Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
25.03.2020
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?
Maliny jsou spolu s jahodami a rybízem nejčastěji pěstovaným drobným ovocem v českých zahradách. Může za to jejich nenáročnost a také sladká chuť, které málokdo odolá. V zahradnictvích najdeme mnoho odrůd, které se od sebe liší barvou a velikostí plodů, nebo dobou sklizně. Některé odrůdy jsou označovány jako medonosné, což znamená, že poskytují včelám dostatek nektaru pro jejich výživu (případně medovice pro vytvoření medu).
Maliník je listnatý opadavý keř s výhony v podobě prutů, které mohou dosahovat délky až 2 metry. Někoho možná překvapí, že maliník patří do čeledi růžovitých.
Maliník Tulameen
Maliníky se vysazují zjara v období od března do května, nebo na podzim od října až do zámrazu. Sázecí jamku hloubíme dostatečně velkou – s průměrem kolem 50 cm a hloubkou asi 40 cm. Kořeny zastřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na třetinu jejich původní délky. Pokud maliník nakupujeme v kontejneru, vyklopíme jej a zasadíme tak hluboko, jako je jeho zemní bal. Sadíme do humózní propustné zeminy. Mějte na paměti, že zemní výhony jsou u maliníku plodonosné, nejedná se tedy o plané vlčí výhony. Pokud sázíte rostliny vedle sebe, dodržujte vzdálenost mezi rostlinami půl metru až metr.
Maliník Tulameen
Vybrat stanoviště pro maliny je poměrně jednoduché, protože se jim bude dařit všude. Pokud zvolíme plně slunné stanoviště, můžeme se těšit na vyšší výnosy i větší plody. Během teplých a suchých dnů maliníky zavlažujeme, přihnojovat můžeme už od jara.
V prvním roce vývinu rostliny se tvoří olistěné mladé pruty, na kterých se ve druhém roce vyvinou z postranních pupenů postranní výhony a na nich později také květy a plody. Potom prut odumírá. Většina odrůd maliníků tedy plodí na loňských prutech. Výjimkou jsou tzv. remontantní odrůdy, které plodí na loňských i letošních prutech. Mezi remontantní odrůdy patří např. Heritage nebo Ljulin.
Maliník Golden Everest
Maliníky lze vysazovat také do nádob na balkónech a terasách, ovšem musíme vybrat nádobu dostatečně objemnou (na min. 50 litrů substrátu). Jako zeminu použijeme zahradnický substrát smíchaný 1:1 s rašelinou. Na hnojení použijeme dlouhodobě působící hnojiva. Během vegetačního období je nejlepší každodenní zálivka, v zimě zaléváme minimálně. Rostliny v nádobách však musíme ochránit před silnými mrazy. Nádobu můžeme obalit netkanou textilií a umístit na chráněné místo v závětří, nebo rovnou do kryté chladné místnosti – garáže nebo světlého sklepa.
Maliník Willamette
Na plody maliníků tedy maliny se můžeme těšit v průběhu celého léta. Některé odrůdy plodí už v červnu (Willamette), většina potom v červenci a srpnu. Setkáme se ale také s pozdními odrůdami, které plodí až do října - Automn Bliss nebo odrůda Boheme. Odrůda Boheme byla vyšlechtěna speciálně pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Pokud tedy hledáte ideální odrůdu, která pravidelně a hodně plodí, můžete vyzkoušet právě tuto odrůdu.
Maliník Himbo Top
Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, jejichž maliníky byly vypěstovány z elitních mateřských rostlin, a proto jsou maximálně odolné vůči nemocem – např. Zahradnictví Starkl. V jejich e-shopu najdete 9 odrůd maliníků včetně oblíbené odrůdy Boheme.
Maliník Boheme
Přečtěte si také
Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12249 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.
Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.
Zdravá a krásná dýně
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
Jarní výsev zeleniny
Zima sice ještě zdaleka není za námi, ale začátek března je i přesto ideální dobou na předpěstování první jarní zeleniny. Pokud si tedy chcete co nejdříve dopřávat čerstvé vitamíny z vlastní zahrádky, neměli byste otálet a do jarního výsevu se co nejdříve pustit.
Nové odrůdy velkokvětých růží pro vaši růžovou zahradu
Když se řekne „růže“, většina z nás si okamžitě vybaví krásný, sytě červený květ na dlouhém trnitém stonku s charakteristickou vůní. Ale růže není jenom červená, tyto rostliny se vyskytují v mnoha rozmanitých barvách, velikostech květů, tvarech, výškách i počtech květů v květenství. V nových velkokvětých odrůdách se spojuje krása, vůně i odolnost.