Pěstování exotických rostlin na balkóně a na terase
09.06.2024
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…
Často nás na zahraniční dovolené okouzlí neznámé rostliny a květiny, které se v našich podmínkách běžně nepěstují. Ve své domovině mají ideální podmínky pro svůj růst a kvetení, ale přesto mnozí z nás neodolají pokušení si živou krásu přivézt domů. Někdy stačí jen větvička z parku u hotelu, jindy nás zlákají sazenice rostlin z místního trhu, které si přivezeme domů a neznámou rostlinu se pak pokoušíme pěstovat. Ne vždy jsme úspěšní, proto je rozumnější odolat a sazenici si koupit v některém zahradnictví specializovaném na tropické a exotické rostliny. Takové rostliny se lépe aklimatizují, a v našich podmínkách dokáží bez potíží růst i přezimovat.
Přečtete si také článek Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky
Při pěstování v zimní zahradě se můžete dočkat plodů i u mandarinek
Pro balkóny či terasy ve středomořském či exotickém stylu vybíráme většinou velké rostliny, které sázíme do terakotových, keramických či dřevěných květináčů. Pro snazší péči jsou na trhu i květináče samozavlažovací s odpovídajícím dekorem pálené hlíny či věrné imitace kamenného vzhledu.
Oleandry v našich podmínkách se pěstují v nádobách a na zimu je lépe je schovat před mrazem.
Přenosné rostliny s bohatou záplavou květů nás rázem přenesou do okouzlujícího světa exotických dálek. Mezi nejčastěji pěstované druhy patří oleandr (Nerium), který známe z přímořských letovisek celé jižní Evropy. Je velmi nenáročný, dožívá se mnoha let a dorůstá až do velikosti menšího stromku. Je dostupný v mnoha barvách od bílé, růžové, žluté až po různé odstíny červené. Oleandr bohatě a neúnavně kvete od května až do zámrazu a během léta nevyžaduje téměř žádnou péči. Je ale vděčný za občasné důkladné osprchování listů nebo vystavení celé rostliny jemnému letnímu deštíku.
Bouganvilea obroste při vhodných podmínkách celý dvorek
Bohatstvím obrovských květů nás okouzlí další zástupce velkých rostlin - durman (Datura, syn. Brugmansia). Kromě nádherných velkých zvonců nám zpříjemní pobyt na terase omamnou nasládlou vůní, která je intenzivní zejména ráno a večer. Rostliny jsou mimořádně náročné především na závlahu; proto velké exempláře umístěné na přímém slunci zaléváme i několikrát denně (zde se vyplatí uvažovat o květináči se samozavlažováním nebo o automatickém zavlažovacím systému, například od Gardeny). Pro podporu kvetení je vhodné datury během vegetace pravidelně přihnojovat.
Durman
Opravdu exotickou krásou vyniká mnoho dalších exotických druhů, jimž se zejména dobře daří na osluněném balkóně či terase. Patří mezi ně například kvetoucí bouganvilea (Bougenvilaea), pronikavou vůní a později lákavými plody nás překvapí mnohé citrusy (např. kumkvat či zakrslá mandarinka), mezi zcela nenáročné lze pak zařadit fíkovník (Ficus) či olivovník (Olea). Granátové jablko - Punica granatum se u nás zpravidla pěstuje jako pokojová rostlina, ale nic tomu nebrání, abychom ji přes léto nepěstovali venku. Tak jako je většina přímořských rostlin zvyklá na sucho, tak i granátové jablko dobře snáší teplo a sucho i během vegetačního období. Počítejme však s tím, že terasu bude zdobit spíše tmavozeleným olistěním a květy než plody, které dozrávají až koncem srpna a v říjnu.
Olivovník
U fíkovníku pěstovaného v našich podmínkách se takovýchto plodů bohužel nedočkáme, ale můžeme se těšit alespoň z květů.
Velké rostliny v květináčích, zvláště pokud se jedná o rostliny na kmínku můžeme doplnit podsadbou pestrých letniček – pelargóniemi, verbenami, šruchou (Portulaca), převislou vějířovkou (Scaveola) nebo typickými druhy bylinek jako jsou tymián, mateřídouška, bazalka, máta nebo rozmarýn, které umocní výsledný dojem vysněné exotické atmosféry na balkóně či terase.
Některé exotické užitkové rostliny můžeme pěstovat i na malé terase, kde je málo místa. Běžně se u nás již pěstuje bylinný keřík s modrofialovými květy podobných květu bramboru. Melounový keř, jindy nazvaný též Pepino Gold (Solanum muricatum) potřebuje jen lehkou zeminu, dostatek světla, pravidelnou zálivku a pravidelné přihnojování dvakrát do měsíce. Jediné, co může keříku uškodit je polámání větrem, proto dbáme na vhodnou oporu. První plody, které chutí připomínají cukrový meloun, sklidíme již v prvním roce, kdy rostlina vyroste maximálně do půlmetrové výšky.
Melounový keř Pepino gold. Foto: Starkl
Kvetoucí subtropické nebo tropické druhy rostlin mají v létě na balkoně nebo terase ideální podmínky. Zpravidla jim stačí umístění na plném slunci, propustná výživná zemina, a u některých druhů i pravidelná zálivka., nejlépe ráno i večer. Důležitou zásadou je poskytnout rostlinám přiměřenou zásobu živin a prostoru k růstu, proto jim dopřejeme dostatečně velký květináč, neboť čím je nádoba větší, tím více budou rostliny kvést.
Největší starostí je péče o rostliny přes zimu, kdy je třeba rostliny umístit do chladné světlé místnosti. Se zálivkou si starosti neděláme až do doby, kdy začnou na jaře rašit. Teprve tehdy můžeme rostliny seříznout a začít zalévat. Ven na terasu je dáme až tradičně po květnových „zmrzlých“ mužích, ale to už jistě znáte.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 23808 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.

Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?

Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Bazalka je v létě nejvíce používanou bylinkou. Těstoviny, pizza a rajčata jsou nerozlučnou trojicí, kterou si bez bazalkového pesta téměř nelze představit. V čem tkví kouzlo, výrazná chuť a aróma bazalky?

Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?

Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
Skalničky nebo také alpínky jsou rostliny původem z horských oblastí. Z vyšších poloh se postupně dostaly i k nám do nížin. Pojďme se společně podívat, které z nich nejčastěji potkáváme na domácích skalkách.

Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.

Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.