Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
07.03.2018
Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, a to zejména pro krásu a barevnost svých květů a nádhernou vůni. Mezi růžemi najdeme odrůdy velkokvěté, trpasličí s drobnými kvítky, popínavé i půdopokryvné. Růže jsou vždy ozdobou zahrady, z jejich okvětních lístků si navíc můžete vyrobit 100 % BIO růžovou vodu pro domácí péči o pleť.
Růže mají rády slunné a teplé stanoviště. Pro svůj zdravý růst potřebují hlubokou, kyprou a dostatečně humózní půdu. Ideální stanoviště je volně v prostoru zahrady, nikoliv v rohu nebo u stěny zacloněné proti větru.
Růže Ludmila
Výsadba a pěstování
S výsadbou můžete začít už v březnu, případně ještě během dubna a května. Na podzim můžete vysazovat od října až do prvních mrazíků. Stanoviště by mělo být dostatečně slunné a teplé. Růže nikdy nevysazujeme na stanoviště po růžích. Půda po růžích je vždy velmi vyčerpaná a tak nejdříve můžete sadit růže na stejné stanoviště po 6- 8 letech, kdy je půda opět plná živin. A je přitom jedno, zda tam dříve byly vysazeny růže pouze jeden rok, nebo několik let. Pokud byste chtěli růže přece jen sadit na stejné místo, musíte vyměnit zeminu až do hloubky 50 centimetrů.
Růže Olivia
Jednotlivé rostliny vysazujeme ve vzdálenosti 35 cm u velkokvětých růží, 25 cm u trpasličích růží, 80 – 10 cm u pnoucích a stromkových růží a 45 cm u půdopokryvných růží. Do jámy kolem kořenů nasypeme kyprou zeminu, kořeny důkladně zasypeme a bohatě zalijeme. Zemina by měla kořeny chránit před vyschnutím a mrazem. Místo očkování musí být přibližně 2 cm pod zemí.
Při pěstování a je důležitá pravidelná závlaha a hnojení. Růže mají radši jednorázové důkladnější zalití (asi 30 litrů na m2) než každodenní mírné kropení. Na zimu pokryjeme půdu kolem rostlin zetlenou chlévskou mrvou (čerstvá by mohla způsobit popálení rostlin), kterou potom na jaře lehce zahrabeme do půdy. Na jaře použijeme hnojivo na organické nebo minerální bázi nebo přímo hnojivo na růže. V létě půdu pokrýváme kompostem, mulčovací kůrou nebo rašelinou, což rostlinám zabezpečí stále stejnou půdní vlhkost. Po prvním srpnu už rostliny nepřihnojujeme.
Během vegetačního období odstraňujeme (odtrneme nebo odstřihneme) plané výhony, které poznáme tak, že mají světlejší listy.
Na květy se můžeme těšit dle odrůdy od června až do října.
Sazenice vždy nakupujte od prověřených pěstitelů nebo zahradnictví, kde vám poradí s pěstováním, péčí, závlahou apod. Více než 40 druhů růží, akční nabídky a množstevní slevy najdete např. zde https://eshop.starkl.com/ruze/.
Pěstování růží na balkónech
Růže je možné pěstovat také v nádobách na balkónech a terasách. Nádobu volíme silnostěnnou o objemu alespoň 25 litrů a půdu kyprou, humózní a čerstvou. Na zimu je lépe přenést růže do chladné místnosti s teplotou kolem -1 stupně C. Pokud chceme nechat rostlinu v zimě venku, je nejdůležitější ochránit především kořeny růží. Silnostěnné nádoby ochrání alespoň částečně rostlinu v letních měsících proti přehřívání kořenů a v zimě proti nárazovému větru a promrzání. Na zimu je pak nutné i silnostěnnou nádobu s rostlinou ještě obalit a zateplit, např. polystyrénem.
Vlevo voňavá růže Bordüre Rose® a velkým množstvím květů, vpravo popínavá a silně voňavá růže Elfe®
Choroby a škůdci
Růže jsou bohužel náchylné na škůdce i některé choroby. Ze škůdců jsou to nejčastěji mšice a pilatka dřeňová. Vhodnou ochranou je postřik a u pilatky také odstřižení napadených výhonů. Odstřižené výhony napadené pilatkou je nutné spálit, aby nedošlo k jejich šíření na další rostliny. Růže často napadají také nemoci – padlí a černá skvrnitost. Ideální ochranou je preventivní postřik. A zdaleka nejlepší prevencí chorob růží je vhodně zvolené stanoviště na slunci. Pokud růže vysadíme na stinné místo s jílovitou nepropustnou půdou, máme na problém s nemocemi přímo zaděláno. Stejně tam dodržujte i vzdálenost rostlin při výsadbě, aby měly dospělé rostliny dostatek vzduchu. Šířku rostliny by nám měl sdělit prodejce, resp. měla by být uvedena na štítku.
Řez růží
Aby se růžím dobře dařilo, je potřeba pravidelně provádět řez. Před začátkem zimy se všechny výhony zakrátí na stejnou výšku asi 30 až 50 cm, podle síly vzrůstu dané odrůdy. Na konci zimy provádíme hlubší řez, při kterém se bezezbytku odstraní všechny slabší a starší výhony. Ponechá se 3 až 5 dobrých výhonů, které se zakrátí podle síly vzrůstu dané odrůdy na 10 -15 cm. V létě se odstřiháváme jen odkvetlé květy, čímž podpoříme růst nových výhonů a květů.
Ať už zvolíte jakoukoliv odrůdu růži, barvu, solitérní rostlinu, popínavou, nebo půdopokryvnou, vždy bude ozdobou vaší zahrady. Růže můžete pěstovat na samostatném růžovém záhoně nebo ve společnosti dalších květin, kde vynikne jejich krása a jedinečnost.
Růže jsou základem floristiky - ve váze nádherně voní, a také dlouho vydrží.
100 % BIO růžová voda - recept:
K přípravě budete potřebovat:
1 l vody
150 g okvětních plátků, nejlépe červených růží
Do nádoby vložte 50 g okvětních plátků růží omytých pod tekoucí vodou a poté je zalijte vroucí vodou. Nechte 1 hodinu vylouhovat, přelijte přes sítko a růžové lístky důkladně vyždímejte. Vodu, která má již lehké růžové aroma přivedeme k varu a přelijeme jí dalších 50 g růžových lístků. Necháme 10 minut louhovat a poté přelijeme přes sítko. Toto zopakujte ještě jednou.
Takto získanou BIO růžovou vodu nalijte do skleněné lahve. Používejte na pleť ráno pro osvěžení nebo večer po odlíčení. Uchovávejte ji v lednici a spotřebujte do 10 dní.
Foto: Zahradnictví Starkl
Mohlo by vás zajímat:
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
- PR článek -
Článek byl zobrazen 13948 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?

Užitečné aplikace po zahrádkáře – vaše zahrada v tabletu nebo telefonu
Chcete-li mít nejkrásnější zahradu široko daleko, není nic jednoduššího než zavolat na pomoc zahradníka, který se vyzná ve svém oboru. Máte-li odvahu a chuť to zvládnout sami, pomozte mobilními aplikacemi, které snadno nainstalujete do svého telefonu, počítače nebo tabletu a ve kterých najdete vše potřebné.

Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Luční kvítí na zahradě
Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.

Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.