Listopad na zahradě
31.10.2010
Než začneme užívat pohodlí domova pěkně v teple, měli bychom sklidit poslední zbytky úrody a zahradu uklidit, aby nás paní Zima nepříjemně nepřekvapila.
Na balkóně už letničky moc parády neudělají. Snad jen chryzantémy ještě necháme dokvést a pak nádoby a truhlíky, hlavně ty které neodolají mrazu, před uložením vyčistíme od zbytků rostlin. Zeminu vysypeme na kompost nebo na záhon. Jestliže máme květiny a dřeviny náchylné na omrznutí ve velkých nádobách, kořenáčích nebo kontejnerech a nemůžeme je na zimu někam schovat, nemusíme zoufat. Nádoby se dají zapustit do země nebo do kompostu a nadzemní část rostlin obalit bublinkovou fólií.
Na zeleninových záhonech zůstal ještě kadeřávek, zimní a růžičková kapusta, petržel, černý kořen, zimní pór, špenát a polníček. Kromě kapusty, která krátkodobě snese až -5 oC není třeba se sklizní spěchat. Kadeřávek a růžičková kapusta jsou nejchutnější teprve po prvních nočních mrazících, proto je ponecháme venku, pokud je to jen trochu možné.
Ze sklizených záhonů odstraníme všechny rostlinné zbytky a pak půdu prokypříme rycími vidlemi. Živiny doplníme vyzrálým kompostem, případně chlévským hnojem, který zaryjeme a záhon necháme v hrubé brázdě promrznout.
Skladované ovoce kontrolujeme a přebíráme. Při výsadbě nových stromků do lehké půdy přidáme na dno jámy vyzrálý kompost a nezapomeneme na opěrné kůly. Pokud nemáme zahradu dobře oplocenou, obalíme kmínky mladých stromků pletivem nebo třeba rohožemi, plastovými pásy či silnějším papírem, abychom je chránili proti okusu zvěří. U starších stromů můžeme začít oškrabovat kmeny, abychom zničili vajíčka škůdců a odstranili mech. Samozřejmě, že pod stromem napneme plachtu a kůru pak spálíme. Pak kmeny opatříme ochranným nátěrem. Obvykle se dávají 2 kg páleného vápna na 10 l vody, může se ještě přidat asi 0,5 kg lepidla na tapety, popřípadě vodní sklo. Za hezkého počasí můžeme začít s prořezem starších stromů jádrovin. Vyřežeme je a vyčistíme, silně napadené větve odřízneme. Každou ránu upravíme nožem a ošetříme štěpařským voskem.
Během listopadu průběžně zahradu čistíme od spadaného listí, uklidíme opěrné konstrukce a při rytí záhonů pečlivě vybereme kořeny vytrvalých plevelů. Trávník důkladně vyhrabeme ostrými hráběmi, které odstraní mech a zbytky trávy po posledním sečení. Nezapomeneme vyčistit sekačku a nechat ji v odborném servisu seřídit, případně opravit.
Když počasí dovolí dokončíme výsadbu stromů, keřů a růží. Kořeny nově vysazených stromků a keřů je vhodné před mrazy chránit navršeným kopečkem zeminy, kterou pak na jaře rozhrneme nebo odházíme. Jehličnany a nově vysazené dřeviny ještě před příchodem mrazů důkladně zalijeme. Potom uzavřeme přívod vody, vypustíme vodu z trubek a kohouty necháme otevřené. Pokud nám sazenice zbyly, začalo mrznout a vysazovat již nelze, zabalíme kořenový bal do slámy, pytloviny či bublinkové fólie a uskladníme je ve vlhkém sklepě nebo nevytápěném skleníku. Ale jedině tam, kde nemrzne. V chladných oblastech chráníme skalničky proti vymrznutí krytem z chvojí, listí nebo hrubého štěrku.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 16959 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.
Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?
Rakytník řešetlákový – posiluje obranyschopnost i odolnost vůči stresu
Příroda nám poskytuje spoustu rostlin, které působí blahodárně na naše tělo a pomáhají nám udržovat zdravý životní styl. Jednou z nich je i rakytník řešetlákový – opadavý keř, jehož oranžové plody obsahují velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jejich využití je proto široké – setkáme se s nimi v potravinářství, kosmetice i léčitelství.
Houpací sítě pro zábavu i relaxaci
Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.
Vyžínače a strunové sekačky pro dokonale upravenou zahradu
V dnešní době se na trhu setkáte s nejrůznějšími druhy sekaček a pomocníků při údržbě trávníku a není tak jednoduché si vybrat. Pokud potřebujete jen začistit trávník v okolí chodníků, zídek, či jej upravit v těžce dostupném nebo členitém terénu, budou se nám skvěle hodit tzv. vyžínače neboli strunové sekačky.
Meloun z vlastní zahrádky
Chutná zelenina, která nás v parných letních dnech příjemně osvěží, je u nás oblíbená celé dlouhé roky a vlastně již po celá staletí.
Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.