Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
14.04.2024
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.
Řebčík královský (Fritillaria imperialis) je majestátní rostlina, která svou výškou dvojnásobně převyšuje tulipány, narcisy a další jarní květiny. Lodyha dorůstá do výšky 60 až 100 cm, proto je na zahradě velmi dominantní. Oranžovými, ohnivě červenými a čistě žlutými zvonkovitými květy zdobí záhony od dubna do května. Listy řebčíku jsou lesklé, kopinaté a zdobí nejen spodní část rostliny, ale i její vrchol. Přímo nad květy ještě vyrůstá chochol listenů.
Přečtěte si také článek Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Domovinou řebčíku královského je Afghánistán, Írán a Himálaj. V Evropě se začal pěstovat v polovině 16. století. U nás se pro řebčík královský užívají také lidové názvy císařská, případně čínská koruna. Řebčík královský je dnes hvězdou jarních záhonů, kterým dodává nezaměnitelný vzhled. Nejlépe vyniká na pozadí trvalkových záhonů, ale pozornost upoutá i v předzahrádkách. Výhodou je, že i po odkvětu si zachovává jakýsi exotický vzhled.
Oranžová odrůda Aurora řebčíku královského. Foto: plantura.garden
Pozor! Řebčík královský je rostlina jedovatá a nejvíce jedu se nachází v jejich cibulích. Řebčík obsahuje toxické alkaloidy a otrava se projevuje mimo jiné nevolností.
Odrůdy a kultivary řebčíku
Nejčastěji se můžete v záhonech setkat s červenou odrůdou F. i. „Rubra“, žlutou F. i. „Lutea“ nebo oranžovou odrůdou F. i. „Aurora“. Kromě řebčíku královského je u nás známý také drobnější řebčík kostkovaný (Fritillaria melegris), řebčík perský (Fritillaria persica) s malými liliově zbarvenými zvonky či poměrně vzácný řebčík asyrský (Fritillaria assyriaca).
Přečtěte si také článek Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
Vybíráme stanoviště pro pěstování řebčíku
Pokud vybíráte místo, kam byste cibule řebčíku zasadili, vyberte takové, kde se příliš nezdržujete. Řebčík totiž poměrně výrazně zapáchá, proto je lepší ho vysadit mimo přímé sousedství míst, kde sedáváte. Je lepší se jimi kochat z dálky, budou vypadat nádherně a nebudou vás rušit svým zápachem třeba při odpolední kávě.
Řebčík vyžaduje slunné a teplé místo, ale zároveň snese i mírný polostín. Jde o mrazuvzdornou cibulovinu, která zůstane na jednom stanovišti klidně deset let a více. Proto bychom její umístění měli dobře zvážit. Pokud byste se rozhodli řebčík přesadit na jiné místo, mohlo by se stát, že by rostlina poté už odmítla kvést. Řebčík kvete pouze tam, kde je spokojený.
Půda pro pěstování řebčíku by neměla být ani příliš suchá, ani přemokřená a měla by obsahovat dostatek živin. Těžké jílovité a hlinité půdy je proto třeba odlehčit zapracováním štěrku nebo hrubého písku, abyste zlepšili jejich drenáž.
Žlutá odrůda řebčíku Lutea
Výsadba a pěstování řebčíku
Cibule řebčíku královského se sázejí cca 25 cm hluboko a nejlepší je zasadit je mírně šikmo. Tím se předejde problémům s hnilobou a plísněmi, které se objevují v případě, že se v dutých stoncích drží voda. Jakmile cibule zakoupíte v obchodě, nezdržujte se s jejich výsadbou a proveďte ji co nejdříve. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je konec léta, zejména srpen. Půdu čas od času zkypříme, musíme však dávat pozor, abychom cibule nepoškodili. Na jaře je dobré rostlinám dopřát vydatnou dávku komplexního hnojiva (např. Ceretit). Řebčík má nejen krásné květenství, ale i listy, které jsou po odkvětu u rostliny dominantní. Jakmile řebčík odkvete a zatáhne se, odstraníme nadzemní část. Listy odstraňujeme až po zežloutnutí. Na podzim rostlinu přikrýváme zralým kompostem.
Množení řebčíku
Řebčík královský můžeme množit dceřinými cibulkami nebo také semeny, která je dobré vysadit hned vedle mateřské rostliny. Napřesrok se budete moci těšit z malých rostlinek řebčíku. Ty je pak možné přesadit na jiné stanoviště, ale pokvetou až za pár let.
Nepřítel řebčíku
Řebčíky stejně tak jako lilie patří do jídelníčku chřestovníčka liliového. Tento 6 až 8 mm velký brouk společně se svými larvami zanechává na rostlině nápadné stopy. Bránit se mu můžeme pouze tak, že se pokusíme tyto hbité brouky vysbírat. Pravidelně kontrolujte spodní strany listů, jestli se na nich nevyskytují larvy. Larvy se však umí dobře maskovat a to vlastním trusem. Pomůže je však spláchnout vodou. Samozřejmě je možné sáhnout také po chemii, v nouzi skvěle poslouží postřiky Axoris nebo Spruzit.
Tip pro pěstitele:
Velké páchnoucí cibule řebčíku mají také své nesporné výhody, odpuzují totiž krtky a hraboše. To je jeden z důvodů, proč je tato ozdobná zahradní rostlina pro mnohé pěstitele tak atraktivní.
- jap -
Článek byl zobrazen 61370 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Zásuvky do exteriéru aneb trávník nadupaný energií
Milujete svou zahradu. Důvěrně se přátelíte se sekačkou na trávu a klávesnice vašeho počítače nikde neťuká rychleji než v altánu za domem. Jenže baterie notebooku dlouho nevydrží a u sekačky jste si minule omylem přesekli přívodní kabel. Co vám pomůže? Ideálním řešením jsou venkovní podlahové zásuvky, které vám dovolí užívat si aktivit na čerstvém vzduchu od rána do večera.
Jak funguje závlaha pro tenisové kurty. Věděli jste, že lze na zavlažování získat dotaci?
Zavlažování antukových tenisových kurtů je odlišné od zavlažování trávníků a vyžaduje speciální postřikovače a zkušenosti s jejich správným rozmístěním. Zavlažování tenisových kurtů lze realizovat různými způsoby, z nichž nejlepší je aktuálně inteligentní ovládací systém doplněný o tlačítka na jednotlivých kurtech.
Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.
Přírodní hnojiva a insekticidy – zapomeňte na hnůj, vyzkoušejte extrakt z kopřivy nebo česnekový sprej
Patříte mezi příznivce ekologického zemědělství a pěstování bez chemie? Nechcete už na vaši zeleninu aplikovat zázračné postřiky, ale zároveň byste se rádi těšili z kvalitní úrody? Zkuste použít přírodní hnojiva, která využívají přirozených vlastností některých rostlin. Tento způsob hnojení je ohleduplný nejen k životnímu prostředí, ale také k našemu zdraví.
Zahradní domky pojmou nářadí, zahradní techniku i jízdní kola
Zahradní domky a chatky jsou skvělou volbou pro všechny majitele rodinných domů a zahrad, kteří potřebují uskladnit nářadí a zahradní techniku, a přitom nemají dostatek místa v garáži nebo v technické místnosti. Stavba zahradního domku pak může být velmi jednoduchá – nevyžaduje stavební povolení a stavebnici zvládne sestavit i naprostý laik.
Babiččina zahrádka
V minulosti měly vesnické zahrady své neopakovatelné kouzlo. Jejich charakteristickými rysy byly zejména účelnost, pestrost a mnohotvárnost a výsadba vzbuzovala dojem naprosté volnosti, ale zároveň uspořádanosti. Při dodržení několika pravidel si zahradu po vzoru našich předků lze vytvořit i v současnosti.
Podzimní čas cibulek
Od časného jara nás mohou překvapovat neobyčejnou krásou drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny. Pokud je ovšem právě teď na podzim zasadíme do svých venkovských zahrad.
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.