Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
18.02.2017
Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.
Výsadba borůvek na balkóně
Pro pěstování borůvek si připravte dostatečně velkou nádobu, zpočátku alespoň o objemu 10 litrů. Po čase byste měli rostlinu přesazovat každé 3 až 4 roky do nádoby větší zhruba o 5 litrů. Na dno nádoby, které musí mít otvor pro odtok přebytečné vody, dejte nejprve 5 centimetrů hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Borůvka má ráda kyselou, humózní a propustnou půdu, použijte proto zeminu s vysokým podílem rašeliny. Vysazovat můžete dle počasí a odrůdy od února až do listopadu. Pokud se do výsadby pustíte na jaře, sazenice mají možnost do podzimu dobře zakořenit.
Pro umístění nádob s rostlinami vyberte slunné až polostinné místo, ne příliš teplé. Balkónové borůvky potřebují dostatek dešťové vody, ale nesnášejí přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Bal v nádobě udržujte mírně vlhký i v období vegetačního klidu. Rostlinám se bude lépe dařit, pokud je budete pravidelně přihnojovat hnojivem pro rašeliništní rostliny.
Balkónové odrůdy borůvek jsou mrazuvzdorné a bez problémů přečkají zimu venku. Neměli byste je však vystavovat holomrazům. Na zimu raději obalte nádoby netkanou textilií. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti - garáž, světlém sklepě, zimní zahradě apod.
Většina odrůd borůvek je samosprašná, stačí vám tedy koupit pouze jednu rostlinu. Máte-li ale dostatek místa a chcete vyšší výnosy, je lépe pořídit si rostlin více.
Oblíbené balkónové odrůdy borůvek
Ani na balkóně se nemusíte vzdávat velkých plodů a pravidelných výnosů. Záleží pouze na vhodné odrůdě. Mezi ty nejoblíbenější patří obří borůvka Heidi, Kamčatská borůvka Modrý triumph, Kanadská borůvka Hortblue petite, nebo obří borůvka Emilly.
Odrůda Heidi byla vyšlechtěna ze známé, velmi dobré odrůdy Berkeley a vyznačuje se obřími plody, vysokými výnosy a výrazně silným růstem. Heidi předčí svým vzrůstem, velikostí plodů i výnosy většinu ostatních odrůd. Proto je tato borůvka nejúspěšnější bestseller zahradnictví Starkl. Tmavě modré plody mají šťavnatou aromatickou chuť s vysokým obsahem vitamínu C a jsou velmi vhodné k zamrazení i k zavařování. Rostliny dorůstají do výšky 1,5 metru, jsou mrazuvzdorné a dlouhověké.Ročně plodí přes 10 kg obřích plodů z jednoho keře, a to po dobu až 30-ti let!
V prvních letech po výsadbě nepotřebuje rostlina řez, v následujících letech každoročně odstraňujte odumřelé, nemocné a velmi tenké větve a keř dle potřeby prosvětlete.
Borůvka Heidi
Balkónová borůvka je vyšlechtěna z borůvky Heidi. Koupit si můžete dvouleté rostliny cca 20 – 30 cm vysoké, první květy se mohou objevovat již v první sezóně, do plodnosti nastupuje po řádném zakořenění od druhého roku po výsadbě. Tato borůvka byla speciálně vyšlechtěna pro pěstování na balkonech a terasách tak, aby poskytovala bohatou sklizeň při pěstování v květináčích.
Vlevo balkónová borůvka, vpravo obří borůvka Emilly
Velmi oblíbená je kamčatská borůvka Modrý Triumph (Lonicera kamtschatica). Jedná se o samosprašnou borůvka plodící už v polovině května. Výnos z jednoho keře dosahuje až 5 kg. Na rozdíl od běžných borůvek jí vyhovuje jakákoliv půda a nevyžaduje rašelinu. Plody obsahují vysoké množství vitamínu B a C a důležitých minerálních látek a antioxidantů. Plody se hodí k přímé spotřebě, na koláč či domácí džemy. Kamčatská borůvka je mrazuvzdorná a dorůstá až do výšky do 1,5 m.
Vlevo kamčatská borůvka, vpravo kanadská borůvka Hortblue Petite
Kanadská borůvka Hortblue Petite je jediná borůvka na světě, která plodí 2krát za vegetační cyklus. První sklizeň je v červenci, druhá potom začíná v polovině září a trvá až do mrazů. Druhá sklizeň nese větší plody, které jsou jako všechny borůvky doslova nabité vitamíny a dalšími cennými látkami. Odrůda pocházející z Nového Zélandu navíc splňuje i dekorativního funkci. V létě dozrávají modré plody a keř současně kvete bílými květy v dlouhých hroznech. Na podzim ho zdobí zářivě žlutooranžové zbarvení. V dospělosti vytváří kompaktní keř vysoký asi 1 metr. Nejlépe plodí na plném slunci, v mírně vlhké půdě s přídavkem rašeliny.
Veškeré výše zmíněné odrůdy borůvek si můžete objednat v Zahradnictví Starkl https://eshop.starkl.com/boruvky/, kde získáte také všechny potřebné informace, rady a tipy nejen pro pěstování borůvek.
Přečtěte si také:
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
- PR článek -
Článek byl zobrazen 38814 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

V samozavlažovacích truhlících lze pěstovat bylinky, ovoce i okrasné květiny a keře
Pokud už na vás přišla ta pravá jarní nálada a chystáte se sadit na terase, balkóně nebo kolem domu vaše oblíbené bylinky nebo květiny, vězte, že nejlépe jim bude v samozavlažovacích květináčích a truhlících. Vybírat samozřejmě můžete z celé řady barev, tvarů a velikostí.

Živý plot z pestrobarevného proutí
Podzimní čas, někdy i trochu nevlídný, má i své hezké stránky. Aby vaše zahrada měla možnost převléknout se do barevných šatů podzimu, nutně potřebuje rostliny, které ji to umožní. Vedle listnáčů a tak trochu fádních jehličnanů je živý plot z dřevin s barevnou kůrou v každém ročním období jiný.

Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

Pěstujeme vinnou révu
Kde se víno pije, tam se dobře žije a kde se víno pěstuje, tam to musí platit dvojnásobně. Lidé, kteří se kolem vinné révy totiž pohybují, starají se o ni, a přitom všem bojují s přírodou o každou kuličku, v sobě mají jistou vyrovnanost a pořádnou dávku pokory.

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.