Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Jak se zbavit slimáků na zahradě?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

14.04.2017

Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Možná to sami máte dennodenně před očima. Okousaný salát, rajčata, natě mrkví, cukety, ředkvičky, zničené jahody i okrasné květiny a tak dále a tak dále. Jeden slimák dokáže během jedné noci sežrat potravu odpovídající asi čtvrtině jeho tělesné hmotnosti! Pokud nevyrazíme do boje, jsou schopni nám sežrat celou zahradu. Od jara až do podzimu tak mnoho zahrádkářů nedělá nic jiného, než vymýšlí jak co nejefektivněji tyto neřády vypudit ze zahrady. Asi každý už slyšel různé zaručené a 100% fungující metody. Mnohé však kromě toho, že zabíjí slimáky, mají i negativní vliv na půdu, nebo ostatní živočichy, kteří zahradu obývají. Která z metod je tedy bezpečná a skutečně funguje?

Útok přišel ze Španělska

Abychom byli konkrétní - v našich zahradách dnes nejčastěji bojujeme ne s českými slimáky plzáky lesními (Arion rufus), ale s mnohem žravějšími plzáky španělskými (Arion lusitanicus), kteří se k nám připlazili až z prosluněného Pyrenejského poloostrova. Poznáme je podle rezavé či nahnědlé barvy a v českých zahradách představují hrozbu číslo jedna. Většina zahrádkářů však všechny tyto plže hází do jednoho pytle a tak získali obecné označení slimáci.


Plzák španělský (Arion lusitanicus), Foto: Ing. Josef Gall, Agromanuál.cz

Důležitá je prevence!

Plzáci španělští v našich podmínkách většinou nepřežijí zimu a na jaře jsou pak mladí jedinci velice zranitelní. Tuto dobu je třeba využít, protože veškeré zásahy proti jsou nejúčinnější. Všichni slimáci milují vlhkost, teplo a tmu – proto se s nimi také nejčastěji setkáváme po dešti nebo v noci. Je tak třeba se pokoušet na zahradě vytvořit takové prostředí, které jim zkrátka nevyhovuje. Je dobré například zalévat rostliny až přímo u kořenů a nezvlhčovat zbytečně okolí. Kompost je třeba umístit co nejdále od záhonů a předtím, než jej použijete, jej raději přesejte a zkontrolujte. Slimáci mají rádi nejrůznější úkryty, proto je třeba ze zahrady odstranit nejrůznější desky, velké kameny, nádoby, kupky trávy a zkrátka zlikvidovat veškeré temné a vlhké skrýše. Také vysoká tráva představuje ideální útočiště, proto ji pravidelně sekejte. Na slimáky však můžete také vyzrát tím, že právě tato lákavá místa využijete a uděláte z nich přirozené lapače, které je však nutné často kontrolovat. Slimáky láká i mulč, proto jej nechejte před použitím mírně proschnout.

Sbírání je sázka na jistotu

Nejjednodušším a také nejefektivnějším způsobem, jak redukovat počty plzáků je jejich ruční sběr. Ideální je vypravit se na sběr po dešti, nebo v nočních hodinách, kdy slimáci vylézají ze svých úkrytů a míří na hostinu – tedy na vaši úrodu. Živé plže sbírejte do kyblíků a poté je odneste někam hodně daleko, kde budete mít jistotu, že se nevrátí. Rozhodně je nesypte pouze za plot, tady byste měli 100% jistotu, že je máte druhý den na zahradě znovu. Ruční sběr je sice pracný - v plné sezóně je třeba slimáky sbírat i dvakrát denně - ale nic vás nestojí. Bohužel jsou známy případy, kdy bylo na zahradě za jeden večer nasbíráno několik kilo těchto škůdců a nijak to zahradě neulehčilo, druhý den tam byli další slimáci, v podobném počtu. V takovém případě je třeba vyrazit do boje se silnějšími zbraněmi.


Foto: gadar.cz

Pro silnější povahy – slimáčí odvar

Někteří lidé mají odzkoušen nepříliš humánní, ale účinný způsob, jak se zbavit slimáků. Jakmile je máte nasbírány do nádoby, zalijte je vařící vodou, čímž je rychle usmrtíte a dáte základ pro přípravu odvaru z mrtvých slimáků. Slimáky nechejte ve vodě několik dní kvasit a vznikne vám opravdu odpudivý lektvar, který však nebude odpudivý jen pro vás na pohled, ale především pro slimáky. Pokud tímto odvarem polijete kraje záhonů, nebo kompost, mělo by je to odradit od návštěvy.

