Jablka - jabloně na zahradě
Jablka jsou plody jabloně (Malus), což je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých. Roste v mírném klimatickém pásu severní polokoule a lze jej pěstovat až do výšky 700 metrů nad mořem. V současnosti je známo několik odrůd. V České republice je domácím druhem jabloň lesní (Malus sylvestris), jejíž geny byly využity na vyšlechtění některých odrůd kulturních jabloní. Jabloně, které jsou dnes u nás pěstovány ve velkém pro plody jsou označovány jako jabloně domácí (Malus domestica). Na křížení současných oblíbených odrůd jabloní se podílely jabloně mnoha druhů.
Jabloně jsou u nás jedním z nejpěstovanějších druhů ovocných stromů a jsou pěstovány v mnoha odrůdách. Stromy kvetou na jaře narůžovělými květy. Plody stromu - jablka - jsou malvice, tedy dužnatý nepukavý plod, uvnitř kterého je jaderník se semeny. Dozrávají na konci léta nebo na podzim, závisí na odrůdě. Mají kulovitý tvar, v průměru 5 až max. 15 cm, jsou aromatické, šťavnaté a velmi chutné - sladké i kyselé.
Druhy jablek
Šlechtěním jabloní byla dodnes vypěstována ohromná škála odrůd jablek, které se od sebe liší velikostí, barvou, tvarem i chutí. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří např.:
Golden Delicious - jde o poměrně starou odrůdu jablek, která byla vypěstována jako náhodný semenáč již v roce 1890 v USA. Pravděpodobně tato odrůda vznikla křížením odrůd Griemsovo zlatožluté a Reneta zlatá. V současnosti jde o nejrozšířenější odrůdu jablek. Dozrává na konci září až v polovině října. Odrůda Golden Delicious se vyznačuje žlutou případně nazelenalou slupkou.
Granny Smith - zralé plody mají světle zelenou slupku, jde o tvrdší odrůdu s ostřejší chutí. Toto šťavnaté jablko je vynikající na vaření, pečení i pro běžnou konzumaci. Plátky nehnědou tak rychle, jako u jiných odrůd.
Idared - tato odrůda pochází z USA a plody jsou poměrně velké, barva přechází z původní zelené ve žlutou a následuje i červenou, která na jablku vytvoří krásné mramorování. Zraje na počátku října a je náchylná na padlí a mrazíky
Jonagold - středně velké kuželovité jablko, jehož základní barva je zelenožlutá, krycí pak červená, která překrývá 2/3 plodu. Slupka je tenká, hladká, suchá a otlačuje se. Dužnina má krémovou konzistenci, je šťavnatá, navinule sladké chuti a velmi dobrá.
Melrose - údajně nejchutnější odrůda jablek, byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd Jonathan a Red Delicious, plody jsou šťavnaté a voňavé, mají světle červenou barvu
Jonathan - americká odrůda objevená kolem roku 1800, plody jsou chuťově výborné, odrůda je vhodná do vyšších poloh. V minulém století byl Jonathan významnou tržní odrůdou.
Spartan - menší kulovitá jablka zelenožluté, později červenožluté barvy. Dužnina je bílá, křehká, jemná, šťavnatá, navinule sladká, aromatická a velmi dobrá.
James Grieve - hojně rozšířená odrůda původem z Německa, která se sklízí ve druhé polovině prázdnin. Má žíhané plody žluté a červené barvy. Odrůda Red má však plody jen červené. James Grieve je odrůda poměrně odolná vůči chorobám.
Odrůdy jabloní podle doby sklizně:
Letní: Julia, Primula, , Discovery, Mantet, Daria, James Grive Red, Mio
Podzimní: Lord Lamborne červený, Prima, Alkmene, Diadém, Akane
Raně zimní: Spartan, Šampion, Angold, Selena, Denár
Zimní: Bohemia, Florina, Golden Delicious, Jonagold, Rubín, Otava, Patriot, Rosana, Klára, Sir Prize
Pozdně zimní: Topaz, Idared, Zuzana, Melrose, Zvonkové, Auralia, Gloster, Ontario, Karmína, Jonalord
Pěstování jablek
Jabloním se daří zejména v hlinitopísčitých či písčitohlinitých půdách, které jsou dobře propustné, mírně vlhké a obsahují dostatek humusu. Pokud je pěstujeme v sušších oblastech, jsou pro ně vhodnější těžší půdy, protože lépe udržují vláhu. V chladnějších lokalitách jim vyhovují půdy lehčí. Je třeba se vyhnout velmi jílovitým, silně písčitým či vápenitým půdám. Ideální jsou neutrální a mírně zásadité půdy s pH mezi 6,2 až 8. Pro výsadbu jabloní není dobré volit jižní svahy, protože mají rády mírnou, ale stálou vlhkost půdy. Ideální hloubka spodní vody je 80 a 120 cm.
U jabloní je třeba provádět zimní a letní řez. Zimní se provádí od poloviny listopadu až do března, tedy v době vegetačního klidu, letní řez se dělá od dubna do srpna, čili za vegetace. Zimní řez je důležitější. V červnu pak stačí vytrhat vzhůru rostoucí silné výhony nahoře v koruně a ohnout výhony u mladých stromků. Stromy pak začnou dříve plodit a méně rostou. V srpnu je možné provést ještě doplňkový pozdně letní řez.
Jablka a účinky na lidské zdraví
Jablka jsou lidskému tělu velmi prospěšná, obsahují totiž látky, které zvyšují imunitu a také odolnost člověka proti stresu. V jablcích je obsažen vitamín C, minerální látky, jako železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík i řada antioxidantů, které ochraňují DNA v lidských buňkách. Konzumací jablek tak snižujeme riziko vzniku rakoviny. Jiné látky v nich obsažené zase chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.Díky velkému množství vlákniny je konzumace jablek vhodná také v případě zácpy - vyčistí střeva. Jablka také snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují srdce a imunitní systém. Také stabilizují hladinu cukru v krvi a posilují dásně. Jablko obsahuje až 85% vody, je tak skvělým pomocníkem při dietách, protože zasytí, přitom má nízký obsah cukru a málo kalorií. Do svého jídelníčku mohou jablka bez obav zahrnout i diabetici.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam