Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
28.08.2017
Hledáte-li pro svou zahradu mrazuvzdornou květinu, která bohatě kvete sytými barvami až do podzimu, bude hortenzie latnatá tou správnou volbou. Barvy jejích květů velikosti XXL se postupně vybarvují až do sytých odstínů a jsou ozdobou každé podzimní zahrady.
Hortenzie latnatá, latinsky hydrangea paniculata, patří mezi keřovité hortenzie a dorůstá do výšky zpravidla 1 až 2 metrů. Od dalších druhů hortenzií (např. velkolisté) se liší hlavně tvarem květů. U klasických hortenzií je tvar květů spíše kulovitý, u hortenzií latnatých připomíná kužel, který měří 20 až 30 centimetrů. Barva květů závisí na konkrétní odrůdě a také se mění v průběhu kvetení. Květy některých odrůd se vybarvují od bílé, krémové až po tmavě červenou.
Proč jsou hortenzie latnaté tak oblíbené?
Kromě velikosti květů a krásných sytých barev je to především jejich odolnost a mrazuvzdornost až do -30 st. C. Hortenzie latnaté navíc kvetou později a budou tedy zdobit podzimní zahradu až do prvních mrazíků.
Výsadba hortenzií latnatých a pěstování
Hortenzie mají rády hlubokou, humózní a propustnou půdu. Do sázecí jamky dáme tedy trochu rašeliny. Rostlinky vysazujeme zpravidla na jaře od března do května nebo na podzim od září do listopadu. Obecně by se dalo říci, že rostlinky pořízené v kontejnerech můžeme vysazovat celoročně až do zámrazu.
Hortenzie potřebuje dostatek světa a prostoru. Na jeden metr čtvereční zpravidla vysazujeme jednu až dvě rostliny. Časem se bohatě rozrostou a jsou proto vhodné také do živého plotu.
Hortenzie můžeme pěstovat také v nádobách na balkónech nebo na terasách. Nádoba by měla pojmout u menších odrůd 10 litrů substrátu, u větších pak minimálně 20 litrů. Jako substrát je vhodná zahradní zemi smíchaná s rašelinou. Jako oporu hortenziím v nádobách můžeme použít 3 bambusky, které nahoře svážeme a vytvoříme jakýsi stan.
Zimování
Hortenzie latnaté jsou opravdu mrazuvzdorné, a pokud jsou pěstovány v záhoně, nemusíme mít o ně strach. Pouze je dobré zakrýt jim před holomrazy kořenové krčky listím nebo rašelinou. Hortenzie v nádobách zimujeme na chráněném místě.
Řez hortenzií
Zatímco hortenzie s plochým nebo kulovitým květenstvím se seřezávat nedoporučují, hortenzie latnaté naopak po odkvětu razantně seřízneme, protože rostou na jednoletém dřevě. Další rok budou kvést ještě bohatěji.
Nejznámější kultivary
Stejně jako u klasických hortenzií najdeme i mezi latnatými mnoho kultivarů. Mezi ty nejznámější patří Diamant rouge, Diamantino, Fraise Melba, Phantom, Sundae Fraise nebo Vanille Fraise.
Náš tip:
Rostlinky nakupujte v osvědčeném zahradnictví, kde vám poradí také s výsadbou a pěstováním https://eshop.starkl.com/latnate-hortenzie/.
Přečtěte si také
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
- PR článek -
Článek byl zobrazen 29157 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.
Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.
Inspirace - vánoční hvězda jako dekorace na jídelním stole
Poinsettie neboli Vánoční hvězda je snad nejoblíbenější vánoční květinou a díky její kráse stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací na jídelních stolech. Inspirujte se prací profesionálů a vytvořte si doma neopakovatelný sváteční stůl.
Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?