Pěstujeme řebčík královský
16.06.2012
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.
Řebčík královský (Fritillaria imperialis) je majestátní rostlina, která svou výškou dvojnásobně převyšuje tulipány, narcisy a další jarní květiny. Lodyha dorůstá do výšky 60 až 100 cm, proto je na zahradě velmi dominantní. Oranžovými, ohnivě červenými a čistě žlutými zvonkovitými květy zdobí záhony od dubna do května. Listy řebčíku jsou lesklé, kopinaté a zdobí nejen spodní část rostliny, ale i její vrchol. Přímo nad květy ještě vyrůstá chochol listenů.
Domovinou řebčíku královského je Afghánistán, Írán a Himálaj. V Evropě se začal pěstovat v polovině 16. století. U nás se pro řebčík královský užívají také lidové názvy císařská, případně čínská koruna. Řebčík královský je dnes hvězdou jarních záhonů, kterým dodává nezaměnitelný vzhled. Nejlépe vyniká na pozadí trvalkových záhonů, ale pozornost upoutá i v předzahrádkách. Výhodou je, že i po odkvětu si zachovává jakýsi exotický vzhled.
Pozor! Řebčík královský je rostlina jedovatá a nejvíce jedu se nachází v jejich cibulích. Řebčík obsahuje toxické alkaloidy a otrava se projevuje mimo jiné nevolností.
Odrůdy a kultivary Řebčíku
Nejčastěji se můžete v záhonech setkat s červenou odrůdou F. i. „Rubra“, žlutou F. i. „Lutea“ nebo oranžovou odrůdou F. i. „Aurora“. Kromě řebčíku královského je u nás známý také drobnější řebčík kostkovaný (Fritillaria melegris), řebčík perský (Fritillaria persica) s malými liliově zbarvenými zvonky či poměrně vzácný řebčík asyrský (Fritillaria assyriaca).
Stanoviště
Pokud vybíráte místo, kam byste cibule řebčíku zasadili, vyberte takové, kde se příliš nezdržujete. Řebčík totiž poměrně výrazně zapáchá, proto je lepší ho vysadit mimo přímé sousedství míst, kde sedáváte. Je lepší se jimi kochat z dálky, budou vypadat nádherně a nebudou vás rušit svým zápachem třeba při odpolední kávě.
Řebčík však vyžaduje slunné a teplé místo, ale zároveň snese i mírný polostín. Jde o mrazuvzdornou cibulovinu, která zůstane na jednom stanovišti klidně deset let a více. Proto bychom její umístění měli dobře zvážit. Pokud byste se rozhodli řebčík přesadit na jiné místo, mohlo by se stát, že by rostlina poté už odmítla kvést. Řebčík kvete pouze tam, kde je spokojený.
Půda pro pěstování řebčíku by neměla být ani příliš suchá, ani přemokřená a měla by obsahovat dostatek živin. Těžké jílovité a hlinité půdy je proto třeba odlehčit zapracováním štěrku nebo hrubého písku, abyste zlepšili jejich drenáž.
Výsadba a pěstování
Cibule řebčíku královského se sázejí cca 25 cm hluboko a nejlepší je zasadit je mírně šikmo. Tím se předejde problémům s hnilobou a plísněmi, které se objevují v případě, že se v dutých stoncích drží voda. Jakmile cibule zakoupíte v obchodě, nezdržujte se s jejich výsadbou a proveďte ji co nejdříve. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je konec léta, zejména srpen. Půdu čas od času zkypříme, musíme však dávat pozor, abychom cibule nepoškodili. Na jaře je dobré rostlinám dopřát vydatnou dávku komplexního hnojiva (např. Ceretit). Řebčík má nejen krásné květenství, ale i listy, které jsou po odkvětu u rostliny dominantní. Jakmile řebčík odkvete a zatáhne se, odstraníme nadzemní část. Listy odstraňujeme až po zežloutnutí. Na podzim rostlinu přikrýváme zralým kompostem.
Množení
Řebčík královský můžeme množit dceřinými cibulkami nebo také semeny, která je dobré vysadit hned vedle mateřské rostliny. Napřesrok se budete moci těšit z malých rostlinek řebčíku. Ty je pak možné přesadit na jiné stanoviště, ale pokvetou až za pár let.
Nepřítel řebčíku
Řebčíky stejně tak jako lilie patří do jídelníčku chřestovníčka liliového. Tento 6 až 8 mm velký brouk společně se svými larvami zanechává na rostlině nápadné stopy. Bránit se mu můžeme pouze tak, že se pokusíme tyto hbité brouky vysbírat. Pravidelně kontrolujte spodní strany listů, jestli se na nich nevyskytují larvy. Larvy se však umí dobře maskovat a to vlastním trusem. Pomůže je však spláchnout vodou. Samozřejmě je možné sáhnout také po chemii, v nouzi skvěle poslouží postřiky Axoris nebo Spruzit.
Tip pro pěstitele:
Velké páchnoucí cibule řebčíku mají také své nesporné výhody, odpuzují totiž krtky a hraboše. To je jeden z důvodů, proč je tato ozdobná zahradní rostlina pro mnohé pěstitele tak atraktivní.
- jap -
Foto: Inmagine.com
Článek byl zobrazen 37010 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

Atrium – kousek přírody v útrobách domu
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.

Skvrny na betonové dlažbě již nemusí představovat problém
K realizaci chodníku, parkovací plochy pro auto, či podlahy pro zahradní posezení u bazénu, se skvěle hodí betonová dlažba. Je nejen krásná, ale také odolná. Je však náchylná na nejrůznější látky, po nichž na ní zůstávají skvrny a ty se těžko odstraňují. Dnes však můžete zvolit moderní betonovou dlažbu od CS-BETON, která vyniká výjimečnou ochranou proti znečištění.

Exotické ovoce zvané Cherimoya
Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.

Potřebujete novou konev nebo konvičku na zalévání? Nechte se inspirovat...
Konve a konvičky jsou nezbytnou pomůckou každého zahradníka i pěstitele pokojových rostlin. I na tomto běžném vybavení je však možné sledovat určité designové proměny. Mnohé konvičky jsou tak dnes k nerozeznání od interiérových dekorací. Při jejich nákupu je však třeba se zaměřit nejen na vzhled, ale především na funkčnost.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí
Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.

Teď je ten správný čas na přípravu nové terasy!
Letní dny se jistě neobejdou bez terasy, bez místa pro klidné posezení s přáteli a rodinou. Materiálů pro novou terasu se nabízí mnoho. Nejpraktičtější však stále zůstává betonová dlažba. Výhodou je nejen široký výběr, ale především snadná realizace a téměř bezúdržbové užívání.