Reklama

Borůvky - pěstování na zahradě

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus L.), zkráceně nazývaná jen borůvka, je rostlina z čeledi vřesovcovitých. Vytváří souvislé porosty nazývané borůvčí. Plodem jsou černomodré či fialové bobule, které mají výraznou chuť a schopnost barvit do fialova – jsou tedy i kvalitním přírodním barvivem. Borůvky jsou velmi lahodné a oblíbené ovoce, které má díky velkému obsahu antioxidantů příznivé účinky na lidské zdraví a slouží rovněž jakožto prevence rakoviny.

Borůvka je dosti hustě rozvětvený nižší keřík, který dorůstá výšky okolo 50 cm. Má vejčitě okrouhlé opadavé listy, které jsou lysé a s krátkými řapíky. Výrazné světle zelené květy se na keřích objevují od dubna až do června. Bobule, které dozrávají od června do září, obsahují při detailnějším prozkoumání spousty drobných semen.

borůvky

Druhy borůvek

Brusnice borůvka roste divoce v lesích střední Evropy, na Kavkaze, Islandu, v Číně i Japonsku. U nás se vyskytuje ve vyšších polohách, na pasekách, vřesovištích či rašeliništích, jinde v Evropě se objevuje ve společenstvech subalpínského stupně či v porostech kleče. V Severní Americe a Kanadě pak roste poddruh Vaccinium myrtillus subsp. oreophilum. Tyto plané lesní borůvky však nestačí pokrýt obrovský zájem o toto ovoce, proto se pěstují i zahradní formy borůvek, které byly vyšlechtěny v několika odrůdách. Velmi oblíbené jsou například borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), které jsou lidově označovány za borůvky kanadské, americké, velkoplodé, zahradní apod.

Jednotlivé odrůdy kanadských borůvek se liší jak velikostí samotné rostliny, tak i velikostí a barvou plodů a také jejich chutí. Důležitá je rovněž odolnost k vymrzání a doba dozrávání. Mezi oblíbené odrůdy patří například Earlyblue, Duke, Blueray, Patriot, Berkeley, Bluecrop, Herbert, Darrow, Jersey, Coville, Lateblue či Elliot.

Pěstování borůvek

Základem pro úspěšné pěstování borůvek je kyselá půda s pH 5.0 a méně. Pokud je pH půdy vyšší než 7.0, je půda pro pěstování borůvek nevhodná. Výborně se borůvkám daří také v čisté rašelině, kterou přihnojujeme. Rostliny dále vyžadují vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Mají totiž mělký kořenový systém a jsou tak na nedostatečnou vlhkost značně citlivé, zejména v prvních dvou až třech letech. Borůvky vyžadují slunné stanoviště, které bude ideálně ještě kryté proti mrazivým větrům. Snesou však i polostín. Rostlina v průběhu vegetace vyžaduje minimálně 140 bezmrazých dní.

Borůvky je nejlepší množit řízkováním. Semenáče jsou sice vitálnější, ale mají méně kvalitní plody. Před výsadbou je třeba kořeny borůvek namočit na několik hodin do vody. Poté můžeme sázet do připravené půdy, do sponu minimálně 1,2 x 3 metry. Ideální je jarní výsadba, protože sazenice tak mají možnost do podzimu zakořenit. V prvním roce po vysazení borůvky nehnojíme, protože mají velmi citlivé kořeny a mohly by se poškodit. Ve druhém roce je v období květu možné přidat síran amonný či močovinu. Po odkvětu již nepřihnojujeme. Na borůvky nepoužíváme hnojiva obsahující chlór, vápník ani dusík. Borůvka začíná plodit až ve třetím roce a do plné plodnosti se postupně dostává v průběhu 8 let. Zejména v období tvorby plodů je třeba rostliny pravidelně zalévat. Většina odrůd kvete v květnu a plody dozrávají od června do konce září.