Solení je účinné, ale…

Mnoho lidí stále praktikuje metodu solení slimáků. Ano, je sice účinná a slimáky zabije, ale má několik podstatných nevýhod. Nejenže je tento způsob poměrně pracný, protože musíte posolit vždy konkrétního slimáka, je také hodně drastický. Posolený slimák umírá velmi pomalu a bolestivě, jeho tělo se po kontaktu se solí začne rozpadat. Solení není dobré používat na zahradě – málokdy se vám totiž podaří posolit jen konkrétního slimáka a docílíte pouze toho, že si přesolíte půdu. Sůl je dosti účinný herbicid a tak by se vám mohlo stát, že byste kromě slimáků vyhubili i veškerou vegetaci. Na přesolené zahrádce toho moc neporoste.

Pasti, pasti, pastičky – pivo i granule

Na slimáky můžete nastražit také několik důmyslných pastí. Vytvoříte je z nádoby naplněné vodou a nějakou neodolatelně lákavou návnadou. Slimáci na připravený dlabanec přijdou až z velké dálky. Vlezou do zapuštěné nádoby a tam se utopí. Za výhodu takovýchto pastí je považována jejich účinnost, ale na velkou zahradu je zapotřebí jich připravit hned několik. Pasti je třeba každý den kontrolovat a vyprazdňovat. Osvědčené jsou například konzervy se zbytky psího nebo kočičího žrádla i nabobtnalé psí granule. Za jedno z největších lákadel je však považováno pivo. Slimáci jsou pravděpodobně skrytí alkoholici, protože na pivní nástrahy pořádají doslova nájezdy. Bohužel je potřeba dát piva do nádoby dostatek, aby se v něm plži utopili a ne si jen „cucli“ a vesele pokračovali dál. Skvělým řešením jsou například PET lahve, do nichž z boční strany vystřihnete ovál a ve vodorovné poloze je umístíte do záhonu a napustíte z poloviny pivem. Ráno se budete divit, jaký slimáčí mejdan u PETky v noci proběhl. Kdo by neměl to srdce nalévat slimákům pivo, může vyzkoušet roztok vody a kvasnic.

Věčně hladové kachny a přirození nepřátelé

Další možností, jak se efektivně zbavit plžů na zahradě, je předhodit je drůbeži. Ne všechna drůbež je však žere. Někteří zahradníci si pochvalují i husy a slepice, jiní zase tvrdí, že tyto opeřence slimáci vůbec nezajímají. Pokud tedy chcete jít na jistotu, pořiďte si kachny nazývané „indický běžec“, pro něž jsou slimáci opravdovou lahůdkou. Slimáky údajně rády zobou i čínské kachny. Plži mají také spoustu přirozených nepřátel, kterým je tedy dobré na zahradě přivítat a nevyhánět. Pochutnají si na nich holubi, kosi, užovky, ropuchy, rejsci, ježci i ještěrky. Dalším milovníkem slimáků je krtek, ale toho si do zahrady jistě zvát nebudete. Ještě jeden tvor z živočišné říše nám může proti plzákům pomoci a to hlístice (Phasmarhabditis hermafrodita), která je přirozeným parazitem plžů. Seženete ji v obchodě ve formě tekutého přípravku Nemaslug, který nalijete do záhonů. Mikroskopické, asi 1 mm veliké hlístice se již o vše potřebné postarají.

S chemií na slimáky opatrně

Pokud nic nepomáhá, můžete vyzkoušet chemické prostředky, které koupíte ve specializovaných obchodech. Vždy je však třeba dávat pozor, aby chemie neuškodila kromě slimáků i půdě. Užíváním chemických prostředků byste mohli ohrozit zdravotní nezávadnost vlastní zahrady. Velmi dobré výsledky v boji proti slimákům mají granule s názvem Ferramol. Jde o modré granule na bázi fosforečnanu železitého. Ten se běžně vyskytuje i v přírodě a tak není nebezpečný pro domácí zvířata, ale slimáky dokonale hubí.

Obecně bychom měli dávat přednost přípravkům na bázi sloučeniny železa a fosforu. Vyhnout bychom se naopak měli nervovému jedu, jako je methiocarb, který ohrožuje a hubí i všechny další živočichy. Někteří zahrádkáři si zvykli používat granule Vanish, které jsou sice účinné, ale nejen proti slimákům. Jejich používání vyžaduje velkou obezřetnost, protože mohou otrávit vše, co je pozře. Tento přípravek se rozhodně nedoporučuje používat v záhonech se zeleninou. Na mladé slimáky působí jako nervový jed také kofein, proto je možné kolem záhonů vysypat kávovou sedlinu, rozlít instantní kávu nebo kofeinový nápoj. Možná je i postřik.

