Bylinky za oknem
09.05.2008
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.
Balkónový relax
Kde jinde načerpat novou energii, optimismus a dobrou náladu než doma. Zeleň a nenáročná výsadba dokáže vykouzlit iluzi ostrova kdesi ve Středomoří, jen šumění moře si budeme muset domyslet. Někdy stačí jen tyto rostlinky pohladit, přivonět a zavřít oči.
Uklidňujícím dojmem působí voňavá visutá zahrádka sesazená do závěsných košů. Umístíme v nich bylinky, jako například šalvěj lékařskou, pelargónii vonnou, tymián, mateřídoušku, levanduli, rozmarýn, oregáno či smilek. Na výběr jsou i pestrolisté druhy bylinek. Například tymián s listem zeleným, žlutým nebo stříbrným s tymiánovou nebo citrónovou vůní. Stejně tak se v koši bude dařit mrazuvzdornému oregánu, jehož řluté, zelené nebo panašované listy pěkně voní a kdykoli máte po ruce čerstvé lístečky na pizzu. A komu by se nehodil rozmarýn rostoucí do výšky, může si pořídit plazivý. Celek doplní převislá „indiánská máta“, která však musíme stříhat, protože vytváří až dvoumetrové šlahouny. Přímořskou atmosféru doladí několik větších kamenů položených na podlaze a pak se již můžeme těšit na příjemně strávený podvečer s okouzlující vůní bylinek.
Zahrádka plná vůní
Na parapet, terasu či balkón se vždy nějaký květináč vejde. Chcete-li mít vlastní čerstvé koření udělejte si bylinkovou zahrádku. Pro uvedené bylinky stačí několik větších květináčů nebo truhlíků. Do větší nádoby vysadíme vavřín jako solitéru a protože je nejvyšší rostlinou, umístíme ho na slunce, ale tak, aby nepřekážel. Do jiné nádoby samostatně vysadíme mátu peprnou, protože její plazivé oddenky by brzy utlačovaly sousední bylinky. Mátě stačí polostín, proto ji klidně postavte pod vavřín. Na sluníčku se bude dařit rozmarýně, šalvěji i bazalce, typické citrónovou vůní.
Další oddíl bylinkové zahrádky vyhradíme trvalkám. Růžově kvetoucí dobromysl obecná je oblíbeným kořením italské, francouzské, ale i české kuchyně. Sušší stanoviště jí prospívá zrovna tak jako routě vonné. Nízký keřík tymiánu umístíme rovněž do samostatného truhlíku a obrubu osázíme voňavou mateřídouškou.
V bylinkové zahrádce nesmí chybět tradiční pažitka, kadeřavá petrželka a kopr. Těm se bude dařit v polostínu a vlhčí půdě. Pro anýzovou chuť i vůni vysejeme nenáročný kerblík setý. Jednoletá léčivka měsíček lékařský pomůže svými oranžovými sluníčky květů oživit jinak fádní „zelené“ bylinky. A máte-li ještě trochu prostoru vysaďte do hlubšího květináče jednu rostlinu libečku a komu nevoní její vůně, může vyzkoušet yzop lékařský . Drobné modročervené kvítky lákají včely a aromatická nať se užívá jako léčivka i koření do polévek, salátů nebo k masu.
Nenáročná péče
Bylinky rozmnožujeme buď dělením starších trsů anebo výsevem semen. Při výsadbě nezapomeňte na drenážní vrstvu, která zabrání přemokření kořenů. Na dno truhlíku nebo květináče se dává 5 až 6 centimetrů písku smíchaného s keramzitem. Zemina pro bylinky by měla být propustná. Písčitohlinitá směs je lepší pro mateřídoušku a tymián, bazalka a libeček potřebují výživnější a těžší směs zeminy. Některé bylinky, například levandule a yzop vyžadují zeminu s obsahem vápna, které snadno nahradíme přídavkem staré roztlučené omítky.
Autor: Irena Forejtová
Pěstování bylinek v bytě
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Čím osadit balkón
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Jehličnany v nádobách
Článek byl zobrazen 13718 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zahradní květiny VI. – Netřesk
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

Hnojiva pro záplavu květů a bohatou úrodu
Rostliny přinášejí do života potěšení, radost a odměňují nás pěstitele za to, jak se o ně s láskou pečujeme. Každý pěstitel usiluje o to, aby jeho rostliny byly silné, co nejzdravější, aby rychle rostly, měly mnoho krásně vybarvených květů a hodně šťavnatých plodů.

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.

Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.

Jaké keře zvolit do zahrady?
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.

Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích
Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.

Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst
Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.