Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón
07.06.2015
Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu záviděly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million bellsy, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?
Million bells (Calibrachoa) jsou často chybně zaměňovány za převislé petúnie. Na tyto květiny jsou „specialisté“ Němci a Rakušané – okna jejich horských chat jsou každoročně doslova zaplavovány pestrobarevnými závěsy Million bellsů. Dnes už však nemusíme jezdit nikam do ciziny, abychom si krásy těchto popínavých letniček užili. Můžeme je mít v truhlíku nebo v závěsném květináči i na vlastním balkóně, nebo okenním parapetu. Skvěle totiž snášejí i naše klimatické podmínky.
Díky bohatosti kvetení a pestré škále barev, ve kterých jsou k sehnání, patří v současnosti Million bellsy mezi nejoblíbenější balkónové květiny. Na výběr je ze spousty barevných variant, od bílých, přes žluté, oranžové, růžové, fialové, červené, rudé až po modré či pestrobarevné. Výhodou těchto květin je, že jsou odolné vůči větru a dešti. Květou od května až do října.
Vybíráme vhodné stanoviště
Pro Million bellsy se nejlépe hodí slunné a poloslunné stanoviště. Optimální umístění je jih, jihovýchod, případně jihozápad. Přímé slunce není žádoucí, dostatečně světlé místo však ano. Těmto rostlinám se nejlépe daří při teplotách vzduchu mezi 21 až 24 stupni Celsia. Do truhlíků a venkovních květináčů vysazujeme Million bellsy až ve druhé půlce května, kdy již nehrozí výskyt nočních mrazíků. V případě výsadby do truhlíků (ideálně keramických) vybíráme truhlíky s drenáží. Do jednoho truhlíku délky 50 cm se nám vejdou 4 sazenice.
Substrát pro pěstování
Pěstební substrát musí být dobře propustný a bohatý na živiny. V obchodech můžeme zakoupit předem připravený substrát určený pro pěstování petunií nebo surfinií. Kdo chce, může si vhodný substrát namíchat sám. Směs by měla být vytvořena ze zahradní zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1.
Zálivka a hnojení
Million bells mají rády vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Pokud je vláhy přebytek, tak zahnívají, trpí chorobami a špatně kvetou. Nejlepší je nechat substrát vždy proschnout a teprve poté zalít. V létě jim však dopřáváme vydatnou zálivku, ideální je měkká voda bez vápníku. Doporučují se pravidelně přihnojovat, klidně i při každé zálivce (max. 2x týdně). V opravdu horkých letních dnech je nutná pravidelná zálivka ráno i večer.
První hnojení je dobré provést asi 3 týdny po výsadbě, protože pěstební substráty, které jsou určeny pro balkonové květiny, obsahují základní potřebné živiny. Rostlinám tak zajistí výživu přibližně na první tři týdny. Poté je nutné začít pravidelně přihnojovat, ať už pevnými (hnojivé tyčinky, granule) či rozpustnými hnojivy. Pokud mají Million bellsy málo živin, začnou jejich listy žloutnout. Hnojivo pro balkonové květiny by mělo obsahovat vyšší podíl fosforu a draslíku. Ty zajistí bohaté kvetení.
Další péče
Million bells jsou tzv. samočistící, což znamená, že jejich květy po odkvetení samy opadnou a není třeba je ručně odstraňovat. Pokud jsou rostliny již příliš převislé a dlouhé, můžeme je v červenci zastřihnout na cca 20 až 30 cm a tím je omladit. Poměrně rychle pak nasadí nové květy.
Choroby a škůdci
Tyto letničky jsou náchylnější na padlí, které se objevuje nejčastěji v září. Během sezóny je proto dobré je 2x ošetřit přípravkem Stop padlí, nebo Discus. Hned z jara se mohou na rostlinách objevovat mšice, kterých se zbavíme přípravkem Pirimor. Další hrozbou jsou pak svilušky, které mají rády suchý a teplý vzduch. Na ty zase platí přípravek Omite.
Přezimování
Na zimu můžeme rostliny uložit do světlé a chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 10 stupni Celsia. V období zimního spánku je zaléváme jen zřídka. Na jaře Million bellsy hluboko seřízneme a dáme je do nového substrátu.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Balkon obsypaný muškáty
Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Narcisy – symbol Velikonoc a blížícího se jara
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Článek byl zobrazen 78847 krát.
Diskuze k článku
skudci
Lenka | 29.06.2016 13:13:31
Dobry den, chtela bych se zeptat. Jiz 14 dni pozoruji nejakeho skudce na million belly. Bohuzel nejsem schopna rozpoznat, o jakeho se jedna. Muzete mi prosim vas poradit? Vice viz foto. Moc dekuji.
Re: skudci
Zuza | 21.07.2016 19:48:55
Kupte si červený substral. Ten zneškodní všechny škudce. Jinak bells trpí hodně na mšice.
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

Pěstujeme exotické ovoce v bytě i na zahrádce
Ochutnáváte rádi subtropické a tropické plody vonící dálkami a exotikou? V obchodech je jejich nabídka opravdu bohatá a některé z nich si dokonce můžete pěstovat doma jako dekorativní pokojové rostliny, a jiné třeba i na zahrádce. Nabízíme vám pěstitelské tipy a rady, jak získat exotické ovoce z domácí sklizně.

Tip na originální dárek - kapsář na květiny
Máte doma vášnivého zahrádkáře či milovnici květin, která smutní, že už nemá na další květináče místo? V tom případě máme pro vás skvělý tip na vánoční dárek. Slyšeli jste už o kapsářích na květiny? Jsou skvělým doplňkem zahrady i interiéru, zútulní dům, šetří prostor a vykouzlí krásné zátiší i na místech, kde byste to možná ani nečekali.

Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí
Borovice jsou neopadavé, stálezelené a především nenáročné jehličnany, které lze pěstovat v mnoha odrůdách. Můžete začít od semen nebo z malé sazenice. Jakmile se usadí, porostou desítky let. Pojďme se podívat, jak na to.

Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.

Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?