Zahrada plná kapek
05.06.2005
Tak jako my jsme v letních deštivých dnech smutní, ale náš trávník se zelená radostí, tak v horkých a slunečných dnech jsme plni optimismu a trávník volá po vláze.
Na území České Republiky spadne ročně přibližně 1/3 až 1/2 potřebného množství vody. Nejen v období sucha, kdy spadne jen minimum srážek, potřebuje dobře rostlý trávník závlahu. V případě, že bychom spoléhali pouze na dešťové kapky, mohli bychom o něj přijít. Pro trávník je nejdůležitější nejen celkové množství vody, ale také rovnoměrnost a pravidelnost závlahy. Ze zdrojů užitkové vody pro zavlažování trávníku můžeme použít dešťovou vodu, vodu z vodovodního řádu, ze studny nebo třeba z potoka, řeky či vodní nádrže. Rostliny obecně nejlépe snášení vodu dešťovou – ne jinak je tomu u trávníku. Dešťová voda je v podstatě zadarmo, pouze musíme vyřešit problém s jejím shromažďováním v dostatečném množství. V případě, že jsme si jisti čistotou vody z potoka nebo rybníku, můžeme využít také tento zdroj.
Voda ze studny může obsahovat minerální látky, které nejsou pro závlahu zcela vhodné. S příliš studenou studniční vodou je nejvhodnější zavlažovat brzo ráno nebo naopak až večer. Voda z vodovodního řádu je i přes vysokou cenu pravděpodobně nejčastěji používaným zdrojem zvláště ve městech.
Pokud při zavlažování využíváme dešťovou, studniční vodu nebo vodu z rybníku, potřebujeme čerpadlo. Na trhu je široká škála čerpadel různých druhů, výkonů i cenových úrovní. Můžeme dokonce zavěsit tlakové čerpadlo na okraj sudu s dešťovou vodou a čerpat přímo z něj do zalévací sprchy. Některými čerpadly lze čerpat i vodu obsahující drobné mechanické nečistoty. Pokud jsme daleko od zdroje elektrické energie, nabízí se samonasávací čerpadla s benzínovým motorem.
Zahradu nebo trávník lze zavlažovat třemi základními způsoby – kapénkovou závlahou, postřikem a mikropostřikem. Postřikovače lze dále rozdělit na postřikovače rozprašovací, kdy je zavlažovací postřik neměnný a ustálený, a postřikovače rotační s postřikem proměnlivým nebo rotujícím. Podle umístění rozlišujeme postřikovače statické nadzemní a podzemní výsuvné, u kterých dojde k vysunutí automaticky tlakem vody. Z praktického i estetického hlediska jsou lepší postřikovače výsuvné, které jsou nad povrchem pouze v činnosti a neznesnadňují sekání trávy. Mikropostřiky a kapánková závlaha jsou vhodné zejména na menší nepravidelné plochy s nízkou výsadbou, na zeleninové záhony, květinové záhony, rostliny v truhlících nebo živé ploty.
Jak zavlažovat
Systém zavlažování může mít mnoho podob - ruční zavlažování s konvičkou nebo zahradní hadicí, rozvody vody vedené pod povrchem s přípojkami na hadici a postřikovač nebo plně automatizované zavlažovací systémy. Dříve než se pustíme do budování nějakého závlahového sytému, měli bychom si celý prostor, který budeme chtít zavlažovat, nakreslit. Vynechat plochy, které zavlažovat nebudeme (dům, chodníky, jezírko, bazén apod.) a zároveň vyznačit místa s možností připojení k vodě (vodovod, studna, vrt, zásobárna dešťovou vodou). Před pořízením jednotlivých součástí zavlažovacího sytému bychom měli znát velikost ostřikované plochy a dosah jednotlivých postřikovačů. Ty by měly být rozmístěny tak, aby se jednotlivé ostřikované plochy překrývaly, ale zároveň nestříkaly až na sebe. S rozích pozemku by měly být postřikovače s rozsahem 0 – 90º, na volném prostranství 0 – 360º.
U větších travnatých ploch nebo zahrad je vhodnější poradit se s odborníky a nechat si vytvořit automatický závlahový systém s počítačem, který celé zavlažování řídí a vlhkostním a srážkovým čidlem, které v případě, že by další naprogramované zavlažování bylo nadbytečné, zamezí přívodu vody.
Články s podobnou tématikou
Trávník po zimě
Zahrada během stavby
Článek byl zobrazen 15072 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.

Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Podzim je plný barev. Barev všelijakých odstínů, které nám ukazuje sama příroda na nejrůznějších listech, plodech a bobulích. Tak proč si trochu té podzimní krásy nevzít domů? Stačí vyrazit na procházku do lesa, na trh nebo nejbližšího květinářství. Uvidíte, jak krásně si těmito jednoduchými doplňky prozáříte interiér.

Pěstování epifytických kaktusů
Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.

Průmyslová hnojiva na našich zahradách
Hnojiva - směsi látek, díky nimž obohacujeme půdu o potřebné živiny a přispíváme tak k podpoření růstu rostlin. Ovlivňují však také biologické procesy v půdě a přírodě vůbec, zvláště ta průmyslová a proto bychom k nim také tak měli přistupovat.

Pěstujeme exotické ovoce v bytě i na zahrádce
Ochutnáváte rádi subtropické a tropické plody vonící dálkami a exotikou? V obchodech je jejich nabídka opravdu bohatá a některé z nich si dokonce můžete pěstovat doma jako dekorativní pokojové rostliny, a jiné třeba i na zahrádce. Nabízíme vám pěstitelské tipy a rady, jak získat exotické ovoce z domácí sklizně.

Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.

Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.

Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.