Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
15.01.2017
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.
Za málo peněz hodně muziky
Hypertufa je cementová směs, která k nám dorazila z Anglie, kde se již mnoho let používá k výrobě účelných zahradních dekorací. Nemusíme být velcí umělci, abychom si vyrobili kamenné zahradní dekorace z tohoto materiálu. Způsob výroby hypertufy podomácku je opravdu jednoduchý a nenáročný a hlavně – výchozí suroviny nezruinují naši peněženku.
Výhodou je, že finální výrobek si můžeme zhotovit na míru dle vlastních potřeb. Například kamenné korýtko může být široké, úzké, vysoké či mělké podle toho, jak se nám právě hodí. Další devizou hypertufy je její vzhled, - struktura a barevnost se neliší od přírodního kamene, a navíc, v průběhu doby hypertufa stárne a získává potřebnou patinu.
Jak vyrobit hypertufu?
Proces formování nádoby či dekorace je v podstatě dvojí: buď se hmota vlévá do šablony či se hypertufa nanáší na obrácenou nádobu, kterou se obalí a zformuje do potřebného tvaru. Hypertufa tak může být formována do mnoha velikostí a tvarů.
Z materiálu se na výrobu hypertufy používá písek, cement, rašelina, kokosové vlákno, perlit a voda. Pro jemnější strukturu je vhodný tento recept:
Smícháme 1,5 dílu písku (hrubost si určujeme podle potřeby), 1 díl cementu, a 2 díly vláknité či obyčejné rašeliny. Po promíchání na sucho opatrně přidáváme vodu. Vody je třeba jen tolik, aby směs byla mírně lepivá ale ne mazlavá či tekutá. Sušší je spíše lepší.
Na větší nádoby, dekorace či plastiky použijeme hypertufu z cementu a perlitu, který hmotnost celé nádoby odlehčí. Cement, perlit a zahradnický substrát (rašelinu) na sucho v poměru 1: 1: 1 smícháme a pak opatrně přidáváme vodu. Rašelinu v obou případech můžeme nahradit například substrátem z kokosových vláken. Po určitém čase a nabytí dovednosti si můžeme poměr jednotlivých složek určovat sami a připravovat tak vlastní směs.
Květináč z hypertufy
Samozřejmě, ne všechno se napoprvé podaří podle našich představ a tak bychom měli začít s něčím jednoduchým. Podle následujícího návodu zkusíme vyrobit jednoduchý hranatý květináč.
1. Základem pro naši výrobu je příprava formy, která může být ze dřeva, plastu, kovu - ale v našem případě postačí dvě pevné kartonové krabice. Vnější krabice musí mít vyšší stěny a obě musí zapadnout jedna do druhé s tím, že mezi nimi musí výt mezera asi pět centimetrů široká. Důležité je vyrobit dno formy květináče. K tomu musíme vyříznout kus z modelářské překližky, nebo jiného pevného materiálu), který zapadne přesně do vnější krabice. K desce ještě připevníme čtyři korkové zátky, které přichytíme k desce odspodu samořeznými šrouby do dřeva. Ty budou sloužit jako drenážní otvory. Celou formu ještě zpevníme z vnější strany silnou širokou lepicí páskou. Pokud chceme, aby náš květináč byl pevný, můžeme si s tenkého pletiva vystřihnout kus, který vložíme před nasypáním hypertufy do formy mezi vnitřní a vnější krabici tak, aby se nedotýkala žádné z bočních stran krabic.
2. Směs na hypertufu naneseme na dno tak, aby nezakryla korkové špunty, určené k drenáži finálního výrobku. Poté vložíme do základní krabice druhou tak, aby mezery mezi jednotlivými stěnami byly přibližně stejné. Nyní můžeme přidat zpevňující pletivo do mezery mezi krabicemi, aby nepřečnívalo přes vrchní část velké krabice a aby se mírně ponořilo do části hypertufu, který jsme již přidali na dno.
3. Mezery mezi krabicemi postupně vyplníme hypertufou a na zhutnění směsi používáme dřevěnou paličku. Ve směsi nesmí zůstat žádné vzduchové mezery! Dílo zakončíme zahlazením a vyrovnáním vrchní části hypertufy, která bude tvořit vrchní okraj květináče. Můžeme ho vyzdobit dekorativními kamínky či oblázky.
4. Čas vysychání hypertufy je poměrně dlouhý, proto je dobré skladovat naplněnou formu tam, kde s ní už nebudeme hýbat. V případě menších květináčů postačí na vyschnutí cca 5 dnů, u větších tvarů počítejme až se šesti týdny. Teprve tehdy jemně odhrneme stěny vnitřní krabice a zjistíme, zda je hypertufa vytvrzena. I po této době nebude květináč ještě dost pevný, takže s ním několik dalších týdnů zacházíme opatrně.
5. Květináč vyjmeme z formy tak, že protlačíme stěny vnitřní krabice dovnitř a opatrně pomalu vytáhneme střídavým tahem. Vnější krabici opatrně odstraníme pomocí nože. Pokud nám po stranách květináče zůstaly kousky papíru, navlhčíme je a nožem či drátěným kartáčem odstraníme. Květináč obrátíme dnem vzhůru, odstraníme papír a odšroubujeme šrouby, držící korkové zátky. Zátky ze ztvrdlé směsi vytáhneme pomocí vývrtky, nebo je odvrtáme.
A pokud nebude tvar květináče úplně přesný, nelamte si s tím hlavu, vzhled bude mnohem přirozenější. Čím déle necháme květináč z hypertufy venku, tím více zvětrá a bude se podobat přírodnímu kameni. Pro urychlení procesu stárnutí můžeme postříkat stěny květináče rozpuštěným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. To podpoří postupné osidlování povrchu lišejníky a mechy a vznikne tak iluze nefalšovaného starého kamenného květináče.
Autor: Irena Forejtová
Foto: lowes.com, woohome.com,allstuffpic.cz
Další články z rubriky
Nápady na podzimní dekorace – dýně, šišky, oříšky, větvičky
Podzimní veletrh dekorací představuje nejnovětší trendy
Vodní stěny v zahradách lahodí oku i duši
Jak originálně využít kolíčky na prádlo?
Článek byl zobrazen 64605 krát.
Diskuze k článku
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
Některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.

Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Nadměrná vlhkost, nedostatek světla, výkyvy teplot – kvůli těmto negativům se často ani nesnažíme ozdobit koupelnu živými rostlinami. Víte ale, že některým rostlinám naopak klimatické podmínky koupelen vyhovují? Stačí si vybrat správné rostliny a můžete se těšit pohledem na zeleň i během relaxace ve vaně. Které to tedy jsou?

Jak se budí kaktusy?
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.

Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.