Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
03.08.2024
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.
Kvetoucí truhlíky a nádoby stále zaléváme, přihnojujeme a odstraňujeme odkvetlé části. Tam, kde nepřežily balkónovky dovolenou, nezbývá než do truhlíku vysadit některou z vděčných trvalek. Třeba pestré astry, nízké chryzantémy nebo některý ze zakrslých jehličnanů.
Přečtěte si také, jak postupovat při přesazování a vysazování balkónovek
Balkónovky, které nepřežijí dovolenou, můžeme nahradit trvalkami, bylinkami nebo zakrslými jehličnany.
Prach a suchý vzduch pokojovým rostlinám nesvědčí. Ani kaktusy a sukulenty z nich nejsou příliš nadšeni, proto jim neuškodí osprchování vlažnou vodou, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout. Za občasné rosení se odvděčí většina domácích květin, jen africké fialky a rostliny s ochmýřenými listy vodu na listech nesnáší, protože pak od srdéček zahnívají. A jestliže opadávají poupata ibišků, má to na svědomí opět nízká vlhkost vzduchu. Nejlépe pomůže každodenní rosení listů. Koncem měsíce se můžeme pustit do přesazování azalek. Opatrně rostlinu vyklepneme z květináče a zasadíme do nové zeminy, speciálně namíchané pro azalky (dá se koupit hotový substrát).
Prach a suchý vzduch nesvědčí ani kaktusům a sukulentům, proto jim neuškodí osprchování vlažnou vodou, ale jedině přes den, aby stačily do večera oschnout.
Z předpěstované zeleniny se v tuto dobu vysazuje především brokolice, pór a salát. Stále ještě sklízíme rajčata, hadovky, nakládačky, cukety a papriky. I cibule na uskladnění pomalu dozrává. Ta by se neměla sklízet později než když má asi dvě třetiny rostlin polehlou, ale ještě stále zelenou nať. Na uvolněná místa na záhonech přiséváme špenát, polníček a zimní salát a vysadíme kedlubny a štěrbák, které ještě na podzim sklidíme.
I v srpnu se radujeme z průběžně dozrávajících rajčat a sklízíme bohatou úrodu.
Ovoce pomalu dozrává pěkně jedno po druhém. Zrají broskve, sklízíme rané odrůdy jablek a koncem srpna i švestky a hrušky. Přetíženým stromům ulevíme probírkou plodů a nezapomeneme na podpěry, aby se větve nepolámaly. Pravidelně sbíráme spadané plody a co nejrychleji je odstraňujeme ze zahrady, aby nelákaly vosy a mravence.
Během srpna dáme do pořádku také záhony jahod. Trsy očistíme od starých listů, odstřihneme šlahouny, záhon okopeme a vyplejeme. Silné trsy oddělíme a máme-li připravený záhon pro nový jahodník, můžeme v polovině srpna začít s výsadbou.
V okrasné zahradě se v srpnu můžeme věnovat všemu, na co není jindy čas. Nové výsadbě, založení skalky, budování cestiček či stavbě krbu. Jinak můžeme přesazovat jehličnany s kořenovým balem, ale pamatujme na vydatné zalití a na přistínění nově vysazených dřevin. Dělíme a přesazujeme kosatce, bílé lilie a pivoňky. Aby nám na novém stanovišti tyto trvalky zdárně kvetly, musíme je zasadit do stejné hloubky, v jaké byly na původním místě. Řezem výhonů remontantních růží podpoříme kvetení. Slabé výhony seřezáváme na dvě až tři očka, silné na čtyři až šest oček. Růže zavlažujeme, okopáváme a odstraňujeme povadlé květy Rovněž zkontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, černou skvrnitostí, padlím nebo rzí. Na všechny tři choroby dobře účinkuje např. přípravek Baycor 25 WP.
Text: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 25940 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Zahradní traktůrky pomůžou i při odklízení sněhu
Zahradní traktory a traktůrky jsou sice primárně určené na sekání a sběr trávy, ale je možné je využít i na méně tradiční, ale zato stejně důležité práce, jako je odklízení a shrnování sněhu. Zdá se vám, že váš traktůrek není do zimního období zrovna uzpůsoben? Nenechte se mýlit, stačí jej dovybavit jednoduchými doplňky a skvělý pomocník v boji se sněhem je na světě.

Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání
Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.

Pěstujeme šantu neboli nepetu
Husté keříky šanty s šedozeleným olistěním a se zvláštní aromatickou vůní citrónu a máty přilákají na zahradu motýly, čmeláky, ale i kočky. Šanty jsou kromě vonného efektu i báječnou rostlinou pro osluněná suchá stanoviště. Často se kombinují s výsadbou růží, s nimiž stříbrolistá šanta vytváří neopakovatelný kontrast.

Plánujete stavbu plotu? Poradíme, co se hodí na sloupky i protihlukovou zeď.
Ploty nejsou jen hranice rozdělující pozemky. Dobře zvolený plot Vám zajistí bezpečí, soukromý a klid na Vaší zahradě. Ideálním materiálem pro nosnou část plotu je beton. Od základů až po zákrytové desky sloupků. Pro snadnou stavbu a pěkný výsledek je vhodné volit betonové stavební tvarovky, které jsou k dostání v různých tvarech, strukturách i barvách.

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

Sukulenty
Ne každý z nás je rodilý zahrádkář a zdatný pěstitel. Ne každý z nás touží po každodenní starosti o své pokojové či zahradní rostlinky. Sukulenty dělají radost právě těm, kteří chtějí přijet po týdnu z dovolené a najít je zdravé a vitální.

Co můžete od zahradního architekta očekávat?
Najít zahradního architekta není obtížný úkol. Důležitější je, abyste dokázali co nejpřesněji vyjádřit záměr tak, aby zahrada odpovídala vašim potřebám. Jaké podklady budete potřebovat než zahradní architekt ztvární vaši představu o stále kvetoucí zahradě?

Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady
Některé bakterie mohou být užitečné a najít využití např. při úpravě odpadní vody v domácích čistírnách odpadních vod (DČOV). Naučte se využívat biologické procesy, pomocí kterých bez zbytečné chemie vyčistíte odpadní vody a získáte užitkovou vodu k zalévání zahrady.