Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
12.09.2019
Hortenzie jsou vyhledávané a oblíbené zejména pro své nápadné květenství, jehož barvu lze ovlivnit také kyselostí půdy. Tyto opadavé velkolisté keře jsou ozdobou každé zahrady a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Jaký druh hortenzie si vybrat, kam je vysadit a jak se o ně starat?
Hortenzie pocházejí z Asie, nejvíce druhů najdeme ve východní Asii a v Číně. Několik druhů hortenzií roste i v Americe. Co se týče Evropy, tak žádný z druhů zde pěstovaných není původní. Zatímco v Asii najdeme i druhy hortenzií v podobě stromů či lián, v Evropě se pěstují nejčastěji okrasné keře.
Hydrangea macrophylla 'Reneta Steiniger' - hortenzie velkolistá
Výsadba a pěstování
Hortenzie mají rády stín nebo polostín, při dostatečné závlaze snesou i přímé slunce. Stanoviště by mělo být chráněno před větrem. Všechny druhy bez rozdílu jsou citlivé na vápník a neprospívají v zásadité půdě. Půda by měla být lehčí, humózní, dostatečně vlhká, ideálně s přídavkem rašeliny, která dodá půdě kyselost. Pro pěstování hortenzií si můžeme také koupit speciální substrát, díky kterému se můžeme těšit na modré nebo růžové květy. Některé druhy hortenzií totiž umí měnit barvu květů v závislosti na kyselosti půdy. V kyselejší půdě kvetou modře, v zásaditější růžově.
Hydrangea macrophylla 'Bailmer' - hortenzie velkolistá
Hortenzie lze vysazovat na jaře od března do května, nebo na podzim od září až do zámrazu.
Hortenzie jsou mrazuvzdorné, nejodolnější je pak hortenzie stromečkovitá. Ostatní druhy je lépe na zimu opatřit lehkým zimním krytem a důkladně zamulčovat kořeny.
Aby rostliny dobře prospívaly, je dobré je přihnojovat, a to hnojivem určeným přímo pro hortenzie. Při výsadbě rostlinám dopřejeme kompost, po dvou letech můžeme přihnojovat tekutým hnojivem spolu se zálivkou. Přihnojujeme až do doby, než rostliny nasadí květy, po dobu kvetení nehnojíme. S přihnojování začneme opět na podzim, aby měly rostliny dostatek síly a odolnosti před zimou.
Přečtete si také Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Hydrangea serrata 'Blue Billow' - hortenzie pilovitá
Řez hortenzií
Většinou se hortenzie neseřezávají, ovšem několik druhů řez vyžaduje. Hydrangea paniculata neboli Hortenzie latnatá vyžaduje každoroční hluboký řez, protože její květy se tvoří pouze na mladém dřevě. Koncem zimy nebo brzy na jaře seřízneme rostlinu až na nejspodnější pár pupenů nebo dokonce až k půdě. Přitom se zcela odstraní slabé a přebytečné stonky.
Hydrangea macrophylla (česky Hortenzie velkolistá) patří mezi nejoblíbenější druhy pěstované u nás. Nová květenství zde vykvétají z pupenů, jež se vytvořily v předešlém roce. Stará květenství se proto přes zimu nechávají na rostlině. Na jaře se každý stonek seřízne na pár silných pupenů, ale staré nebo slabé stonky seřízneme až k půdě. Aby se zlepšily proporce u značně narostlého keře, lze časně z jara jednu polovinu a v příštím roce druhou polovinu stonků seříznout až k půdě. Ponechané stonky pouze zaštípneme.
Dalším druhem, který vyžaduje řez je Hydrangea petiolaris neboli Hortenzie řapíkatá. Jedná se o druh samopnoucí popínavé hortenzie. Vyžaduje seřezávání stonků, které narůstají příliš daleko od zdi nebo od jiné opory. Seřezáváme na jaře postupně v několika letech, aby nebyla ztráta květů příliš patrná.
Hydrangea paniculata 'LIMELIGHT®' - hortenzie latnatá
Pěstování v nádobách
Hortenzie je možné pěstovat také v nádobách na terase nebo balkóně. Květináč by měl mít alespoň 10 litrů (raději ale více), a nádobu postupně zvětšujeme a přizpůsobujeme velikosti rostliny. Dno nádoby musí mít otvory pro odtok přebytečné vody. Na dno dáme 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. K rostlinám, které potřebují oporu, můžeme dát do nádoby 3 bambusky, které svážeme k sobě a vytvoříme „stan“. Na zimu nádobu obalíme netkanou textilií, při velkých mrazech je lépe přemístit nádobu s rostlinou na chladné kryté místo - do sklepa, garáže nebo zimní zahrady.
Hydrangea macrophylla - hortenzie velkolistá
Náš tip:
Sazenice nakupujte v osvědčeném zahradnictví, kde vám poradí také s výsadbou a pěstováním např. https://eshop.starkl.com/hortenzie-1/.
Hydrangea macrophylla - hortenzie velkolistá
Přečtěte si také
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Arónie Nero – velkoplodý černý jeřáb pro posílení imunity
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12920 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Fotoinspirace - vánoční hvězda v aranžmá na jídelním stole a v obývacím pokoji
Poinsettie neboli Vánoční hvězda patří mezi vůbec nejoblíbenější vánoční rostliny a stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací. Nechte se inspirovat a podívejte se, jak s poinsettií pracují profesionálové.
Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.
Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Nápady na dekorování květináčů – malování, ubrousky, mozaiky a další
Zútulněte si svou domácnost originálními doplňky v podobě vlastnoručně ozdobených květináčů na pokojové rostliny. Život můžete vdechnout jak starším, tak úplně novým kouskům a dodat tak šmrnc interiéru za pár korun. Nechte se inspirovat některou z následujících technik dekorování květináčů, které jsou velmi snadné a levné.
Vytvořte si pomocí muškátů romantická zákoutí v zahradě nebo na terase
Muškáty jsou zárukou záplavy květů bez větší námahy. Vše, co tato rozmanitě kvetoucí rostlina potřebuje, aby od jara do podzimu krásně vypadala, je slunce, voda a pravidelné hnojení. Používejte kvalitní substrát, dbejte na dostatek místa a dobrou drenáž. Muškáty se vám odmění bohatými květy, ať už jimi osázíte květináče, truhlíky nebo záhony.