Jak správně založit kompost?
13.07.2023
Kompost je základní prostředek pro zlepšení kvality půdy a vytvořit si kvalitní kompost z domácího bioodpadu můžete na zahradě i na balkóně. Založení kompostu je zdánlivě jednoduché – je však nutné dodržovat základní pravidla a vědět, co do kompostu nepatří.
Ke kompostování se hodí organický odpad ze zahrady i měkký odpad z kuchyně, jako jsou slupky z brambor, mrkve apod. Správně založený kompost se do dvou dnů začne zahřívat až na teplotu okolo 50 °C, kdy se uvnitř začnou množit mikroorganismy. Teplota je nutná k hygienizaci kompostu, tedy ke zničení semen plevelů a zárodků chorob.
Když nemáte zahradu: Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Jak správně založit kompost a kam ho umístit?
Prvním důležitým krokem při zakládání kompostu je výběr vhodného místa. Kompost umístěte spíše do polostínu než na vyloženě slunné místo. Dobře mu bude v závětří, např. u zdi nebo plotu. Kompost by měl být dobře přístupný nejen pro pěší, ale určitě se vám bude hodit, když se k němu pohodlně dostanete také se zahradním vozíkem nebo kolečkem.
Dobře založený kompost by měl být vzdušný a rozmanitý, tedy složený z různého domácího a zahradního bioodpadu. Na kompost tvořený pouze čerstvě posekanou trávou zapomeňte – ten nikdy nebude kvalitní, a pravděpodobně se kompost vůbec nevytvoří, protože mokrá a těžká tráva bude spíše zahnívat a plesnivět.
Jaký bioodpad dávat na kompost?
Na kompost lze dávat bioodpad různého druhu – některý vás možná i překvapí.
- zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně, bramborové slupky apod.
- podrcené vaječné skořápky (rychleji se rozkládají),
- vylouhovaný sypaný čaj a čajové sáčky, pokud jsou vyrobeny z papíru,
- kávovou sedlinu,
- papír – ubrousky, utěrky, lepenka,
- zahradní bioodpad jako je čerstvě posekaná tráva, listí, nekvetoucí plevel ze záhonků, dřevní štěpka vzniklá drcením větví, kůra,
- piliny, sláma, podestýlka od domácích mazlíčku,
- popel ze dřeva.
Co do kompostu nepatří?
Zatímco u některého bioodpadu vás možná překvapilo, že jej lze úspěšně kompostovat, u jiného vás stejně tak může překvapit, že do kompostu nepatří.
- papír novinový, časopisy a papír hustě potištěný kvůli vysokému obsahu barev,
- větší kusy dřeva,
- kosti a maso kvůli nebezpečným bakteriím, které jejich rozkladem vznikají, a teplota v kompostu je nezničí,
- popel z uhlí nebo dokonce z cigaret,
- zbytky vařeného jídla,
- stolní tuky a oleje,
- kvetoucí plevel a rostliny jako túje, vratič nebo pelyněk, rostliny napadené chorobami,
- psí výkaly (výkaly býložravců jako je např. králík nejsou problém).
Setkat se můžeme i s některými doporučeními, které jsou spíše pověrou – jako např. že listí z ořešáku do kompostu nepatří. I listí z ořešáku můžete dát bez obav do kompostu – rozkládá se sice pomaleji, ale tomu lze pomoci tak, že listí trochu rozdrtíte – přejedete sekačkou na trávu nebo dáte do zahradního drtiče. A kompostování lze urychlit také bateriemi.
Jak urychlit kompostování?
Proces kompostování lze urychlit a vhodné je to zejména, pokud máte kompost nezakrytý a nebo v něm máte odpad, který se hůře rozkládá, jako jsou právě listy ořešáku, nebo příliš mnoho trávy. K urychlování procesu kompostování najdete na trhu celou řadu přípravků. Všechny jsou na přírodní bázi a obsahují mikroorganismy, tedy užitečné baterie, které urychlují rozklad bioodpadu.
Článek byl zobrazen 3062 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
Hortenzie jsou vyhledávané a oblíbené zejména pro své nápadné květenství, jehož barvu lze ovlivnit také kyselostí půdy. Tyto opadavé velkolisté keře jsou ozdobou každé zahrady a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Jaký druh hortenzie si vybrat, kam je vysadit a jak se o ně starat?

Pěstování masožravých rostlin v bytě
Pokud vám běžné pokojové rostliny přijdou nudné, můžete si domů pořídit rostliny masožravé, které jsou nejen krásné na pohled, ale zároveň v nás vzbuzují jakýsi respekt. My se však ničeho bát nemusíme, pro nás jsou neškodné, ale pro řadu hmyzích druhů představují hrozbu. S pěstováním můžete začít kdykoliv, je to poměrně nenáročné.

Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.

Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.

Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.

Jaké trvalky vysazovat na podzim?
Bohatě kvetoucí jiřiny a pozdní letničky nahradily podzimní trvalky a pestrou paletu barev a tvarů nabízejí i chryzantémy. Ještě je pár dní času na doplnění či na novou výsadbu trvalek.

Jaké keře zvolit do zahrady?
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.

Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.