Kapusta růžičková - pěstování, tipy pro zahrádkáře
Růžičková kapusta patří do košťálové zeleniny. Byla vyšlechtěna v 18. století v Belgii, ale v současnosti se velké oblibě těší po celém světě. Od ostatních druhů kapusty docela markantně odlišuje. Je tvořena 30 - 100cm dlouhým stonkem, na kterém vyrůstají malé zelené hlavičky velikosti ořechu. Tyto kuličky (růžičky) se skládají z těsně semknutých drobných listů, na povrchu jsou zelené a uvnitř žlutozelené.
Druhy růžičkové kapusty
Lunet F1 - středně raná odrůda s vysokým košťálem, vytváří mnoho velkých, tmavě zelených růžic.
Rosella F1- poloraná odrůda s mohutnou vrcholovou růžicí. Je velmi výnosná s velkým množstvím větších růžic.
Roodnerf - středně vysoký pozdní druh pro zimní sklizeň. Výnosná odrůda, která se vysévá časně.
Pěstování růžičkové kapusty
Výhodou růžičkové kapusty je, že jde o jeden z mála druhů zeleniny, která nám na záhonu vydrží i přes zimu. Bez problémů odolává mrazu až do cca -15 stupňů Celsia. Po přemrznutí je navíc často dokonce ještě jemnější a chutnější. Pokud hrozí silné mrazy, je možné rostliny na zimu přesunout do pařeniště. Růžičkovou kapustu je dobré vysadit do minerálně bohaté humózní půdy s dostatečnou zásobou živin a na místo chráněné proti větru. Optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6,5–7. Vegetační doba se v závislosti na odrůdě pohybuje v rozmezí 170 – 240 dní.
V dubnu vyséváme osivo do pařeniště, na přelomu června a července vysazujeme kapustu na záhon do sponu 50 x 70 cm. Při výsadbě dáváme pozor na to, abychom sazenice vysazovali o 2 až 3 cm hlouběji, než byla původní sadba. Na konci srpna zaštípneme vedoucí vrcholový pupen, čímž podpoříme tvorbu vedlejších pupenů – růžiček. Pozemek odplevelujeme a v létě vydatně zaléváme a hnojíme. Růžičkovou kapustu můžeme sklízet jednorázově nebo i postupně po celou zimu. Její odrůdy jsou děleny na rané, pozdnější a velmi pozdní. Rané odrůdy sklízíme od začátku do přelomu podzimu, pozdnější od poloviny podzimu do poloviny zimy a velmi pozdní odrůdy od poloviny zimy do jara následujícího roku.
Růžičková kapusta a účinky na lidské zdraví
Růžičková kapusta je ze všech druhů kapusty biologicky nejhodnotnější. Je v ní obsaženo nejvíce vitamínu C, provitamín A, vitamíny skupiny B, bílkoviny, sacharidy a minerální látky, z nichž je nejvíce zastoupen draslík, fosfor a síra. Růžičková kapusta obsahuje vitamin B1-thiamin, který je nesmírně důležitý pro mentální svěžest, soustředění, odolnost vůči stresu i fyzickou výkonnost. Další vitamín ze skupiny B, tedy B1, potřebují do svého těla dostávat hlavně těhotné a kojící ženy, kuřáci, těžce fyzicky pracující lidé, děti ve vývinu i lidé ve stresu. Také kyselinu listovou je možné v růžičkové kapustě najít ve chvályhodném množství. Růžičkovou kapustu bychom měli konzumovat v případě, že trpíme otoky, zadržováním vody v těle, dnou, revmatem, nebo se chceme zbavit usazených toxinů v těle. Obsahuje totiž draslík, který podporuje vylučování nadměrného množství vody z těla, čímž napomáhá k detoxikaci organismu a odplavování škodlivých látek. V růžičkové kapustě je obsaženo mnoho vlákniny a tak zlepšuje vylučování, čistí střeva a působí proti zácpě.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam