Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
10.02.2013
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Čerstvé bylinky je dobré mít vždy po ruce. Bez pažitky, rozmarýnu, bazalky, libečku, máty, oregana či koriandru se mnohá jídla prostě neobejdou. Pokud se pro ně vydáte do supermarketu, pak mějte na paměti, že jsou určeny spíše k přímé spotřebě a většinou příliš dlouho nevydrží. Pokud bychom chtěli, aby nám bylinky, které často do jídel přidáváme, vydržely po celou sezónu, je nejlepší si vypěstovat své vlastní. Není to nic složitého, je třeba jim jen věnovat určitou péči. Pokud máte dostatečně široký parapet, aby vám na něj pár květináčků vešlo, můžete se pustit do zahradničení.
Bez sluníčka to nepůjde
Tím hlavním, bez čeho se žádná rostlina neobejde, je slunce. Jestliže jsou tedy vaše okna situovaná na sever, pravděpodobně nemusíte se zahradničením ani začínat. Tato okna jsou pro umístění bylinkové zahrádky naprosto nevhodná. Většina rostlin totiž slunce vyžaduje ve větším než malém množství. A právě bylinky snesou dokonce i přímý sluneční žár. Dříve než rostlinku vysadíte, vezměte si raději nějakou odbornou knihu a přečtěte si o ní pár informací. Tak zjistíte, jaké má například nároky na světlo, zálivku a jaký vyžaduje typ půdy. U každé bylinky se tyto nároky mohou trochu lišit.
Pokud jste se takto teoreticky připravili, můžete se pustit do první praktické činnosti, tedy do výsadby. Existují dvě možnosti, jak začít. Složitější variantou je vypěstování vlastních sazeniček ze semínek. Tou snadnější je pak nákup již předpěstovaných sazeniček, které jsou určeny k vysázení do substrátu. Seženete je v zahradnictvích nebo na specializovaných trzích.
Výsev semínek
Pokud jste odhodlaní pustit se do výsadby semínek a chcete si rostlinku vypěstovat, jak se říká od základu, je třeba se řídit jistým postupem. Připravte si nádoby a do nich dejte substrát pro výsevy tak, aby mezi povrchem zeminy a okrajem nádoby zůstal volný prostor zhruba 2 cm. Na povrch zeminy poté rovnoměrně rozmístěte semena a ta opatrně zahrňte. Rostlinky je třeba vysévat řídce, aby se až povyrostou, vzájemně neutlačovaly a měly dostatek místa. Jinak by se začaly předhánět a příliš by se vytahovaly za světlem. Že nebudou semena vyseta moc blízko u sebe, můžete zajistit tak, že je smícháte s trochou písku.
Poté už stačí tato čerstvě zasazená semínka pokropit vodou a přikrýt tabulkou skla nebo průhlednou fólií. Vytvoříte tak improvizovaný skleník, který dáte na parapet. Jakmile se objeví první klíčící lístky, sklo nebo fólii odstraňte. Nadále však bude třeba u těchto rostlinek udržovat vlhkost. Až bylinky ukážou první lístky a více povyrostou, můžete je opatrně přesadit. Kdo by je chtěl přemístit na venkovní záhon, měl by tak učinit až po třech zmrzlých v květnu.
Péče o bylinky
Bylinky na vašem okenním parapetu nevyžadují žádnou speciální péči, potřebují vlastně jen dvě věci – slunce a závlahu. Zalévejte je nejlépe ráno nebo večer, nikdy ne v poledne a v plném slunci. Mohli byste je spálit. Zalévat se doporučuje spíše méně a častěji, než pořádně jednou za týden. V květináči by měl být dostatek drenážních otvorů, aby měla přebytečná voda kam odtékat. Klíčící semena, která ještě nemají kořínek, je nejlepší zavlažovat jemnou vodní mlhou, kterou vytvoříte rozprašovačem vody.
Jestliže jste bylinky umístili na vnitřní parapet, pamatujte, že teplo z radiátoru způsobuje rychlejší vysychání zeminy. Dále je třeba udržovat správnou teplotu, která se ideálně pohybuje mezi 15 až 20 stupni Celsia. Tato teplota by měla být stabilní, rostlinám například nedělá moc dobře větrání, kdy na ně proudí studený vzduch. Okno proto příliš neotvírejte, nebo přemístěte rostliny do stabilnějšího prostředí.
