přidáme na dno jámy vyzrálý kompost a nezapomeneme na opěrné kůly. Pokud nemáme zahradu dobře oplocenou, obalíme kmínky mladých stromků pletivem nebo třeba rohožemi, plastovými pásy či silnějším papírem, abychom je chránili proti okusu zvěří. U starších stromů můžeme začít oškrabovat kmeny, abychom zničili vajíčka škůdců a odstranili mech. Samozřejmě, že pod stromem napneme plachtu a kůru pak spálíme. Pak kmeny opatříme ochranným nátěrem. Obvykle se dávají 2 kg páleného vápna na 10 l vody, může se ještě přidat asi 0,5 kg lepidla na tapety, popřípadě vodní sklo. Za hezkého počasí můžeme začít s prořezem starších stromů jádrovin. Vyřežeme je a vyčistíme, silně napadené větve odřízneme. Každou ránu upravíme nožem a ošetříme štěpařským voskem.
Během listopadu průběžně zahradu čistíme od spadaného listí, uklidíme opěrné konstrukce a při rytí záhonů pečlivě vybereme kořeny vytrvalých plevelů. Trávník důkladně vyhrabeme ostrými hráběmi, které odstraní mech a zbytky trávy po posledním sečení. Nezapomeneme vyčistit sekačku a nechat ji v odborném servisu seřídit, případně opravit.
Když počasí dovolí dokončíme výsadbu stromů, keřů a růží. Kořeny nově vysazených stromků a keřů je vhodné před mrazy chránit navršeným kopečkem zeminy, kterou pak na jaře rozhrneme nebo odházíme. Jehličnany a nově vysazené dřeviny ještě před příchodem mrazů důkladně zalijeme. Potom uzavřeme přívod vody, vypustíme vodu z trubek a kohouty necháme otevřené. Pokud nám sazenice zbyly, začalo mrznout a vysazovat již nelze, zabalíme kořenový bal do slámy, pytloviny či bublinkové fólie a uskladníme je ve vlhkém sklepě nebo nevytápěném skleníku. Ale jedině tam, kde nemrzne. V chladných oblastech chráníme skalničky proti vymrznutí krytem z chvojí, listí nebo hrubého štěrku.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 17300 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.

Pěstujeme fuchsie – tanečnice se sladkou sukýnkou a jedlými plody
Fuchsie jsou květiny, které mnozí pěstitelé nazývají tanečnice kvůli tvaru květu. Víme, že se jim daří ve stínu, že květiny mají pestrou paletu barev, ale ne všichni určitě vědí, že jsou i jedlé a z jejich plodů se dokonce dělá džem.

Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.

Živé ploty a zástěny z umělých rostlin – rychlé a snadné řešení pro vaší zahradu či balkón
Živý plot či zástěna z umělých rostlin nebo případně dekorativní plachty na plot a balkónové zábradlí jsou efektním a rychlým způsobem, jak docílit soukromí na zahradě nebo balkóně. Umělou zástěnu nebo plot nainstalujete během několika minut nebo hodin v případě větších ploch a získáte atraktivní optickou bariéru bez nutnosti další údržby.

Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín
O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.

Akvaponie - pěstování zeleniny díky rybičkám v akváriu
Věděli jste, že je chov ryb možné propojit s úspěšným pěstováním zeleniny? Pokud máte doma akvárium s rybičkami, možná vás systém akvaponického pěstování zaujme. Odpad z ryb jde totiž skvěle využívat k pěstování bylinek a zeleniny. Navíc se nebudete muset starat o nákladné čištění akvária. V následujícím článku se vám pojem akvaponie pokusíme trochu přiblížit.

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Zahradní cestičky nás většinou provází po nejkrásnějších zákoutích naší zahrady, případně spojují místa, která nejčastěji používáme. Vedou například od domu k bazénu, k altánku, zahradnímu domku či k okrasnému jezírku. Dobře provedená zahradní cestička je nejen funkční, ale má i okrasný charakter. Důležité je především vybrat ten správný materiál.

Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.