Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
11.09.2020
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je velký opadavý trnitý keř, který dorůstá výšky 2 až 4 metry. Přestože je jeho pěstování nenáročné a běžně jej najdeme i kolem silnic, pokud chceme opravdu bohatou úrodu, je dobré věnovat mu trochu péče.
V prvé řadě je nutné vědět, že rostlina je dvoudomá, neopyluje ji hmyz ale vítr a k oplodnění potřebujeme samčí a samičí rostlinu. Minimálně tedy vysazujeme 2 rostliny ve vzdálenosti 2 a půl metru od sebe. V ideálním případě 1 samčí a 2 samičí rostliny, případně dvě samčí a několik samičích, pokud máme dostatek prostoru. Jedna samčí rostlina zvládne oplodnit až 5 samičích. Plodí potom pouze samičí rostliny.
Výsadba a hnojení rakytníku
Rakytník vysazujeme na slunné stanoviště na jaře od března do června nebo na podzim od září do října. Pro výsadbu vykopeme dostatečně velkou jámu a zajistíme do ní organické hnojivo, nejlépe uleželou chlévskou mrvu a do půdy při zasypávání přidáme fosforečná hnojiva. Rakytník nesnáší dusíkaté hnojení, jelikož na kořenech rakytníku žijí houby, které vážou vzdušný dusík. Při výsadbě je také velmi důležitá vydatná zálivka. Každý rok pak hnojíme minerálními hnojivy bez dusíku a jednou za tři roky zapravíme k rostlině asi 10 kg uleželé chlévské mrvy.
V době velkého sucha je dobré rostliny rakytníku zalévat – dostatek vláhy je důležitý zejména v období růstu výhonů a plodů.
Jinak je rakytník velmi nenáročný na pěstování, odolný vůči chorobám a škůdcům. Dá se pěstovat také ve svahu, kde svými bohatými kořeny zpevní půdu.
Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, jejichž rakytníky byly vypěstovány z elitních mateřských rostlin, a proto jsou maximálně odolné vůči nemocem – např. Zahradnictví Starkl.
Řez rakytníku
Jakmile začne rostlina růst, pravidelně odstraňujeme kořenové výmladky, které můžeme použít k další výsadbě.
Keře musíme ve druhém až třetím roce seříznout tak, abychom dostali kompaktní silnou korunu, jinak rostlina vyroste do výšky, kde se dají plody jen obtížně sklízet. Zmlazovací řez se provádí seříznutím rostliny koncem doby vegetačního klidu, tedy asi v polovině března. Větší řezné rány je třeba ošetřit štěpařským voskem.
Plody rakytníku a jejich využití
Plody rakytníku jsou oválné bobule, 6 až 8 mm dlouhé, oranžové barvy. Dozrávají od poloviny srpna do poloviny září. Jejich sběr může být poněkud pracný, ale lze také ostříhat celé větvičky a dát je do mrazáku. Plody pak půjdou sundat mnohem snáz.
Plody rakytníku jsou ceněny zejména pro velmi vysoký obsah vitamínu C. Dále obsahují vitamíny A, D, F, K a vitamíny skupiny B, rutin, flavonoidy, pektin, silici, třísloviny, organické kyseliny, oleje a minerály. Obsažený alkaloid hippophein se v těle přeměňuje na serotonin - hormon dobré nálady a vitality. V přírodní medicíně se využívá rakytník na posílení imunity, celkové ozdravení organismu a zvýšení výkonnosti. Příznivě působí i na krevní oběh, působí hojivě na sliznice dýchacího i trávicího ústrojí i na klouby. Z plodů se dělají šťávy, které se využívají jako ochrana proti chřipce, infekci a nachlazení.
Rakytníkový sirup
Co potřebujete:
500 g rakytníku,
želírovací cukr dle návodu na konkrétním výrobku (používáme raději cukr 1:1 nebo 2:1, protože jsou plody spíše kyselejší),
500 ml vody
Postup:
Bobulky rakytníku povaříme pár minut ve vodě. Až lehce zchladnou, směs rozmixujeme. Tím se dužina rozpadne a přes sítko se zbavíme semínek. Propasírovanou tekutinu stačí svařit s želírovacím cukrem. Vroucí sirup naplníme do vyvařených skleniček, alkoholem dezinfikujeme víčka i hrdla a po uzavření otočíme dnem vzhůru.
Džem z rakytníku
Co potřebujeme
1,2 kg plodů rakytníku
1 kg cukru
1 ks želírovacího cukru
2 lžičky kyseliny citronové
Postup přípravy:
Zralé plody rakytníku omyjeme, podusíme ve větším hrnci a pak rozmixujeme. Pasírováním vymačkáme šťávu, zahřejeme ji a zvolna přisypáváme želírovací prostředek, kyselinu citronovou a cukr. Když se vše rozpustí, necháme probublat alespoň 3 minuty. Sesbíráme pěnu, která se vytvořila na povrchu. Lžičku směsi kápneme na vychlazený talířek, pokud směs po vychladnutí ztuhne, můžeme plnit do sklenic. Naplněné sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Přečtěte si také
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6766 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstování vinné révy na zahrádce
Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.
Jak nakupovat truhlíky a substráty pro pěstování rostlin
Snad každý pěstitel by chtěl mít nejen krásně rozkvetlou zahradu, ale také balkóny, okna, lodžie či terasy schované pod záplavou pestrobarevných květin. Správný výběr květin a dobrá péče o ně mnohdy nestačí. Aby naše pěstování bylo úspěšné, je třeba zvolit také kvalitní nádoby a neméně důležitý je i substrát, do něhož rostlinky zasadíme.
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Přestože ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), jinak zvaný také jiaogulan, pochází z Číny, můžete jej úspěšně vypěstovat i na vaší zahradě. Tento elixír mládí a dlouhověkosti lze pěstovat voně v půdě nebo vysadit do květináčů. Využití najde zejména při přípravě čajů.
Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.
Využijte nasušené květiny k dekoracím vašeho domova
Interiérové dekorace nemusí být nutně napořád, aby byly krásné, zajímavé a netradiční. Mohou být také ze sušených květin. Budete je muset sice za nějaký čas obměnit anebo nahradit jinou dekorací, ale pro určité období jsou dekoracemi ideálními. Jejich dobou je podzim. Tehdy máme nasušené květiny do zásoby a můžeme popustit uzdu fantazii a tvořit z nich zajímavá aranžmá, a nejen ta.
Vhodné rostliny do hřbitovních dekorací
Hroby se dají zdobit mnoha způsoby. Někdo dá přednost položenému aranžmá z jehličnanů, jiný květinovému koši a další dá přednost originální dekoraci. V každém případě aranžmá na hroby by měla být trvanlivá a odolná proti povětrnostním podmínkám.
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.