Rajčátka na balkóně
13.07.2008
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.
Kde se rajčatům bude dařit?
Nejlépe rajčata rostou na slunném balkóně chráněném před deštěm i větrem. Mají poměrně mělký kořenový systém a z toho důvodu potřebují vždy oporu a hlavně, propustnou a dobře zásobenou půdu živinami. Proto je pro výsadbu na balkón vhodný speciální substrát určený pro pěstování plodových zelenin. Co je v takové půdě tak zázračného? Především optimální složení živin, na něž při nedostatku rajčata reagují špatným kvetením a nasazováním plodů. Častou pěstitelskou chybou bývá přehnojování rostlin dusíkem, ale ten rajčata využijí jen v době od začátku kvetení do násady plodů. Pak přichází na řadu draslík, který se“stará“ o velikost a příjemnou chuť rajčat. Kromě těchto živin jsou rajčata velmi citlivá na chlór, který některá hnojiva obsahují, proto se rostliny doporučuje hnojit speciálním biominerálním hnojivem na rajčata, například Agorminem nebo Hoštickým hnojivem.
Návod na výsadbu
Pro rajčata je vhodnější volit keramické nádoby nebo terakotové květináče než plastové truhlíky, které se rychle přehřívají. Určitým řešením je do plastového truhlíku vložit pás polystyrénu, který působí jako určitá izolace proti přehřátí vnějších stěn truhlíku. Ještě před naplněním nádoby substrátem je důležité myslet na odtokový otvor a důkladnou drenáž. Dno je dobré pokrýt vrstvou štěrku, kamínků či keramzitu. Počítejme také s tím, že substrát se po první zálivce slehne asi tak o dva centimetry. Sazenice do truhlíku nebo nádoby umístíme asi čtyřicet centimetrů od sebe, aby rostliny měly dostatek prostoru. Při koupi si vybírejme pěkně prokořenělé nevytáhlé sazenice se zdravými listy. Pozorně si prohlédněme rub listů, kde mohou být již vajíčka mšic. Takové sazenice samozřejmě nekupujeme.
Další péče o rajčata spočívá v pravidelné zálivce, přihnojování vícesložkovými hnojivy v kapalné formě a samozřejmě, pravidelné sklizni. A dvě dobré rady na závěr: rajčata nikdy nezalévejte na listy, ale spodem. Pokud zpozorujete praskání plodů, omezte zálivku.
Odrůdy rajčat pro pěstování v nádobách
Výběr vhodných odrůd pro pěstování na balkónech a terasách se v poslední době rozšířil o řadu minirajčat nebo nízkých keříčkových. Rajčátka Minigold jsou ranou odrůdou, která přináší bohaté hrozny drobných žlutých plodů příjemné, lahodné chuti. Jiná odrůda keříčkového typu Vilma, má velmi nízký vzrůst a je určena pro pěstování v truhlících na balkónech. Její drobné kulaté plody červené barvy působí velmi dekorativně. Pokud máte raději větší rajčata, vysaďte keříčkovou odrůdu Karla. Plody jsou ploše kulovité, s intenzivně červenou barvou dužiny a výrazným aroma. A aby výběr nebyl tak fádní, můžete rajčatovou minizahrádku obohatit převislým rajčetem s třešňovými plody s lahodnou nakyslou chutí. Odrůda je dostupná ve dvou barevných variantách – Tumbling Tom Red s červenými plody a Tumbling Tom Yellow s plody žlutými. Rostlina bohatě větví, proto se doporučuje občas odstranit část výhonů, aby se keřík prosvětlil.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Kam dát zeleninu na zimu?
Sušička ovoce, zeleniny a hub se vyplatí
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Článek byl zobrazen 14209 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Podzimní interiérové dekorace z vřesů
Vytvořit poutavou dekoraci z vřesů je velmi snadné. Vřesy a vřesovce jsou totiž velmi zajímavé jak barevně, tak svým netradičním květenstvím. Navíc se dají velmi dobře kombinovat jak s podzimním ovocem, tak s různými druhy ozdobných i funkčních nádob anebo jednoduše zpracovat do okouzlujících miniaturních či o něco větších věnečků.

Pěstujeme exotické ovoce v bytě i na zahrádce
Ochutnáváte rádi subtropické a tropické plody vonící dálkami a exotikou? V obchodech je jejich nabídka opravdu bohatá a některé z nich si dokonce můžete pěstovat doma jako dekorativní pokojové rostliny, a jiné třeba i na zahrádce. Nabízíme vám pěstitelské tipy a rady, jak získat exotické ovoce z domácí sklizně.

Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.

Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.