Vytvořte jim bariéry

Záhony je možné před slimáky chránit také mechanicky – vytvořením bariér, které jsou pro ně jen obtížně překonatelné. Jelikož slimáci potřebují pro svůj pohyb vlhko, rozhodně jim cestu znepříjemníte takovou překážkou, jako je zátaras ze suchých prken, plechu nebo pletiva. Ideální je, pokud má zátaras okraj zahnutý směrem ven, který nedokážou překonat. Další možností je rozsypat kolem záhonů suché materiály, jako je slámy, piliny či vaječné skořápky. Říká se, že často pomáhají i různé aromatické rostliny, které nemají plzáci v lásce a odpuzují je. Jde o tymián, levanduli, kopr, česnek, řeřichu, šalvěj, pelyněk či hortenzii. Objevily se však případy, kdy slimáci uspořádali nájezd i na tyto jinak neoblíbené druhy. Ale za zkoušku nic nedáte.

Další známé rady – fungují?

Boj se slimáky se zdá být nekonečný a tak řada zahradníků neustále experimentuje a vymýšlí způsoby, jak se slimáků co nejefektivněji zbavit. Známé jsou například metody sypání vápna, polévání čpavkem, sypání sazí, rozsypávání psích chlupů i krmení slimáků vločkami. Pokud máte také svůj osvědčený způsob, jak s nimi zatočit, podělte se s námi!

- jap -
 

Článek byl zobrazen 30217 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Jarmila Mokrá | 30.05.2016 21:28:34

Me se osvedcila kombinace pouziti tohoto pripravku AgroBio SLIMAX 750 g + jeste jsem dala pestovat na zahradku tabak a slimaci nikde

Odpovědět

 

Úspěch v boji se slimáky

Jana | 08.06.2015 02:37:06

Zdravím Vás, musím se s Vámi podělit o svůj fenomenální úspěch v boji se slimáky. Na zahraničních stránkách jsem si našla návod na sestavení elektrického ohradníku na slimáky. U nás jich bohužel na stránkách moc neseženete. Vlastně žádný návod na českých stránkách není. Tento ohradník jsem nainstalovala kolem celé zahrady cca. 200m2 a pak měsíc každou noc sbírala slimáky uvnitř zahrady. Stavy jsem zapisovala do tabulky. Jejich počet se výrazně snižoval. Když jsem se dostala z čísla 200 za 1 sběr na číslo 20, tak jsem všude po záhonech rozsypala Ferramol. Počkala jsem 10 dní a dnes v noci zase vyrazila. Našla jsem celé 3 kusy. SUPER!!!!!!!! Od pondělka přistoupím k dalšímu boji a to k boji se slimáky pod zemí. Nechci kupovat hlístice, protože jsou drahé a zabíjí stejně jenom mladé slimáky. Starým slimákům to nic neudělá. Půjdu na to jako na žížaly. Ekologům se tento můj druh boje určitě líbit nebude, ale přemnožení slimáci také naší ekologii moc neprospívají. Prostě drát do země a do elektriky. A pak si pěkně počkám, až je vypudím a sesbírám. Snad to bude fungovat. Snad. Jinak se budu muset nechat zruinovat hlísticemi. Jinak na zahradě mi bez jediné ochrany (kromě ohradníku) rostou, jahody, rajčata, papriky, brokolice, kedlubny a ředkvičky. Kytek mám na záhonech tak 100 m2 a nikde ani kousnuto. Jak ohradník sestavit Vám napíšu mailem, pokud budete mít zájem. Nechci to tady psát, aby to nebyla reklama. K ohradníku si musíte totiž koupit zařízení, které myslím prodává jen málo firem v ČR, já jsem našla jenom jednu, tak proto. Můj mail: stavebnibunka@email.cz

Odpovědět

 

Kontextová reklama

  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 
Ochranné pomůcky při práci na zahradě

Ochranné pomůcky při práci na zahradě

S dodržováním bezpečnosti práce si většina zahrádkářů hlavu neláme. Proč také, když žádná pokuta nehrozí a obdělávají si své. Jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a někdy stačí málo, aby se zabránilo nejhoršímu.

 
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život

Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

 
Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?

Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

 
Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu

Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu

Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!

 
Jak vybrat a položit travní koberec

Jak vybrat a položit travní koberec

Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.

 
Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok

Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.

 
Tipy na pěstování muškátů - jak docílit bohatých květů?

Tipy na pěstování muškátů - jak docílit bohatých květů?

