Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
25.03.2020
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?
Maliny jsou spolu s jahodami a rybízem nejčastěji pěstovaným drobným ovocem v českých zahradách. Může za to jejich nenáročnost a také sladká chuť, které málokdo odolá. V zahradnictvích najdeme mnoho odrůd, které se od sebe liší barvou a velikostí plodů, nebo dobou sklizně. Některé odrůdy jsou označovány jako medonosné, což znamená, že poskytují včelám dostatek nektaru pro jejich výživu (případně medovice pro vytvoření medu).
Maliník je listnatý opadavý keř s výhony v podobě prutů, které mohou dosahovat délky až 2 metry. Někoho možná překvapí, že maliník patří do čeledi růžovitých.
Maliník Tulameen
Maliníky se vysazují zjara v období od března do května, nebo na podzim od října až do zámrazu. Sázecí jamku hloubíme dostatečně velkou – s průměrem kolem 50 cm a hloubkou asi 40 cm. Kořeny zastřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na třetinu jejich původní délky. Pokud maliník nakupujeme v kontejneru, vyklopíme jej a zasadíme tak hluboko, jako je jeho zemní bal. Sadíme do humózní propustné zeminy. Mějte na paměti, že zemní výhony jsou u maliníku plodonosné, nejedná se tedy o plané vlčí výhony. Pokud sázíte rostliny vedle sebe, dodržujte vzdálenost mezi rostlinami půl metru až metr.
Maliník Tulameen
Vybrat stanoviště pro maliny je poměrně jednoduché, protože se jim bude dařit všude. Pokud zvolíme plně slunné stanoviště, můžeme se těšit na vyšší výnosy i větší plody. Během teplých a suchých dnů maliníky zavlažujeme, přihnojovat můžeme už od jara.
V prvním roce vývinu rostliny se tvoří olistěné mladé pruty, na kterých se ve druhém roce vyvinou z postranních pupenů postranní výhony a na nich později také květy a plody. Potom prut odumírá. Většina odrůd maliníků tedy plodí na loňských prutech. Výjimkou jsou tzv. remontantní odrůdy, které plodí na loňských i letošních prutech. Mezi remontantní odrůdy patří např. Heritage nebo Ljulin.
Maliník Golden Everest
Maliníky lze vysazovat také do nádob na balkónech a terasách, ovšem musíme vybrat nádobu dostatečně objemnou (na min. 50 litrů substrátu). Jako zeminu použijeme zahradnický substrát smíchaný 1:1 s rašelinou. Na hnojení použijeme dlouhodobě působící hnojiva. Během vegetačního období je nejlepší každodenní zálivka, v zimě zaléváme minimálně. Rostliny v nádobách však musíme ochránit před silnými mrazy. Nádobu můžeme obalit netkanou textilií a umístit na chráněné místo v závětří, nebo rovnou do kryté chladné místnosti – garáže nebo světlého sklepa.
Maliník Willamette
Na plody maliníků tedy maliny se můžeme těšit v průběhu celého léta. Některé odrůdy plodí už v červnu (Willamette), většina potom v červenci a srpnu. Setkáme se ale také s pozdními odrůdami, které plodí až do října - Automn Bliss nebo odrůda Boheme. Odrůda Boheme byla vyšlechtěna speciálně pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Pokud tedy hledáte ideální odrůdu, která pravidelně a hodně plodí, můžete vyzkoušet právě tuto odrůdu.
Maliník Himbo Top
Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, jejichž maliníky byly vypěstovány z elitních mateřských rostlin, a proto jsou maximálně odolné vůči nemocem – např. Zahradnictví Starkl. V jejich e-shopu najdete 9 odrůd maliníků včetně oblíbené odrůdy Boheme.
Maliník Boheme
Přečtěte si také
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12938 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?

Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.

Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!

Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.

Pěstujeme okrasné trávy
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.

Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská
Společnost Trachea je předním domácím výrobcem nábytkových dvířek. Nyní přichází s novým atraktivním dekorem nazvaným „trnka světlá“. O trnkách, Valaších, ekologii (a spoustě dalšího) čtěte v následujícím článku.

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Okrasné trávy – skvosty babího léta
Okrasné trávy doplňují trvalkové záhony po celý rok, ale teprve na sklonku léta a na podzim naplno vynikne jejich půvab. A zdobí i v zimě. Jsou oblíbené zejména pro svou jednoduchost a přirozenost, navíc se hodí na každou zahradu – u venkovského stavení i v moderní městské zástavbě.