Bylinky za oknem
09.05.2008
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.
Balkónový relax
Kde jinde načerpat novou energii, optimismus a dobrou náladu než doma. Zeleň a nenáročná výsadba dokáže vykouzlit iluzi ostrova kdesi ve Středomoří, jen šumění moře si budeme muset domyslet. Někdy stačí jen tyto rostlinky pohladit, přivonět a zavřít oči.
Uklidňujícím dojmem působí voňavá visutá zahrádka sesazená do závěsných košů. Umístíme v nich bylinky, jako například šalvěj lékařskou, pelargónii vonnou, tymián, mateřídoušku, levanduli, rozmarýn, oregáno či smilek. Na výběr jsou i pestrolisté druhy bylinek. Například tymián s listem zeleným, žlutým nebo stříbrným s tymiánovou nebo citrónovou vůní. Stejně tak se v koši bude dařit mrazuvzdornému oregánu, jehož řluté, zelené nebo panašované listy pěkně voní a kdykoli máte po ruce čerstvé lístečky na pizzu. A komu by se nehodil rozmarýn rostoucí do výšky, může si pořídit plazivý. Celek doplní převislá „indiánská máta“, která však musíme stříhat, protože vytváří až dvoumetrové šlahouny. Přímořskou atmosféru doladí několik větších kamenů položených na podlaze a pak se již můžeme těšit na příjemně strávený podvečer s okouzlující vůní bylinek.
Zahrádka plná vůní
Na parapet, terasu či balkón se vždy nějaký květináč vejde. Chcete-li mít vlastní čerstvé koření udělejte si bylinkovou zahrádku. Pro uvedené bylinky stačí několik větších květináčů nebo truhlíků. Do větší nádoby vysadíme vavřín jako solitéru a protože je nejvyšší rostlinou, umístíme ho na slunce, ale tak, aby nepřekážel. Do jiné nádoby samostatně vysadíme mátu peprnou, protože její plazivé oddenky by brzy utlačovaly sousední bylinky. Mátě stačí polostín, proto ji klidně postavte pod vavřín. Na sluníčku se bude dařit rozmarýně, šalvěji i bazalce, typické citrónovou vůní.
Další oddíl bylinkové zahrádky vyhradíme trvalkám. Růžově kvetoucí dobromysl obecná je oblíbeným kořením italské, francouzské, ale i české kuchyně. Sušší stanoviště jí prospívá zrovna tak jako routě vonné. Nízký keřík tymiánu umístíme rovněž do samostatného truhlíku a obrubu osázíme voňavou mateřídouškou.
V bylinkové zahrádce nesmí chybět tradiční pažitka, kadeřavá petrželka a kopr. Těm se bude dařit v polostínu a vlhčí půdě. Pro anýzovou chuť i vůni vysejeme nenáročný kerblík setý. Jednoletá léčivka měsíček lékařský pomůže svými oranžovými sluníčky květů oživit jinak fádní „zelené“ bylinky. A máte-li ještě trochu prostoru vysaďte do hlubšího květináče jednu rostlinu libečku a komu nevoní její vůně, může vyzkoušet yzop lékařský . Drobné modročervené kvítky lákají včely a aromatická nať se užívá jako léčivka i koření do polévek, salátů nebo k masu.
Nenáročná péče
Bylinky rozmnožujeme buď dělením starších trsů anebo výsevem semen. Při výsadbě nezapomeňte na drenážní vrstvu, která zabrání přemokření kořenů. Na dno truhlíku nebo květináče se dává 5 až 6 centimetrů písku smíchaného s keramzitem. Zemina pro bylinky by měla být propustná. Písčitohlinitá směs je lepší pro mateřídoušku a tymián, bazalka a libeček potřebují výživnější a těžší směs zeminy. Některé bylinky, například levandule a yzop vyžadují zeminu s obsahem vápna, které snadno nahradíme přídavkem staré roztlučené omítky.
Autor: Irena Forejtová
Pěstování bylinek v bytě
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Čím osadit balkón
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Jehličnany v nádobách
Článek byl zobrazen 13410 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Cissus čili žumen – pokojová rostlina, která rychle roste a skvěle vypadá
Cissus rhombifolia - žumen je oblíbenou pokojovou rostlinou již celé desítky let. Roste rychle, vypadá skvěle, dá se pěstovat i v závěsu. Jeho výhony mohou přepadávat dolů, nebo se namotávat na oporu. Pokud si zakoupíte menší rostliny, můžete je podle libosti tvarovat. Jedná se o rostlinu liánovitého typu. Pěstování žumenu není složitou záležitostí, a tak není divu, že si tato pokojová rostlina získala tolik příznivců.
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.
Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.
Tip na originální dárek - kapsář na květiny
Máte doma vášnivého zahrádkáře či milovnici květin, která smutní, že už nemá na další květináče místo? V tom případě máme pro vás skvělý tip na vánoční dárek. Slyšeli jste už o kapsářích na květiny? Jsou skvělým doplňkem zahrady i interiéru, zútulní dům, šetří prostor a vykouzlí krásné zátiší i na místech, kde byste to možná ani nečekali.
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.
Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.
Jak zalévat poinsettii neboli vánoční hvězdu
V posledních měsících roku je poinsettie nejprodávanější pokojovou květinou. Teplomilná „Mexičanka“ s listovím ve tvaru hvězd získává body svou krásou, zářivým zbarvením a minimálními nároky na péči. Nejlépe se jí bude dařit na teplém, světlém a před průvanem chráněném místě. Samozřejmě budete-li ji správně zalévat.