Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
26.03.2025
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.
Řebčík královský (Fritillaria imperialis) je majestátní rostlina, která svou výškou dvojnásobně převyšuje tulipány, narcisy a další jarní květiny. Lodyha dorůstá do výšky 60 až 100 cm, proto je na zahradě velmi dominantní. Oranžovými, ohnivě červenými a čistě žlutými zvonkovitými květy zdobí záhony od dubna do května. Listy řebčíku jsou lesklé, kopinaté a zdobí nejen spodní část rostliny, ale i její vrchol. Přímo nad květy ještě vyrůstá chochol listenů.
Přečtěte si také článek Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Domovinou řebčíku královského je Afghánistán, Írán a Himálaj. V Evropě se začal pěstovat v polovině 16. století. U nás se pro řebčík královský užívají také lidové názvy císařská, případně čínská koruna. Řebčík královský je dnes hvězdou jarních záhonů, kterým dodává nezaměnitelný vzhled. Nejlépe vyniká na pozadí trvalkových záhonů, ale pozornost upoutá i v předzahrádkách. Výhodou je, že i po odkvětu si zachovává jakýsi exotický vzhled.
Oranžová odrůda Aurora řebčíku královského. Foto: plantura.garden
Pozor! Řebčík královský je rostlina jedovatá a nejvíce jedu se nachází v jejich cibulích. Řebčík obsahuje toxické alkaloidy a otrava se projevuje mimo jiné nevolností.
Odrůdy a kultivary řebčíku
Nejčastěji se můžete v záhonech setkat s červenou odrůdou F. i. „Rubra“, žlutou F. i. „Lutea“ nebo oranžovou odrůdou F. i. „Aurora“. Kromě řebčíku královského je u nás známý také drobnější řebčík kostkovaný (Fritillaria melegris), řebčík perský (Fritillaria persica) s malými liliově zbarvenými zvonky či poměrně vzácný řebčík asyrský (Fritillaria assyriaca).
Přečtěte si také článek Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
Vybíráme stanoviště pro pěstování řebčíku
Pokud vybíráte místo, kam byste cibule řebčíku zasadili, vyberte takové, kde se příliš nezdržujete. Řebčík totiž poměrně výrazně zapáchá, proto je lepší ho vysadit mimo přímé sousedství míst, kde sedáváte. Je lepší se jimi kochat z dálky, budou vypadat nádherně a nebudou vás rušit svým zápachem třeba při odpolední kávě.
Řebčík vyžaduje slunné a teplé místo, ale zároveň snese i mírný polostín. Jde o mrazuvzdornou cibulovinu, která zůstane na jednom stanovišti klidně deset let a více. Proto bychom její umístění měli dobře zvážit. Pokud byste se rozhodli řebčík přesadit na jiné místo, mohlo by se stát, že by rostlina poté už odmítla kvést. Řebčík kvete pouze tam, kde je spokojený.
Půda pro pěstování řebčíku by neměla být ani příliš suchá, ani přemokřená a měla by obsahovat dostatek živin. Těžké jílovité a hlinité půdy je proto třeba odlehčit zapracováním štěrku nebo hrubého písku, abyste zlepšili jejich drenáž.
Žlutá odrůda řebčíku Lutea
Výsadba a pěstování řebčíku
Cibule řebčíku královského se sázejí cca 25 cm hluboko a nejlepší je zasadit je mírně šikmo. Tím se předejde problémům s hnilobou a plísněmi, které se objevují v případě, že se v dutých stoncích drží voda. Jakmile cibule zakoupíte v obchodě, nezdržujte se s jejich výsadbou a proveďte ji co nejdříve. Nejvhodnější dobou pro výsadbu je konec léta, zejména srpen. Půdu čas od času zkypříme, musíme však dávat pozor, abychom cibule nepoškodili. Na jaře je dobré rostlinám dopřát vydatnou dávku komplexního hnojiva (např. Ceretit). Řebčík má nejen krásné květenství, ale i listy, které jsou po odkvětu u rostliny dominantní. Jakmile řebčík odkvete a zatáhne se, odstraníme nadzemní část. Listy odstraňujeme až po zežloutnutí. Na podzim rostlinu přikrýváme zralým kompostem.
Množení řebčíku
Řebčík královský můžeme množit dceřinými cibulkami nebo také semeny, která je dobré vysadit hned vedle mateřské rostliny. Napřesrok se budete moci těšit z malých rostlinek řebčíku. Ty je pak možné přesadit na jiné stanoviště, ale pokvetou až za pár let.
Nepřítel řebčíku
Řebčíky stejně tak jako lilie patří do jídelníčku chřestovníčka liliového. Tento 6 až 8 mm velký brouk společně se svými larvami zanechává na rostlině nápadné stopy. Bránit se mu můžeme pouze tak, že se pokusíme tyto hbité brouky vysbírat. Pravidelně kontrolujte spodní strany listů, jestli se na nich nevyskytují larvy. Larvy se však umí dobře maskovat a to vlastním trusem. Pomůže je však spláchnout vodou. Samozřejmě je možné sáhnout také po chemii, v nouzi skvěle poslouží postřiky Axoris nebo Spruzit.
Tip pro pěstitele:
Velké páchnoucí cibule řebčíku mají také své nesporné výhody, odpuzují totiž krtky a hraboše. To je jeden z důvodů, proč je tato ozdobná zahradní rostlina pro mnohé pěstitele tak atraktivní.
- jap -
Článek byl zobrazen 63033 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Trampolína na zahradě zabaví děti i dospělé
Hledáte způsob, jak zabavit vaše děti, nebo protáhnout své ztuhlé tělo? Pořiďte si trampolínu! Pokud jste si někdy zkusili na trampolíně zaskákat, sami uznáte, že je to pocit více než příjemný. Vy i Vaše děti zažijete při skákání spoustu legrace, zároveň ale uděláte i něco pro své zdraví. Vybrat si dnes můžete trampolínu do domácnosti i na zahradu.

Stále živý vánoční stromek
Řeč tentokrát nebude o umělých vánočních stromcích, které se opravdu někdy tváří jako stále živé. Stromy, které jsou opravdu živé a neskončí po Vánocích u popelnice jsou buď zasazeny v zemi na zahrádce nebo v květináči.

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.

Trendy ve venkovních dlažbách a dlaždicích
Betonová dlažba je stále nejoblíbenějším materiálem při stavbě zahradních cest, chodníků a teras. Odolný a téměř bezúdržbový materiál nabízí širokou škálu barev, struktur a také rozměrů dlaždic. Aktuální trendy hovoří pro velkoformátové dlaždice a vzhled imitující přírodní materiály jako je kámen nebo dřevo.

Co se zahradním nábytkem přes zimu?
Bez zahradního nábytku si komfort zahradních zákoutí, pergol a teras ani nelze představit. Žádný zahradní nábytek však dlouho nevydrží není-li náležitě ošetřen a dobře uskladněn přes zimu.

Kam dát zeleninu na zimu?
V domácnostech je zelenina uchovávána nejčastěji v plastových nádobách ve spodní části chladničky, ve spíži, sklepě nebo na balkóně. Každý způsob má své výhody a ve výsledku záleží jen na tom, jaké máme možnosti.

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.