Bylinkám se lépe daří, když se pravidelně seřezávají. Průběžně můžete sklízet asi 10% nadzemní části. Tak rostlina neutrpí žádný šok. Rostliny nepřihnojujte. Pokud víte, že z byliny nebudete využívat květ ani semena, tak odkvetlý květ odstraňte. Zbytečně by totiž rostlinu vysiloval zráním do semen.
Kvalitní nářadí je nezbytné
Pro zahradničení a práci s bylinkami je třeba mít také určité vybavení. Pro sázení rostlin a práci s půdou jsou nezbytné například dobré rukavice. Člověk se neušpiní a práce samotná je mnohem pohodlnější. Nejlepší je, když jsou rukavice vyrobeny ze speciálního prodyšného materiálu, protože tak je zajištěn odvod potu. Vnitřní plocha by měla být pevná, přilnavá a voděodolná, aby umožňovala nejen dobrý úchop, ale také ochranu rukou před vlhkostí a špínou. Některé rukavice pro zahrádkáře mají speciálně tvarované prsty a umožňují tak práce, u nichž je potřeba mít cit v prstech – skvěle se tak uplatní například při sázení, pletí, stříhání i přesazování.
Pro sázení a přesazování jistě využijete také lopatku z kvalitní oceli. Umožní vám dokonalou přípravu zeminy v truhlíku. Mnohé lopatky mají speciálně tvarovanou rukojeť, aby byla práce a manipulace ještě snazší. Pro kypření půdy, přesazování i odstraňování nežádoucího plevele je možné použít trojzubé vidle vyrobené z kvalitní oceli.
Pro závlahu semínek, která ještě nejsou pevně usazená v zemi, se skvěle hodí postřikovač. Dnešní postřikovače mají pro snadné použití ergonomicky tvarovanou rukojeť, spoušť i velký plnící otvor. U některých postřikovačů je možné nastavit trysku tak, aby stříhala jak jemnou vodní mlhu, tak i plný paprsek. Pro sklizeň naší úrody je dobré mít kvalitní nůžky určené přímo pro stříhání bylinek a květin. Nejlepší jsou ty, které mají speciálně broušené ostří z nerezavějící oceli. Dokážete s nimi tak přestřihnout také lepenku, plast či květinářský drát. Stříhat pažitku pomocí těchto nůžek je rozhodně pohodlnější a rychlejší, než se o to pokoušet nožem. V kuchyni si tak můžete stříhat bylinky rovnou do hrnce. Nůžky se vyrábí ve verzi pro praváky i leváky.
- jpa -
Foto: Fler.cz, Gardena
Tematické články
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
Na čerstvé koření a bylinky potřebujeme hmoždíř
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Článek byl zobrazen 17764 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Velkoplodý černý jeřáb je další ze skupiny jedlých bobulovin, které lze bez nadsázky označit za elixír mládí. Plody Arónie Nero posilují imunitní systém, zpomalují proces stárnutí buněk a působí jako podpůrný prostředek při řadě onemocnění. Keř navíc plní také okrasný účel, zejména na podzim, kdy se zbarví do purpurové.
Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.
Zatočte se smutnicemi v interiéru jednou provždy!
Pokud vám doma kolem květináčů s pokojovkami poletují malé černé mušky ve velkých hejnech, jsou to smutnice. Jak se k vám dostaly a hlavně jak se jich zbavit? Nezoufejte, řešením je kapalné hnojivo FLORIA, které chrání rostliny i proti smutnicím.
Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.
Umělé zelené stropy - nový rozměr interiérového designu
V moderním interiérovém designu roste zájem o přirozené a ekologické prvky, které přinášejí kousek přírody do vnitřních prostor. Značka Florum tento trend posouvá na zcela novou úroveň díky svým umělým zeleným stropům. Tyto designové instalace nabízejí estetický a funkční přínos a vnášejí do interiérů svěžest přírody bez nutnosti údržby.
„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.