Borůvka je sice samosprašná, ale pokud vysadíme vedle sebe dvě různé odrůdy, pozitivně tím ovlivníme lepší opylení, velikost plodů a celkovou sklizeň. Pokud si tedy koupíme dvě odrůdy, nesmíme si vybrat velmi ranou a velmi pozdní, protože jejich kvetení neprobíhá ve stejnou dobu a tak by se efekt dvou odrůd zcela minul účinkem. Co se týče řezu borůvek, tak první dva roky keře neřežeme vůbec, třetí rok odstraníme ze středu slabé výhonky, aby se keř dále nezahušťoval. Ani největší a nejsilnější výhony nedávají moc borůvek, ideální je ponechat si středně silné výhony. Keř by měl mít 5 až 8 silných a rovných větví s dostatečnými přírůstky. Řez provádíme vždy od začátku vegetačního klidu až do období květu, ideální pro řez je časné jaro.

Borůvky a účinky na lidské zdraví

Borůvky mají nesmírně pozitivní vliv na naše zdraví, protože obsahují velké množství antioxidantů. Mnohdy bývají označovány jako nejzdravější ovoce na světě. Obsahují třísloviny, antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, který má antioxidační a antibakteriální účinky, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, jen málo tuků a dále také minerální látky, jako je hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom a další. Borůvky údajně zlepšují noční vidění, léčí šeroslepost a infekce a celkově zlepšují imunitu těla. Konzumace borůvek je dobrá při průjmech a jiných střevních onemocněních a zánětech močových cest. Snižují rovněž hladinu cholesterolu v krvi, prospívají regeneraci sliznic a mají uklidňující účinek. Jsou rovněž skvělým ovocem pro všechny, kdo bojují se snižováním tělesné hmotnosti a také pro kuřáky na odvykací kúře – podporují tvorbu dopaminu. Zralé borůvky jsou také podpůrným prostředkem pro léčbu neplodnosti.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Reklama

Náš tip

Kopřiva plus - přírodní podpora růstu

Kopřiva plus je růstový aktivátor vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré. Podporuje tvorbu kořenů, růst listové plochy, kvetení a vývoj plodů. Chrání přírodní cestou rostliny před škůdci.

 

Balkónový set nábytku přímo pro vás

Odolný a praktický set nábytku, který se svou velikostí vejde na každý balkón. Pohodlné sezení u kávy. Relaxujte podle svých představ. Výhodná cena.

 

Stolní chytrý gril Jata GR3000

Stolní chytrý gril Jata GR3000 , povrch je nepřilnavý, odolný proti poškrábání, spirála E zajíšťující ještě lepší rozvod tepla, 4 teploty: 75/120/160/230 ° C., snadné čištění, příkon 2650 W.

 

Plastový plot jednou provždy

Chcete mít více času na sebe nebo své děti? Pořiďte si plot z materiálu Traplast™.
Plastový plot z Traplastu™ Vás nebude obtěžovat neustálým natíráním. Má mimořádnou odolnost proti povětrnostním vlivům.

 

MŮJ ZDRAVÝ KOUSEK RÁJE

Moje zahrádka, to je mé království. A také místo, kde roste to nejlepší ovoce a zelenina na světě! Tak proč ji zatěžovat zbytečnou chemií? Se substráty a hnojivy značky Agro NATURA můžete pěstovat snadno a zdravě!

 

Betonové květináče, koule a kmeny

Prvky venkovní architektury, bez kterých se neobejdete - betonové květináče, koule, kmeny nebo pojezdová trávníková obruba. Beton v zahradě nestárne. Je odolný a nadčasový. PREFA DEKOR.

 

Reklama

Firmy z oboru

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

VENTURA - VENKOV | užitečné bakterie

Přes záhon plný života k jezírku bez řas. Podpořte úrodu, nastolte rovnováhu a užijte si svůj kus přírody.

Sazenice či zahrady od SHOPU ROKU 2015

STARKL je rodinné zahradnictví s tradicí od roku 1912. Specializuje se na rostliny pro zdejší klima se zárukou ujmutí. Od cibulek po vzrostlé stromy.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom