Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
15.11.2024
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.
Příčiny padání listů
V předvánočním a vánočním období je právě Vánoční hvězda nejprodávanější pokojovou rostlinou. Nemá-li však v interiéru vhodné podmínky, začne předčasně ztrácet listy. Tento problém můžeme částečně ovlivnit už při nákupu hvězdy. V květinářství je třeba vybírat rostlinu s tmavě zelenými listy a bez viditelného poškození. Světlé listy mohou předznamenávat brzký nástup jejich opadávání.
Mohlo by vás zajímat Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Dalším důvodem možného opadávání listů bývá průvan nebo chlad. Původem jsou tyto krásné rostliny ze subtropických lesů Mexika, kde rostou divoce. V podobě mohutných keřů tam dosahují až čtyřmetrové výšky. Jejich subtropický původ je zároveň důvodem, proč se nedoporučuje nakupovat hvězdy v různých průchodech a vstupních zónách obchodů, nebo dokonce venku.
Jak poznat čerstvou rostlinu
Na čerstvých rostlinách dobře vidíme, že lístky tvořící květ jsou uzavřené anebo jen lehce pučící. Květy jsou malé zelenavě žluté a nacházejí se mezi barevnými listeny na vrcholu Vánoční hvězdy. Než si květinu odnesete z květinářství, nechejte si ji důkladně zabalit do papírů a domů ji doneste co nejdříve. Po cestě dbejte na to, aby nedošlo k pomačkání listů, ty se snadno zlomí a roní bílou tekutinu, neboť se jedná o pryšcovitou rostlinu.
Správná zálivka je velmi důležitá
Vánoční hvězdě se zavděčíte nejvíce světlým místem bez přímého slunce. Teplotu vyžaduje mezi 15 až 22°C. Zálivka odstátou vodou pokojové teploty je ideální. Kořenový bal rostliny by neměl vyschnout, neboť na něj hvězda reaguje svěšením nebo opadem listů. Pokud ji ale hned zalijete, většinou se brzy vzpamatuje. Spíše nadměrná nebo často váznoucí zálivka nebývá bez následků. Při nadměrné zálivce začnou uhnívat kořeny, listy zežloutnou a opadají a často následuje úhyn celé rostliny.
Další informace k zálivce poinsettií najdete v článku Jak zalévat poinsettii neboli vánoční hvězdu
Nenechejte své domácí mazlíčky okusovat hvězdu, může být pro ně daleko nebezpečnější, než pro lidi. Nové odrůdy již nejsou pro člověka nebezpečné, ale pro jistotu květiny nenechávejte ani v blízkosti malých dětí.
Protože se jedná o sezónní rostlinu, která po Vánocích často již ztratí svůj půvab, počítejte s tím, že hvězda už vám napřesrok znovu nevykvete.
Autor: Zuzana Bohdalová
Foto: Starsforeurope.com
Další články z rubriky
Vánoční stolování – tipy na přípravu štědrovečerní tabule
Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Adventní dekorace
Článek byl zobrazen 14326 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak postupovat při pěstování rododendronů?
Bez nadsázky můžeme říci, že rododendrony jsou nejvýraznějšími jarními dřevinami. Jsou oblíbené zejména pro velké květy, které se na keři objevují na jaře, ale i pro barevnou škálu, kterou nabízejí. Typickými barvami jsou červené a růžové odstíny. Vzrůstem jsou velmi variabilní, od nejmenších druhů vhodných do skalky až po solitérní a skupinové výsadby.

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.

Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.

Pěstujeme exotické ovoce v bytě i na zahrádce
Ochutnáváte rádi subtropické a tropické plody vonící dálkami a exotikou? V obchodech je jejich nabídka opravdu bohatá a některé z nich si dokonce můžete pěstovat doma jako dekorativní pokojové rostliny, a jiné třeba i na zahrádce. Nabízíme vám pěstitelské tipy a rady, jak získat exotické ovoce z domácí sklizně.

Jak vytvořit zahradu pro celou rodinu?
Popíjíte voňavou kávu nad dobrou knihou ve stínu stromu nebo pod pergolou, zatímco děti jsou tak zabrané do hry, že zapomenou na existenci jakékoli obrazovky. Okolo poletují motýli, bzučí včely, voní květiny a bylinky a opodál dozrává šťavnatá zelenina a sladké ovoce. Zahrada je plná života, rozmanitá, pestrá i zábavná a všichni členové rodiny se v ní cítí… prostě jako doma. Tahle představa jde proměnit ve skutečnost, vážně. Pojďme na to!

Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.