Reklama

Rybíz - pěstování na zahradě

Meruzalka je méně známý a používaný název pro rybíz (Ribes), což je keř z čeledi meruzalkovitých. Rybízy jsou jednodomé a dvoudomé opadavé, ojediněle však i stálezelené keře. Mají jednoduché střídavé listy se zubatým okrajem, porostlé drobnými chloupky. Květy jsou čtyř až pětičetné, jedno či oboupohlavné. Plodem keře je bobule, v níž jsou obsaženy semena s olejnatým endospermem.

černý rybíz

Druhy rybízu

Rod rybízu zahrnuje asi 150 druhů a je rozšířen v mírném pásu severní polokoule. Některé druhy jsou pěstovány jako ovocné dřeviny.

Oblíbený je zejména:
rybíz černý (Ribes nigrum) - sladké, velké bobule, které sbíráme zhruba od půlky července do poloviny srpna.
rybíz červený (Ribes rubrum) - velká úrodnost plodů, které jsou zpravidla kyselejší. Bobule zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna až září.
rybíz bílý (Ribes glandulosum) - bobule jsou sladší, ale úrodnost není tak velká. Sklízejí se od poloviny července a jejich hlavní výhodou je, že je neozobávají je ptáci.

Hitem je v současnosti také rybíz růžový, např. odrůda Rose de Champagne z Francie, která je vůbec nejsladším pěstovaným rybízem. K ovocnářsky významným druhům patří i meruzalka zlatá (Ribes aureum L.), která je využívaná jako podnož pro kmenné tvary rybízu a angreštu. Jako okrasné keře jsou pak nejčastěji pěstovány americký druh meruzalka krvavá (Ribes sanguineum) a evropský rybíz alpínský (Ribes alpinum).

Oblíbené bílé odrůdy rybízu:
Dlouhohrozen bílý - původem z Francie, je cizosprašný, spíše menšího vzrůstu, se středně velkými bobulemi. Rybíz je choulostivý na namrzání květů, ale je velmi plodný.
Versailleský bílý - rybíz z Francie, který má velmi bujný, ale vyrovnaný růst. Jde o samosprašnou odrůdu, u které se dočkáte bohaté sklizně, složené ze samých velkých bobulí.

Oblíbené červené odrůdy rybízu:
Houghton Castle - rybíz pocházející z Velké Británie, který dorůstá do výšky 1,5 metru, ale je velmi plodný. Bobule se hodí na šťávy.
Kavkazský - pochází z vyšších nadmořských výšek a je tak méně náročný na kvalitu půd. Skvěle se hodí do vyšších poloh, i když je méně odolný vůči chorobám.
Karlštejnský úrodný - česká odrůda zrající počátkem července. Jde o vyšší keř náročnější na živiny a humózní půdy, hůře také snáší řez, ale skvěle odolává chorobám rybízu.

Oblíbené černé odrůdy rybízu:
Titania - švédská odrůda s pravidelnou a bohatou plodností. Vysoce odolná chorobám, je určena na přímý konzum i zpracování. Odrůda je oblíbená pro svou velkou odolnost, nenáročnost pěstování a dobrou chuť.
Josta - kříženec angreštu a černého rybízu vyšlechtěný v Německu. Klasická oblíbená odrůda angreštorybízu.
Tiben - polská pozdní odrůda, která je odolná a úrodná. Vyznačuje se vysokou odolností na padlí. Plod je velký, pevný, sladký a aromatický.
Tisel - polská raná odolná a úrodná odrůda, která plodí velké, pevné, sladké a voňavé bobule. Plody dozrávají stejnoměrně. Keř roste vzpřímeně.

červený rybíz

Pěstování rybízu

Odrůdy červeného a bílého rybízu jsou sice samosprašné, přesto se doporučuje vysazovat společně alespoň dvě současně kvetoucí odrůdy. Černý rybíz je částečně cizosprašný. Červený a bílý rybíz najde uplatnění jak v teplejších a nižších polohách, tak i chladnějších oblastech - záleží vždy na konkrétní odrůdě. Rybíz černý má však nároky na půdu a klima vyšší. Ideální jsou pro něj hluboké písčitohlinité půdy v nižších a středních polohách s dostatkem vláhy a živin. Dobře snáší vápenité půdy. Umí dobře využít doplňkovou závlahu v mladší výsadbě i v plné plodnosti. Černý rybíz se nehodí na větrná stanoviště kvůli nedostatečné činnosti včel a čmeláků při opylování. Není vhodné ho vysadit ani na velmi osluněný jižní svah, listy by předčasně zasychaly a keře nerostly.

