Kompostováním přeměníte bioodpad na kvalitní přírodní hnojivo
12.08.2019
Domácnost i zahrada jsou zdrojem velkého množství bioodpadu. Ten je možné buď vyhazovat do speciální popelnice, nebo ho ekologicky kompostováním přeměňovat na kvalitní hnojivo pro další využití na zahradě. Pro zrychlení zrání kompostu nebo při kompostování hůře rozložitelného materiálu, jako tráva či větve, doporučují odborníci použít ekologické urychlovače a termokompostéry.
Kompost byl v minulosti běžnou součástí každé zahrady, v posledních letech se obliba kompostování opět vrací a je součástí životního stylu pro řadu lidí, kteří se chtějí chovat ohleduplněji k životnímu prostředí. Až dvě třetiny odpadu, který jinak skončí v komunálním odpadu, je možné kompostováním přetvořit na kvalitní humus. Bioodpad je tak jediným druhem odpadu, který lze v domácích podmínkách velmi kvalitně recyklovat na cenné organické hnojivo. Ke kompostování je vhodný organický odpad ze zahrady, ale i měkký kuchyňský. Správně založený kompost se do dvou dnů začne zahřívat až na teplotu okolo 50 °C, kdy se uvnitř začnou množit mikroorganismy. Teplota je nutná k hygienizaci kompostu, tedy ke zničení semen plevelů a zárodků chorob.
„Veškerý organický odpad je třeba do kompostu ukládat pokud možno v rovnoměrných vrstvách a prohazovat je zeminou. Navíc se rozložení organické hmoty dá zlepšit a humifikační proces zrychlit, s tím pomůže Radivit Urychlovač kompostování, který obsahuje velké množství důležitých humifikačních organismů ve speciálním živném substrátu z glycidů a proteinů. Použití Radivitu je jednoduché - jednotlivé vrstvy kompostovaného materiálu stačí přípravkem lehce posypat,“ radí Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff, která vyrábí vysoce kvalitní ekologicky šetrné přípravky pro ošetření zahrady.
Posečená tráva sama o sobě není ke kompostování vhodná, protože je příliš vlhká, neprovzdušněná, a může i zahnívat a následně páchnout. K posečené trávě je nezbytné přidávat drcené větve, piliny nebo hobliny, které travní hmotu provzdušní, a tím se snáze humifikuje. Kompostovat lze i kuchyňský odpad, kávovou sedlinu, čajové sáčky, zbytky ovoce a zeleniny apod.
Kam s ním aneb vyberte si správný kompostér
Kde kompostovat? Pokud máte vlastní zahradu a jste přiměřeně zruční, můžete si sami postavit nekrytý kompost z dřevěných prken. Mezi nejčastější argumenty kritiků kompostování je, že kompost je nevzhledný. Povrch kompostu však můžeme osázet rostlinami s velkými listy, které různorodý povrch kompostu zakryjí, vhodné jsou tykve, cukety, okurky. Při osazování se musí do kompostu udělat jamky a vyplnit je zeminou, aby měly rostliny pro začátek oporu a výživu. Správně založený kompost také nezapáchá, čímž se vyvrací další mýtus o kompostování.
Nevýhodou nekrytých kompostů je, že proces kompostování je dlouhodobý, od založení kompostu si do vzniku prvního kompostu počkáte i více než dva roky, a navíc se musí kompost přehazovat. Jednodušším a rychlejším řešením je vybrat si některý z plastových kompostérů, které se prodávají v různých velikostech a provedeních. Na trhu jsou různé typy kompostérů, ovšem pro rychlokompostování je nejvhodnější termokompostér, např. Neudorff DuoTherm 530 L. Jeho zdvojené stěny slouží jako izolační vrstva zadržující teplo vznikající při humifikaci a humifikační proces se tím velmi urychlí. Kompost je hotový již do půl roku. Další výhodou je stabilní konstrukce odolná povětrnostním podmínkám.
RADY ODBORNÍKA PRO SPRÁVNÉ KOMPOSTOVÁNÍ:
1. Do kompostu patří: slupky a zbytky zeleniny, rostlinný odpad ze zahrady, vylouhovaný čaj, kávová sedlina, dřevěný popel, posečená tráva, listí a drobné větvičky, piliny, nadrcená kůra ze stromů, plevel, papírové pokládky na vejce.
2. Do kompostu neházejte: kosti, zbytky masa a kůže, tuky a oleje, vykvetlý plevel, rostliny napadené chorobami, chemicky ošetřené materiály, exkrementy domácích zvířat, velké kusy dřeva, větví, skořápky, pecky, slupky od banánů, košťálovou zeleninu, listy ořešáku, nahnilé ovoce, noviny.
3. Dbejte na dostatečnou vlhkost v kompostu.
4. Nezapomínejte na vyvážený poměr „hnědého a zeleného“ kompostovaného materiálu.
Autor: Darina Boumová ve spolupráci s firmou Neudorff
Článek byl zobrazen 9359 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstování angreštu a netradiční angreštové dobroty
Angrešt je běžným lesním a zahradním keřem, který je nenáročný na pěstování. Tyto trnité keře se sladkokyselými plody upadly poslední dobou trochu v zapomnění, přestože ovoce obsahuje mnoho cenných kyselin, vitamínů a má využití jak v kuchyni, tak i léčitelství. Nové odrůdy, které jsou odolné vůči houbovým chorobám, však navrací angrešt do našich zahrad.

Pozor na jedovaté jehličnany ve vánoční výzdobě
K Vánocům, adventu a vánočním dekoracím neodmyslitelně patří větvičky z nejrůznějších jehličnanů. Většina z nich je neškodná, ale může se stát, že jste si do vázy dali i takové, u nichž hrozí riziko otravy a vy o tom ani nevíte. Některé druhy mohou být i smrtelně nebezpečné! Pojďme tedy zjistit, jakých větviček bychom se měli doma raději vyvarovat.

Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny
Hydroponie patří k modernímu způsobu pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Dalo by se říct, že taková vertikální zahrada vytváří uvnitř budov harmonické spojení člověka a přírody. Obyčejná stěna v interiéru se může za pár chvil změnit v nevšední skvost, na něhož bude radost pohledět.

Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.

Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?
Nejen v zámeckých parcích, ale také v běžných zahradách můžeme obdivovat pivoňky, jejichž pronikavá charakteristická vůně se line z nepřehlédnutelných a pestře zbarvených květů. Tyto dlouholeté okrasné trvalky jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Navíc tyto květiny ozdobí nejen vaši zahradu, ale skvěle vypadají také řezané ve váze.

Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Velice populární součástí obhospodařovávání zahrady se v posledních letech stalo takzvané mulčování. Jedná se o pokrývání půdy organickou či anorganickou směsí, které vylepšuje růst rostlin, zkvalitňuje zeminu a zabraňuje růstu plevele. Ale je důležité umět vyrobit správný mulč, jinak by mohl i uškodit!