Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
11.02.2024
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.
Jarní květiny či cibuloviny můžete aranžovat do jakýchkoliv proutěných košíků či skleněných a keramických nádob. K jarním dekoracím patří různé mističky, které mohou připomínat ptačí hnízdečka nebo košíčky, v nichž jsou v aranžovací hmotě vytvořené miniaturní jarní krajinky. Můžete zvolit jak pestrobarevné kombinace, tak i dekorace v barvách vašeho interiéru.
Přečtěte si také článek Přivítejte jaro - jarní květinové dekorace a aranžmá
Typicky jarní květiny jsou zejména narcisy, modřence, primulky, tulipány, krokusy a hyacinty. Všechny se vyznačují veselými barvami květů, z nichž mnohé navíc i voní.
Do misek se nejvíce hodí nízké druhy cibulovin, jako jsou krokusy, modřence či primule, kde jejich barevnost nejlépe vynikne. Vyšší cibuloviny jako narcisy či tulipány báječně doplňují nízké cibuloviny nebo mohou být samostatnou solitérní dekorací. Specifické postavení v aranžmá mají hyacinty, které nejlépe vyniknou ve skleněných nádobách.
Prvosenka – první posel jara
V bytě jsou nejčastěji pěstovaným druhem primulí kultivary Primula obconica. Kvetou v rozličných barvách a odstínech, od světle žluté až po zlatě zářící, s oranžovými květy, růžovými, červenými až po tmavě modrou či dokonce dvoubarevně. K tomu, aby primulky bohatě kvetly, potřebují dostatek světla a teplotu kolem 12-15°C. Primulkám se totiž nedaří v blízkosti ústředního topení, proto je umístěte do méně vytápěné místnosti, na lodžii nebo verandu tak, aby na ni nepražilo přímé slunce. Primule zaléváme podle potřeby tak, aby substrát nikdy nepřeschl. Nejvhodnější je zálivka do misky.
Primule lze sesadit do misky tón v tónu nebo barvy kombinovat. Slušet jim bude i výsadba do košíčku či truhlíku s kroucenou japonskou vrbou či jehličnatou bonsai. Přirozeným dojmem působí minizahrádka s primulemi, které doplňují větvičky s jehnědami a povrchem krytým mechem.
Po odkvětu primule umístíme na chladnější, světlé místo, a jakmile to počasí trochu umožní, vysadíme je do zahrady, nejlépe na severní nebo severozápadní stranu pod listnaté keře nebo mezi trvalky.
Přečtěte si také článek Designové květináče na parapet, na stěnu i na terasu
Barvou jara je žlutá
Nejvýraznější žlutou i širokou paletou všech jejích odstínů disponuje jednoznačně narcis. Díky rozmanitosti svých květů, barev i tvarů, lze vytvořit celou řadu veselých a svěžích aranžmá. Do misek jsou nejvhodnější nízké narcisy triandrus a N. cyclamineus, které dosahují výšky jen 30 cm a dokonce i jemně voní. Do sesazovaných misek, stejně jako narcisy, patří botanické tulipány. Jsou kompaktní a nízkého vzrůstu, proto jsou vhodnější než běžné tulipány. Obě cibuloviny budou pěkně ladit s keramikou, proutím i nádobami z pálené hlíny. Vždy je však třeba myslet na to, aby bylo dno misky či květináče nepropustné, případně aranžmá doplnit podmiskou shodného designu.
Hyacinty provoní byt
Aby byl výčet jarních květin co nejúplnější, nesmíme zapomenout na hyacinty, jejichž největší devizou je jejich vůně. Ovšem pozor, ne každý ji snáší, proto nikdy nedávejte aranžmá s hyacintou do ložnice. Hezky vypadají cibulky hyacintů v průhledných skleněných vázách či džbánech na parapetu okna, kde mají dostatek světla. Výborně se k tomu hodí rychlené hyacinty, které jsou nyní k dostání v mnoha barvách. Hyacinty disponují celou paletou barev od modré, fialové a bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až po červenou. Plné květy mají kultivary 'Hollyhock' (červený květ), 'Madame Sophie' (bílý) nebo 'Pink Royal' (masově růžový).
Jarní aranžmá – veselá zahrádka z cibulovin
Jarní podmanivou krajinku může mít doma každý. Stačí si vybrat pěknou nádobu, koupit pár rychlených cibulovin v květináči a začít tvořit.
Nejdříve pokryjeme dno květináče či misky slabou vrstvou keramzitu či drobných kamínků, které plní funkci drenáže. Na ni rozmístíme rostliny (v květináči či bez), zasypeme zeminou, povrch urovnáme a případně zakryjeme mechem. Celou výsadbu zalijeme a necháme čtyři až pět dní aklimatizovat. Než si květiny v domácím prostředí zvyknou, vypravíme se na procházku a nařežeme větévky zlatého deště, kdoulovce, trnky, třešně či vrby. Ty pak vložíme do kbelíku s vlažnou vodou, který necháme v chladnější místnosti. Asi po týdnu se objeví náznaky prvních pupenů a lístečků, a to je ten správný čas jimi doplnit vysazenou misku. Větévky aranžujeme po obvodu nádoby od nejkratší po nejdelší jako stylizovaný půtek, můžeme je svázat lýkem či jutovou stuhou a doplnit hnízdečkem ze spletených větviček, peříčky či různými figurkami mláďat zvířat a ptáků. Zkrátka, kreativita má zelenou jako jaro, které právě klepe u vás doma na dveře.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Freepik
Článek byl zobrazen 28194 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!
Jak pěstovat a sklízet zeleninu i pod sněhem
Taky vás při pohledu na opuštěné záhony v mlze a sněhu chytá splín? Máme pro vás důvod k radosti. Zimní sezóna pro zahradníky vůbec nemusí znamenat jen listování v katalogu semínek. Prozradíme vám tajemství zeleninových otužilců, které můžete na zahradě vesele pěstovat i v zimě.
Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón
Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?
Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
Hortenzie jsou vyhledávané a oblíbené zejména pro své nápadné květenství, jehož barvu lze ovlivnit také kyselostí půdy. Tyto opadavé velkolisté keře jsou ozdobou každé zahrady a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Jaký druh hortenzie si vybrat, kam je vysadit a jak se o ně starat?
Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.
Nová generace květináčů
„Obalů na květiny“ je na trhu tak široká škála, že si může vybrat téměř každý. Použité materiály se neustále zdokonalují, tak aby lahodily oku a zároveň odolávaly co nejvíce povětrnostním i jiným vlivům.
Kalendář pro (ne)kaktusáře
Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.