Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
17.09.2021
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.
Klematis, česky nazývaný také jako plamének, je poměrně hojně pěstovaná popínavá rostlina, kterou si mnozí s nás pamatují ze zahrady své babičky, kde nádherné většinou modré květy zdobily zídku, plot nebo zahradní posezení.
Klematis patří v našem podnebném pásmu mezi nejkrásnější kvetoucí liány. Mezi klematisy najdeme kultivary popínavé i půdopokryvné.
Klematis popínavý potřebuje oporu – vhodným stanovištěm jsou proto místa v blízkosti zídky, stěny, plotu, pergoly nebo případně i volně stojící konstrukce v zahradě. Květy klematisů jsou velké, barevně výrazné a jejich hustota je často až dech beroucí. Pokud budete klematis vysazovat do volné půdy, výhony mohou narůst až do výšky 3 metrů.
Klematis Comtesse de Bouchaud
Půdopokryvné klematisy jsou vhodným doplňkem trvalkových záhonů, kde kvetou od června až do října. Květy jsou menší a výhony, které mohou dosáhnout délky až 2 metry, se drží při zemi a neobtěžují ostatní rostliny.
Klematis Arabella
Výsadbu klematisů do volné půdy provádíme na jaře od března do května nebo na podzim od října až do zámrazu. Pokud rostliny vysazujeme těsně u domovních zdí, musíme vykopat velké a široké sázecí jamky a popř. ještě odstranit stavební suť, která se zde vyskytuje. Jamky naplníme směsí živné zahradní půdy a květinové zeminy. Zejména při jarní výsadbě musíme rostliny hodně zalévat, protože půda u zdí může být po zimě hodně vyschlá. Klematisy se samy na zeď neuchytí, jako např. přísavník nebo břečťan, a ke správnému růstu potřebují mříž. Na ni je volně upevníme smyčkou.
Klematis Wildfire
Klematisy mají rády polostín a při jejich pěstování se řiďte jednoduchým pravidlem – „nohy ve stínu, hlava na slunci“. Kořeny tedy zastíníme menšími trvalkami nebo keři, horní část rostliny může být vystavena slunci. Na zimu kořeny přihrneme listím nebo kůrou a vytvoříme tzv. zimní kryt.
Klematis Little Mermaid
Pokud chceme vysadit více rostlin vedle sebe, měli bychom dodržet vzdálenost alespoň 1 metr.
Řezem klematisu můžeme ovlivnit výšku květů. Rostliny se hluboce seřezávají koncem podzimu, v průběhu zimy či začátkem jara. Pakliže seříznete rostliny asi 20 až 40 cm nad zemí, budou v příštím roce květy v ideální výšce, cca 2m. Pakliže chcete nechat rostliny kvést ve vyšších patrech (koruny stromů, vrcholy pergol atd.) seřízněte pouze část výhonů do 1 metru výšky. Docílíte tak bohatosti květů v různých výškách.
Pokud nejsou barvy květů hned v prvních letech kvetení podle vašich představ, nezouvejte, plně se vybarví až po 3 až 4 letech.
Klematis Dr. Ruppel
Pěstování klematisu v nádobách
Plaménky lze velmi úspěšně pěstovat také v nádobách na balkónech nebo terasách. Nádoba musí být dostatečně velká, aby substrát nevysychal a udržel si dostatek živin a vláhy. U klematisů je to nádoba o objemu zhruba 50 litrů a větší. Na zimu musíme kořeny ochránit před mrazy – vytvoříme tedy oba z netkané textilie. I v nádobách platí, že kořeny by měly být ve stínu. Ideálně je tedy zvolit dostatečně velkou nádobu a klematis podsadit menšími trvalkami.
Klematisy do nádob vysazujeme na jaře, na podzim by rostlina nestihla zakořenit a zimu by nemusela přežít. Při výsadně nezapomeňte na kvalitní drenáž – 5 cm vrstva hrubého štěrku nebo kamínků na dno pro lepší odvod vody.
Sazenice Klematisu si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě klematisu také další popínavky, trvalky a spoustu dalších rostlin, semínek a cibulek.
Přečtěte si také
Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
- PR článek -
Článek byl zobrazen 8568 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Popínavé rostliny na domě i na zahradě
Bez zelených rostlin si nedokážeme zahradu představit, doplňuje ji a utváří celkový příjemný dojem. Stejně, tak vás dozajista okouzlí popínavé rostliny, které se mohou pnout po domě, terase, opěrné konstrukci či pergole.
Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě
Pokud patříte mezi milovníky popínavých a bohatě kvetoucích rostlin, pak pro vás docela jistě Clematis česky Plamének není žádnou neznámou. Tato rostlina se pyšní opravdu velmi bohatou a pestrou škálou květů, které budou zdobit vaši zahradu od jara do konce léta, u drobnokvětých druhů dokonce až do prvních mrazíků.
Jiřiny rozzáří zahradu, balkón i terasu od léta až do podzimu
Jiřiny patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější cibuloviny. Květou od poloviny léta až do podzimu a vysadit si můžete celou řadu kultivarů různých barev, výšky rostlin a tvarů květů. Některé jiřiny jsou vhodné i k pěstování v truhlících na balónech a terasách a některé jsou také medonosné. Kdy jiřiny vysadit a jak se o ně starat, aby vypadaly co nejlépe?
Korýtko plné vzácných skvostů
Ve městech je mnoho lidí, kteří nevlastní žádnou půdu a nemají ani čas věnovat se svým zálibám, a přitom jen podvědomě touží po kousku přírody. Pokud mají balkón, lodžii, nebo terasu, vytvoření malé skalky je jednoduchou záležitostí.
Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.
Jak na pokládku travního koberce
Krásný, zelený, hustý a zdravý trávník je snem řady majitelů rodinných domů, chalup, chat i firemních areálů. Cestou, jak mít trávník jako ze žurnálu, je přímý výsev trávníku – ale to je na dlouho. Druhou možností je rychlejší pokládka travního koberce.