Žádná letní zahrada nebo barevný balkón se bez nich neobejde: bohatě kvetoucí muškáty v široké škále zářivých barev. Nepatří zdaleka jen na venkov, ale i do velkých a malých měst, která dokáží hezky rozsvítit. Muškáty nevyžadují příliš péče, aby se jim dařilo a nádherně kvetly: jen správné umístění, dostatek vody a hnojiva a také správný květináč.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Steliva

Reklama

Náš tip

Profesionální vysoušeč vlasů

Profesionální vysoušeč vlasů s BLDC motorem a ionizátorem SOGO SS-3235. S vysokorychlostními proudy vzduchu 25 m/s, ultralehký, s magnetickými nástavci. 2 rychlosti, 5 teplot.

 

Přikrývka proti bakteriím a roztočům

Přikrývka Mikrostop je jako stvořená pro spánek v biologicky nezávadném prostředí. Pro řadu Mikrostop používáme duté vlákno od irské firmy Wellman se speciální úpravou FillwellR Wellcare Anti-Dustimate, která zesiluje charakteristiky materiálu zajišťující dlouhodobé omezení výskytu roztočů a bakterií.

 

VÁNOČNÍ VĚNCE A GIRLANDY

Vyzdobte si domácnost umělými vánočními věnci a girlandami FLORUM. Dokonalá imitace živých věnců a girland, která skvěle vypadá, je neopadavá a stále zelená.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

POSTELE Z MASIVU

Postele z masivního malajského dubu značky ECLISSI jsou zárukou pevnosti a moderního designu. Dopřejte si kvalitu našich postelí z dubového masivu ve vaší ložnici.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Co vás čeká na podzim na zahradě? Poslední sklizeň, výsadba a úklid

Co vás čeká na podzim na zahradě? Poslední sklizeň, výsadba a úklid

Léto je neodvratně za námi, krajina se barví do podzimního hávu a příroda se připravuje na příchod zimy. S létem skončila i hlavní zahrádkářská sezóna, což ale neznamená, že si zahrada už nezaslouží naši pozornost. Právě naopak, je čas na poslední sklizně, úklid a vyživení půdy i rostlin před chladnou zimou. To vše přinese na jaře své ovoce.

 

Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!

Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!

Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.

 

Na For Archu se setkáte s olympijským vítězem!

Na For Archu se setkáte s olympijským vítězem!

S blížícím se podzimem ubývá chvil, které je možné pohodlně trávit na terase. Na vině jsou nízké teploty, silný vítr nebo déšť. Pokud byste si i přesto chtěli užívat bezstarostných okamžiků na zahradě vašeho domu, je nejvyšší čas poohlédnout se po posuvném zastřešení CORSO.

 

Zahradničení před zimou, během a po zimě

Zahradničení před zimou, během a po zimě

Určitě také chcete mít krásně upravenou zahradu. Koneckonců, pravděpodobně každý vášnivý zahradník sní o upravené zahradě. Pokud patříte do této skupiny, pak se posaďte a čtěte dál.

 

Jak poslouží tlaková myčka

Jak poslouží tlaková myčka

V mnoha oborech lidské činnosti platí, že zařízení, která se dříve používala jen v průmyslu, příp. byla známkou luxusu a těžké dostupnosti, si stále více nacházejí cestu do domácností. Podobně je tomu i u tlakových myček. V minulosti jsme je znali jako tzv. „vapky“ v podnicích a na benzínkách, nyní je k dispozici velmi široký výběr v hobby-marketech či specializovaných obchodech se zahradní technikou.

 

Jarní květinky hlásí, že jaro už přichází

Jarní květinky hlásí, že jaro už přichází

Příroda se probouzí a jaro klepe na dveře, protože jarní květiny pomalu sondují, zda by se už dalo kvést. Sedmikrásky, čemeřice i modrý petrklíč na zahrádkách začínají nesměle vykukovat jako na začátku jara. Zkušení pěstitelé a zahrádkáři už vědí své, ale co nadšení začátečníci? Co se dá v jarním období vysadit, případně jak jarní květiny zkombinovat?

 

Když hadice nestačí aneb jak vybrat ideální vysokotlaký čistič?

Když hadice nestačí aneb jak vybrat ideální vysokotlaký čistič?

Vysokotlaký čistič, pro který se u nás ujal výraz wapka, je velice užitečným domácím a zahradním pomocníkem. Snadno a rychle s ním umyjete vše od zabláceného kola až po chodník nebo fasádu. Wapky umí šetřit čas i vodu, je však třeba vědět, která je pro vaše účely nejlepší. Podle čeho wapku vybírat a jaké možnosti tyto univerzální tlakové čističe nabízejí?

 

Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?

Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?

Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.