Rybíz se pěstuje jako pravokořenný ve tvaru keře nebo štěpovaný na meruzalku zlatou ve tvaru stromku. Jednotlivé keře vysazujeme ve vzdálenosti 3 x 1 nebo 2 metry, vždy závisí na vzrůstnosti odrůdy. Pokud máme rybíz naroubovaný na meruzalce, sázíme jej do sponu 2,5 x 1 m. Stromky vysazujeme ke kůlu nebo drátěnce. Rybíz vysazujeme na podzim, nebo na jaře - výhodnější bývá sadba podzimní, protože sazenice stihnou ještě částečně zakořenit a na jaře pak lépe využívají vláhu. Jarní výsadba často trpí suchem, proto je nutná kvalitní závlaha. U keřů vysazených na podzim řežeme v předjaří jednoleté výhony na 2 – 3 pupeny. V prvním roce necháme na keři 4 – 5 nejsilnějších výhonů, ve druhém roce a dalších letech ponecháváme dalších 4 – 6 nových jednoletých výhonů.

Plodnost rybízu ovlivňuje tzv. sprchání květů či bobulí. Květy se mohly poškodit mrazem, dlouhodobým deštěm v květnu a červnu a následně nebyly dostatečně opyleny. Rybíz má poměrně vysokou plodnost a s tím spojenou i spotřebu živin. Rostliny citlivě reagují na nedostatek vláhy, živin a nízký obsah organických látek. Pokud budeme okolí keřů často kypřit a zajistíme jim dobrou strukturu půdy, nemusíme se starat o doplňkovou závlahu.Rybíz sklízíme v jeho plné konzumní zralosti, tedy obvykle v červenci.

červený rybíz

Rybíz a účinky na lidské zdraví

Rybíz je nutričně vysoce hodnotné ovoce, patří mezi důležité zdroje vitamínů a esenciálních minerálních látek. Černý rybíz je velmi bohatým zdrojem vitamínu C, ale také vitamínu P a bioaktivních flavonoidů. Obsahuje rovněž pektiny a významné množství resveratrolu. Řadíme jej tak mezi rostlinné antioxidanty. Rybízové bobule obsahují také spoustu kyselin a kromě toho jsou zdrojem důležité vlákniny. Konzumace rybízu je dobrá proti artritidě, průjmu, působí močopudně a posiluje žaludek. Obsažené pektiny pomáhají v boji s rakovinou. Díky obsaženým antioxidantům je rybíz prevencí stárnutí buněk, tkání, orgánů a organizmu. Černý rybíz je navíc dobrý také proti nachlazení a kašli.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Reklama

Náš tip

Mykorhizní houby pro balkónové rostliny

Mykorhizní houby tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin. To umožňuje lepší příjem vody a živin rostlinám a následně lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, více květů, dlouhodobější kvetení.

 

Zahradní nábytek od přímého dovozce

Zahradní set nábytku z exotického odolného dřeva akácie. Set 4 židlí a velkého stolu. Výhodná cena. Nákup od přímého dovozce do ČR.

 

Chytrá trouba 3v1 SOGO SS-10465

Chytrá trouba 3 v 1 = pečící TROUBA, horkovzdušná FRITÉZA a SUŠIČKA ovoce SOGO SS-10465, 8 přednastavených programů, regulace teploty 65 - 200 °C., časovač až na 60 minut (při sušení až na 24 hodin), kapacita 10 l.

 

Plastové plotovky z materiálu Traplast™

Ještě nemáte jasno jaký plot si pořídit? Jednoznačně z plastových plotovek z materiálu Traplast™. Je to odolný materiál, nevyžaduje žádnou údržbu a tímto nákupem budete navíc vtřícní životnímu prostředí.

 

ŠAMPION MEZI HNOJIVY!

Krystalické, ve vodě rozpustné hnojivo Kristalon je na českém trhu více než 25 let. Je bohaté na základní živiny, které jsou ve snadno a rychle přijatelné formě obohacené o mikroprvky.

 

Dlažba Prefa Dekor

Vyberte si z široké nabídky venkovní betonové dlažby - klasická dlažba, zámková i historizující, základní odstíny i melírové barvy. Beton v zahradě nestárne. Je odolný a nadčasový. PREFA DEKOR.

 

Reklama

Firmy z oboru

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

VENTURA - VENKOV | užitečné bakterie

Přes záhon plný života k jezírku bez řas. Podpořte úrodu, nastolte rovnováhu a užijte si svůj kus přírody.

Sazenice či zahrady od SHOPU ROKU 2015

STARKL je rodinné zahradnictví s tradicí od roku 1912. Specializuje se na rostliny pro zdejší klima se zárukou ujmutí. Od cibulek po vzrostlé stromy.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom