Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
18.02.2017
Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.
Výsadba borůvek na balkóně
Pro pěstování borůvek si připravte dostatečně velkou nádobu, zpočátku alespoň o objemu 10 litrů. Po čase byste měli rostlinu přesazovat každé 3 až 4 roky do nádoby větší zhruba o 5 litrů. Na dno nádoby, které musí mít otvor pro odtok přebytečné vody, dejte nejprve 5 centimetrů hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Borůvka má ráda kyselou, humózní a propustnou půdu, použijte proto zeminu s vysokým podílem rašeliny. Vysazovat můžete dle počasí a odrůdy od února až do listopadu. Pokud se do výsadby pustíte na jaře, sazenice mají možnost do podzimu dobře zakořenit.
Pro umístění nádob s rostlinami vyberte slunné až polostinné místo, ne příliš teplé. Balkónové borůvky potřebují dostatek dešťové vody, ale nesnášejí přemokření. V době vegetace je nejlepší každodenní zálivka. Bal v nádobě udržujte mírně vlhký i v období vegetačního klidu. Rostlinám se bude lépe dařit, pokud je budete pravidelně přihnojovat hnojivem pro rašeliništní rostliny.
Balkónové odrůdy borůvek jsou mrazuvzdorné a bez problémů přečkají zimu venku. Neměli byste je však vystavovat holomrazům. Na zimu raději obalte nádoby netkanou textilií. Máte-li možnost, chraňte rostlinu před silným mrazem umístěním v závětří či chladné kryté místnosti - garáž, světlém sklepě, zimní zahradě apod.
Většina odrůd borůvek je samosprašná, stačí vám tedy koupit pouze jednu rostlinu. Máte-li ale dostatek místa a chcete vyšší výnosy, je lépe pořídit si rostlin více.
Oblíbené balkónové odrůdy borůvek
Ani na balkóně se nemusíte vzdávat velkých plodů a pravidelných výnosů. Záleží pouze na vhodné odrůdě. Mezi ty nejoblíbenější patří obří borůvka Heidi, Kamčatská borůvka Modrý triumph, Kanadská borůvka Hortblue petite, nebo obří borůvka Emilly.
Odrůda Heidi byla vyšlechtěna ze známé, velmi dobré odrůdy Berkeley a vyznačuje se obřími plody, vysokými výnosy a výrazně silným růstem. Heidi předčí svým vzrůstem, velikostí plodů i výnosy většinu ostatních odrůd. Proto je tato borůvka nejúspěšnější bestseller zahradnictví Starkl. Tmavě modré plody mají šťavnatou aromatickou chuť s vysokým obsahem vitamínu C a jsou velmi vhodné k zamrazení i k zavařování. Rostliny dorůstají do výšky 1,5 metru, jsou mrazuvzdorné a dlouhověké.Ročně plodí přes 10 kg obřích plodů z jednoho keře, a to po dobu až 30-ti let!
V prvních letech po výsadbě nepotřebuje rostlina řez, v následujících letech každoročně odstraňujte odumřelé, nemocné a velmi tenké větve a keř dle potřeby prosvětlete.
Borůvka Heidi
Balkónová borůvka je vyšlechtěna z borůvky Heidi. Koupit si můžete dvouleté rostliny cca 20 – 30 cm vysoké, první květy se mohou objevovat již v první sezóně, do plodnosti nastupuje po řádném zakořenění od druhého roku po výsadbě. Tato borůvka byla speciálně vyšlechtěna pro pěstování na balkonech a terasách tak, aby poskytovala bohatou sklizeň při pěstování v květináčích.
Vlevo balkónová borůvka, vpravo obří borůvka Emilly
Velmi oblíbená je kamčatská borůvka Modrý Triumph (Lonicera kamtschatica). Jedná se o samosprašnou borůvka plodící už v polovině května. Výnos z jednoho keře dosahuje až 5 kg. Na rozdíl od běžných borůvek jí vyhovuje jakákoliv půda a nevyžaduje rašelinu. Plody obsahují vysoké množství vitamínu B a C a důležitých minerálních látek a antioxidantů. Plody se hodí k přímé spotřebě, na koláč či domácí džemy. Kamčatská borůvka je mrazuvzdorná a dorůstá až do výšky do 1,5 m.
Vlevo kamčatská borůvka, vpravo kanadská borůvka Hortblue Petite
Kanadská borůvka Hortblue Petite je jediná borůvka na světě, která plodí 2krát za vegetační cyklus. První sklizeň je v červenci, druhá potom začíná v polovině září a trvá až do mrazů. Druhá sklizeň nese větší plody, které jsou jako všechny borůvky doslova nabité vitamíny a dalšími cennými látkami. Odrůda pocházející z Nového Zélandu navíc splňuje i dekorativního funkci. V létě dozrávají modré plody a keř současně kvete bílými květy v dlouhých hroznech. Na podzim ho zdobí zářivě žlutooranžové zbarvení. V dospělosti vytváří kompaktní keř vysoký asi 1 metr. Nejlépe plodí na plném slunci, v mírně vlhké půdě s přídavkem rašeliny.
Veškeré výše zmíněné odrůdy borůvek si můžete objednat v Zahradnictví Starkl https://eshop.starkl.com/boruvky/, kde získáte také všechny potřebné informace, rady a tipy nejen pro pěstování borůvek.
Přečtěte si také:
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
- PR článek -
Článek byl zobrazen 37643 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.
Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.
Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?
Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Pěstování vinné révy na zahrádce
Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.
Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.
Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.