Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
12.05.2021
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.
Pěstování tomelu není náročné, ale nebude se mu dařit všude. Rostlina vyžaduje dostatek tepla, slunné stanoviště a propustnou půdu s dostatkem živin. Ideální podmínky má v teplých vinařských oblastech, kde ji můžeme bez obav pěstovat venku po celý rok. Ve vyšších polohách je potřeba na zimu rostlinu zakrýt. Kaki je možné pěstovat také v nádobě a na zimu ji přenést do nevytápěného skleníku nebo zimní zahrady.
Při výsadbě vybírejte závětří a chráněné stanoviště. Ideální jsou pro výsadbu dvory a závětří domů. Výsadbu lze provádět na jaře nebo na podzim, na sklizeň se můžete těšit v říjnu až listopadu. Pokud budete rostlinu nechávat venku celoročně, je lépe ji vysazovat na jaře, protože během léta stihne dostatečně zakořenit a bude odolnější. Před příchodem chladnějších dnů je dobré důkladně zamulčovat kořeny, například vyzrálým kompostem až do výšky 15 – 20 centimetrů. Mladé rostliny můžete před zimou obalit netkanou textilií nebo jutou.
V prvních letech po výsadbě rostlina přirůstá pomalu a energii směřuje především k vytvoření bohatého kořenového balu. Jakmile kaki důkladně zakoření, roční přírůstky jsou bohaté a rostlina roste bujně. V našich podmínkách stromy dosahují výšky 2 až 3 metry, mají lesklé tmavozelené listy a v zahradě působí velmi dekorativně.
Na plody si musíte počkat až do podzimu, kdy na stromě už není listí. Sytě oranžové plody o průměru 5 – 8 centimetrů mohou vážit až 500 gramů. Zralé plody jsou velmi sladké, chutí připomínají meruňky, meloun a hrušky a jsou bohaté na vitamíny (jako vitamin C a betakaroten), minerály a stopové prvky. Plody lze konzumovat přímo, přidávat do salátů, sladkých jídel, oblíbené jsou také šťávy, džemy nebo sušené kaki. Výhodou pěstování na vlastní zahradě je možnost nechat plody na stromě až do úplné zralosti. Plody kaki, které jsou dostupné v obchodech, jsou sklízeny nezralé, aby přežily dlouhý transport, a doma je pak musíme nechat ještě dozrát do měkka.
Pokud byste si rádi na zahradě nebo ve skleníku rádi pěstovali vlastní exotické ovoce, je právě nyní ideální čas na nákup sazenic a výsadbu. Nakupovat můžete v zahradnictvích a e-shopech, např. https://eshop.starkl.com/kaki-tomel-168000/. Vždy dávejte přednost prověřeným pěstitelům a prodejcům, u kterých máte jistotu, že si kupujete dostatečně silnou a zdravou rostlinku.
Širokou nabídku dalších ovocných stromů najdete v Zahradnictví Starkl, stejně tak rady a tipy na pěstování a zákaznickou poradnu.
Přečtěte si také
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -
Článek byl zobrazen 21840 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Vytvořte si pomocí muškátů romantická zákoutí v zahradě nebo na terase
Muškáty jsou zárukou záplavy květů bez větší námahy. Vše, co tato rozmanitě kvetoucí rostlina potřebuje, aby od jara do podzimu krásně vypadala, je slunce, voda a pravidelné hnojení. Používejte kvalitní substrát, dbejte na dostatek místa a dobrou drenáž. Muškáty se vám odmění bohatými květy, ať už jimi osázíte květináče, truhlíky nebo záhony.
Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.
Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.
Proč mít na zahradě dvouletky
Ještě donedávna bývaly nepostradatelnými květinami venkovských zahrádek, ale dnes už si na ně málokdo vzpomene. Babiččina zahrádka se bez dvouletek zkrátka neobešla už proto, že řada z nich patří mezi léčivky.
Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?