Reklama

Kukuřice - pěstování, tipy pro zahrádkáře

Kukuřice setá (Zea L.) patří do rodu jednoděložních rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jde o jednu z nejčastěji pěstovaných obilnin na světě a je také jednou z nejvýnosnějších plodin - na 1 hektaru se urodí až šest tun kukuřice. Kukuřice pochází tropických a subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky. Byla tradiční plodinou Aztéků, Mayů a Inků. Dnes je rozšířená po celé zeměkouli a ve velkém se pěstuje i u nás.

Tyto robustní jednoleté trávy dorůstají výšky mezi 0,5 až 6 metry, kořeny pak pronikají do hloubky 1,5 - 3 m. Stébla mají 8 - 10 článků, jejich počet je dán odrůdou. Květy jsou jednopohlavné - samčím květenstvím je lata, která vyrůstá z posledního článku stébla, zatímco samičím je palice (klas) vyrůstající ve střední části rostliny.

kukuřice

Druhy kukuřice

Podle kvality zrna je možné kukuřici rozdělit na 5 základních typů, které mají různé využití. Některá zrna jsou určena pro přímou spotřebu, nebo výrobu mouky, jiná slouží jako potrava pro dobytek, jako základní surovina pro výrobu škrobu, nebo jsou vhodná pro lisování oleje. Existuje tedy kukuřice krmná, moučná, okrasná, obecná, indiánská a mnohé další. U nás se nejčastěji pěstují tyto dva typy kukuřice:

Cukrová kukuřice (sladká) - vařené klasy se běžně konzumují jako příloha k jídlu nebo samotné, zrna používáme pro přípravu chutných salátů a teplých jídel.
- Adika F1, raný hybrid, až 2 m vysoký
- Andrea F1, středně pozdní hybrid, až 1,6 m vysoký
- Aranka F1, velmi raná odrůda, supersladká
- Sachara, raná, výnosná odrůda s dobrými chuťovými vlastnostmi, vhodná pro přímý konzum i mražení

Kukuřice pukancová - sklízíme ji plně dozrálou, využívá se pro výrobu popcornu.
- Jantár F1, pozdní hybrid pukancové kukuřice
- Simona F1, úrodný, pozdní hybrid pukancové kukuřice vhodný do teplejších oblastí. Zrno je kulovité, středně velké, oranžové.

kukuřice

Pěstování kukuřice

Kukuřice je poměrně náročná na vláhu, má ráda hluboké, hlinitopísčité půdy a potřebuje dostatek slunce. Rostliny je možné si předpěstovat z osiva, díky čemuž bude možné kukuřici sklízet již o 3 týdny dříve. Sazeničky vyrostou za 5 týdnů. Další možností je výsev přímo na záhon, což je asi nejčastější postup. Půda musí mít teplotu alespoň 8 °C, u supersladkých druhů to musí být ještě o 2 °C více. Při výběru místa myslíme na to, že kukuřice cca za měsíc a půl vytvoří stěnu, která bude stínit. Kukuřici setou vyséváme v blocích alespoň 4 řad, čímž se zaručí dobré opylení a potřebné mikroklima, důležité ke zrání klasu. Kukuřice je vhodná pro postupné výsevy.

kukuřice

Sladkou kukuřici sklízíme ve stádiu mléčné zralosti a zpracováváme co nejdříve, pukancovou kukuřici sklízíme plně vyzrálou. Skladujeme v chladnu.

Kukuřice a účinky na lidské zdraví

Kukuřice je v rozvojových zemích jedním z nejdostupnějších zdrojů proteinů a kalorií. Výhodou kukuřice je, že neobsahuje gluten, což je protein nacházející se v jiných obilninách, jež u mnoha dětí způsobuje nesnášenlivost. Kukuřice obsahuje velké množství vitaminu B1, je naopak chudá na vitamin C. Dále obsahuje niacin a spoustu minerálních látek, jako je draslík, fosfor, hořčík a železo. Je bohatá na mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, zejména na kyselinu linolovou. Z kukuřice se lisuje velmi výživný olej, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Cukrová kukuřice obsahuje 76 % vody a ve 100g dodává tělu 86 kcal. Čerstvá cukrová kukuřice obsahuje cca 3 % proteinů, v sušené jich je až 10 %. Nejvíce zastoupeným proteinem je zein, který obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Je také dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny. Kukuřice neobsahuje gluten a tak ji dobře snášejí i lidé s celiakií. Doporučuje se konzumovat při zažívacích a střevních problémech, při chronických onemocněních ledvin.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Reklama

Náš tip

Rostliny pro zdraví na Vaši zahrádku

Vypěstujte si plody, které podporují zdravý životní styl a vytvořte ze své zahrádky jedinečnou zásobárnu vitamínů. Nemusíte být odborník - vybíráme snadno pěstovatelné druhy.

 

Zcela nová dlažba BEST – BRILA

Zcela nová dlažba BEST – BRILA. Moderní obdélníkový formát dává vyniknout krásným barvám. Vyberete si vhodný odstín ke každé fasádní barvě i k přírodním obkladům. Hodí se na terasy, chodníky i příjezdové cesty.

 

Madla na zábradlí pro panelové domy

Výměna starého bakelitového madla za PVC madla v mnoha barevných odstínech, luxusnější a útulnější dřevěná madla či odolná plastová madla. Máme řešení téměř pro každého, nabízíme odborné poradenství, zaměření i profesionální montáž.

 

Šikmé a obloukové sítě proti hmyzu

Ochrana proti hmyzu i do atypických oken od českého výrobce Systra, spol. s r.o.

 

ŠAMPION MEZI HNOJIVY!

Krystalické, ve vodě rozpustné hnojivo Kristalon je na českém trhu více než 25 let. Je bohaté na základní živiny, které jsou ve snadno a rychle přijatelné formě obohacené o mikroprvky.

 

Algahumin - přírodní stimulátor růstu

AlgaHumin je extrakt z rašeliny, která aktivuje růst rostlin, a hnědé mořské řasy, která dodá rostlinám část živin. Podporuje zakořeňování, růst a kvetení, zlepšuje regeneraci při poškození. Aplikuje se zálivkou nebo mořením.

 

Reklama

Firmy z oboru

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

VENTURA - VENKOV | užitečné bakterie

Přes záhon plný života k jezírku bez řas. Podpořte úrodu, nastolte rovnováhu a užijte si svůj kus přírody.

Sazenice či zahrady od SHOPU ROKU 2015

STARKL je rodinné zahradnictví s tradicí od roku 1912. Specializuje se na rostliny pro zdejší klima se zárukou ujmutí. Od cibulek po vzrostlé stromy.

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Mapa webu | nastavit jako domovskou stránku

© Bydlení pro každého  |  webdesign a programování: weto.cz webdesign
TOPlist RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom